sobota, 29 marca 2025

Co tam słychać w przygodówkowym świecie? #427

Kilka minionych dni zaprocentowało intrygującymi debiutami w świecie gier przygodowych. Niniejszy odcinek blogowego przeglądu stanowi zatem zestawienie najciekawszych, według mnie, premier z kończącego się właśnie tygodnia. Nie przedłużając, zapraszam do lektury.


The Darkest Files na PC i Mac

25 marca tego roku, światło dzienne ujrzała detektywistyczno-historyczna przygodówka The Darkest Files, trafiając owego dnia na komputery PC i Mac. Projekt autorstwa Paintbucket Games przenosi odbiorców do Niemiec 1956 r., a jego fabuła bierze na warsztat temat „łowców nazistów”, czyli specjalnej jednostki prokuratorskiej, która zajmowała się badaniem zbrodni wojennych i tropieniem winnych ich popełnienia. W trakcie rozgrywki przejmiemy zaś stery nad świeżo upieczoną członkinią tego ugrupowania – młodą panią prokurator Esther Katz.



Tutejsza mechanika bazuje przede wszystkim na wykonywaniu czynności śledczo-prawnych. Stąd trzeba będzie zająć się chociażby przesłuchiwaniem świadków i podejrzanych, rekonstrukcjami minionych wydarzeń czy ustalaniem właściwych zarzutów, by sprawcy zbrodni sprzed lat stanęli przed sądem. Co ciekawe, odtwarzanie wydarzeń z przeszłości odbywa się dwojako, bo zarówno klasycznie na bazie zgromadzonych tropów, jak też za pośrednictwem tzw. „wewnętrznego oka” Esther. Ponadto możemy liczyć na więcej niż jedno zakończenie, zależnie od tego, czy dany zbrodniarz pozostanie na wolności, czy zostanie ukarany. Steamową kartę produktu ulokowano pod tym adresem.



KARMA: The Dark World na PC i PS5

Ostatnio ukazała się też inna interesująca propozycja z akcją osadzoną w Niemczech, przy czym mowa o alternatywnym, dystopijnym obrazie Niemczech Wschodnich roku 1984. Owym tytułem jest thriller psychologiczny KARMA: The Dark World, który wkroczył 27 marca na pecety i PS5. Dodam, że w późniejszym terminie pojawi się jeszcze edycja dedykowana Xboksom. A wracając do przedstawionych w grze realiów, rządy sprawuje tam surową ręką korporacja Leviatan, dla której na porządku dziennym jest stosowanie takich środków jak np. inwigilacja obywateli i podawanie substancji wpływających na umysł.



Dreszczowiec, za którego opracowanie odpowiada POLLARD STUDIO LLC, pozwoli graczowi wcielić się w wędrownego agenta Daniela McGoverna. Mężczyzna pracuje dla Biur Myśli Lewiatana, a za sprawą zaawansowanej technologii jest w stanie przeniknąć do cudzych umysłów. Niestety, buszowanie po nieprzyjemnych wspomnieniach podejrzanych wystawia psychikę grywalnego bohatera na nielichą próbę, zaburzając granice pomiędzy rzeczywistością a surrealistycznymi wizjami. Warto nadmienić, że rozbudowana narracja operuje nie tylko motywami kontroli, lecz również zdrady, szpiegostwa, straty, miłości czy rodziny. Steamowa strona KARMY mieści się pod tym odnośnikiem.



The Beekeeper's Picnic - A Sherlockian Adventure w sprzedaży

Swój rynkowy debiut zaliczyła 26 marca pixel artowa przygodówka The Beekeeper's Picnic - A Sherlockian Adventure (Windows, Linux), której producentem i wydawcą jest Afoot Games. Ten niezależny point and click przybliża odbiorcom ciepłą opowieść czerpiącą inspirację z opowiadań o Sherlocku Holmesie spod pióra Sir Arthura Conana Doyle’a. To zresztą poczynaniami samego Sherlocka tutaj pokierujemy, tyle że w czasach, do jakich zawitamy, czyli w latach 20. minionego stulecia, słynny detektyw wiedzie spokojną egzystencję emeryta i zarazem pszczelarza.



Wiekowy już Holmes mieszka akurat w uroczej nadmorskiej miejscowości i pragnie zorganizować piknik dla swojego wieloletniego przyjaciela – doktora Watsona. Niemniej śledczy zew ponownie da o sobie znać, gdyż otoczenie protagonisty nie narzeka na totalny brak tajemnic do wyjaśnienia. A to dlatego, że pewien dawno opuszczony dom został wynajęty przez podejrzanego osobnika, podczas gdy na plaży dzieje się coś zastanawiającego. Jak informuje steamowa witryna przygodówki, gra zawiera system pomocy w formie telefonu do starszego brata Sherlocka – Mycrofta, który w razie potrzeby udzieli nam wskazówek.



Rosewater do kupienia

Zgodnie z zapowiedziami, 27 marca odbyła się premiera przygodówkowego westernu Rosewater (Windows, Mac OS, Linux), który to przygotowany został przez Francisco Gonzaleza z Grundislav Games. Fabuła produkcji rozgrywa się w świecie znanym z innego point and clicka spod ręki tego twórcy, a mianowicie Lamplight City. Teraz jednak przyjdzie nam podróżować po alternatywnej wizji Dzikiego Zachodu, wskakując w buty Harley Leger.



Główna bohaterka zamierza otworzyć nowy rozdział w swoim życiu i rozpocząć karierę niezależnej pisarki, co zaprowadza ją do tytułowego miasteczka Rosewater. Jak się okazuje, rzeczywistość weryfikuje plany kobiety, bowiem pozornie proste zadanie dla lokalnej gazety przeradza się w iście burzliwą przygodę. Nic dziwnego, skoro Harley ruszy tropem majątku pewnego zaginionego jegomościa, spotykając po drodze różne przeszkody, włącznie z wrogo nastawionymi postaciami. Na szczęście, natknie się też na sprzymierzeńców, a pięcioro śmiałków będzie mogło dołączyć do jej drużyny. Gra sprzedawana jest m.in. na Steamie.



4 komentarze:

  1. The Beekeeper's Picnic - A Sherlockian Adventure już za mną. Całkiem fajna gierka, choć dość krótka. W Rosewater gram i także polecam, zdecydowanie polecam. Zaś KARMĘ mam na oku, choć troszkę się tej gry obawiam ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja na pewno we wszystkie te tytuły będę chciała kiedyś zagrać, ale jeszcze nie teraz. Mam przeczucie, że każdy mi przypadnie do gustu, a szczególnie właśnie gra o Sherlocku i western. :)

      Usuń
  2. The Beekeeper's Picnic - A Sherlockian Adventure brzmi ciekawie. :)

    OdpowiedzUsuń

System komentarzy, tak jak cały blog, funkcjonuje na platformie Blogger, gdzie stosowane są zasady polityki prywatności Google.