poniedziałek, 30 maja 2016

Co tam słychać w przygodówkowym świecie? #11

Iście letnia aura dała mi ostatnio trochę popalić, aczkolwiek lepsze już słońce od burzy z piorunami czy ulew z wielkim gradem. Niemniej nie zaszkodziłaby nieco niższa temperatura, żeby człowiekowi lżej się oddychało. Komputer też by się zresztą o to nie obraził, unikając tym samym zbytniego przegrzewania bebechów. Dość jednak narzekania! Pora zerknąć, co tam w przygodówkach piszczy.


Transcend – opublikowano obrazki z gry
O pracach nad Transcend wiadomo było nie od dziś, tyle że projekt funkcjonował pierwotnie pod tytułem Mountains of Madness. Produkcja, w której za źródło natchnienia posłużyła twórczość H. P. Lovecrafta, ma być psychologicznym horrorem o nieliniowej narracji. Fabuła przybliży odbiorcom losy czwórki naukowców, prowadzących badania nad przekraczaniem ludzkiej świadomości z wykorzystaniem tajemniczego urządzenia o nazwie Conarium. Perypetie bohaterów przypuszczalnie skłonią nas do rozważań typu „O co w tym wszystkim chodzi”, ale liczę, że otrzymamy takie pozytywne uczucie niepewności.

W każdym razie, od kilku dni można oglądać udostępnione przez twórców screeny, które prezentują się atrakcyjnie i obiecują odpowiednio sugestywny klimat. Gra ma śmigać na silniku Unreal Engine 4, a premierę zaplanowano na czwarty kwartał bieżącego roku. Wspomniane zrzuty ekranu zobaczycie m.in. na oficjalnej witrynie projektu. Warto dodać, że Transcend powstaje pod szyldem niezależnego studia Zoetrope Interactive z Turcji. Deweloper ten powinien być znany polskim fanom przygodówek, a to dlatego, że pudełkowych wydań w naszym kraju doczekały się wcześniejsze pozycje od owej ekipy. Mam tu na myśli obie części Darkness Within, swoją drogą również inspirowane Lovecraftem.


Syberia 3 wyjdzie w Polsce!
W poprzednim przeglądzie skakałam z radości, bo doprecyzowano datę premiery Syberii 3 (dla przypomnienia: 1 grudnia 2016 r.). Teraz z kolei cieszę się, iż wypatrywana przeze mnie przygodówka zostanie wydana w Polsce. Owszem, przy obecnej powszechności dystrybucji cyfrowej zmniejszył się problem zakupu gier, które nie stoją na półkach rodzimych sklepów. Mimo wszystko przyjemniej widzieć, że przygodówki zasilają plan wydawniczy polskich firm. Nadal mam też sentyment do tytułów dostępnych w tej bardziej namacalnej, pudełkowej postaci.

Dzięki czyjej uprzejmości znajdziemy trzecią Syberię u nadwiślańskich kupców? Tego zadania podjęła się firma CDP.pl. Po nowe przygody Kate Walker będą mogli śmiało sięgnąć gracze bez znajomości języków obcych, a co więcej, tłumaczenie nie sprowadzi się wyłącznie do polonizacji kinowej, lecz obejmie także voice acting. Chociaż już poprzednie odsłony miały rodzimy dubbing, dzisiaj nie jest to często spotykanym zjawiskiem w grach przygodowych. Mniej zadowolona jestem sugerowaną ceną produktu w wersji na komputery PC, albowiem wynosi ona aż 159,99 zł. To dużo pieniędzy, szczególnie jak na przygodówkę. A jeśli chodzi o edycje konsolowe (PS4, XBO), w ich przypadku ustalono cenę wysokości 219,99 zł.


Yesterday Origins też trafi nad Wisłę!
Jak wiadomo, Benoît Sokal tworzy Syberię pod skrzydłami Microïds. Z tą francuską firmą współpracuje również hiszpańskie Pendulo Studios, które zajmuje się aktualnie Yesterday Origins, czyli kontynuacją przygodówki Yesterday z 2012 roku. A skoro CDP.pl podpisało umowę z Microïds, polski dystrybutor sprowadzi do naszych sklepów także inne tytuły z francuskiego planu wydawniczego, w tym właśnie Yesterday Origins. Póki co nie wiem, jaka będzie dokładna cena sugerowana. Według mnie zapewne niższa od Syberii 3, zwłaszcza że przetłumaczone zostaną tylko napisy. Produkcja ta ukaże się 29 września, więc mam jeszcze trochę czasu, by nadrobić zaległości i przejść pierwszą część.

2 komentarze:

 1. "Chociaż już poprzednie odsłony miały rodzimy dubbing, dzisiaj nie jest to często spotykanym zjawiskiem w grach przygodowych."
  Aż mi się przypomniał dubbing pierwszej Syberii (dużo w nią nie grałem). Miejscami to był dramat. I nie dlatego, że mam uprzedzenia do polskiego dubbingu w ogóle, bo nie mam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdybyś miał kiedyś okazję przejść Syberię w całości, naprawdę warto to zrobić. Teraz zresztą łatwiej zakupić obcojęzyczną wersję, jeśli wolałbyś sprawdzić dla przykładu angielski voice acting.

   Usuń

System komentarzy, tak jak cały blog, funkcjonuje na platformie Blogger, gdzie stosowane są zasady polityki prywatności Google.