wtorek, 8 czerwca 2021

Co tam słychać w przygodówkowym świecie? #259

 

Obiecywany wpierw na końcówkę maja prolog gry Nemezis: Mysterious Journey III zaliczył lekkie opóźnienie, gdyż ten darmowy wstęp do logiczno-przygodowej pozycji od Detalion Games ukazał się ostatecznie 2 czerwca bieżącego roku. Oczywiście wypłynęło też więcej wieści z przygodówkowego poletka, a kilka z nich załapało się do niniejszego odcinka przeglądu.

 

Discolored wkrótce na konsolach Xbox

Discolored, które zadebiutowało pierwotnie w listopadzie 2019 r. na komputerach PC, a także w ramach usługi subskrypcyjnej Apple Arcade, trafić ma w tym miesiącu na kolejne platformy. Gwoli ścisłości, mowa o konsolach Xbox One oraz Xbox Series X/S, zaś premierę edycji dla sprzętu firmy Microsoft zaplanowano na 18 czerwca. Cóż to w ogóle za produkcja? Ano mamy tutaj do czynienia z niezależnym projektem, za którym stoi Jason Goodbey, posiadający też w swoim portfolio przygodówkę The Search z 2017 r. Discolored to surrealistyczna gra logiczno-przygodowa za specyficzną, dość minimalistyczną oprawą wizualną. Tematyka tego tytułu kręci się wokół pewnego samotnego i opuszczonego baru, ulokowanego gdzieś na pustyni. A zawitamy tam po to, by przywrócić dawne kolory owemu miejscu. W każdym razie, Xboksowe wydanie nabędziemy za pośrednictwem sklepu Microsoftu, gdzie zresztą można obecnie składać przedpremierowe zamówienia.

 


Ultreïa w sprzedaży

Światło dzienne ujrzała na początku czerwca utrzymana w postapokaliptycznym i  zarazem mistycznym klimacie przygodówka Ultreïa, za opracowanie której odpowiada niezależny deweloper Olivier De Rop. Ów point and click pozwala odbiorcy wskoczyć w metalowe ciało małego robota o imieniu Nymo. Nasz protagonista decyduje się na pielgrzymkę po dzikim świecie, do czego skłania głównego bohatera zarówno chęć poszukiwania sensu życia, jak też pragnienie pomszczenia śmierci swojego ojca. Co ciekawe, roboty, które zamieszkują przemierzane w trakcie rozgrywki uniwersum, używają własnego języka, mającego odzwierciedlać ich funkcje i osobowość. Warto przy okazji nadmienić, że za źródła inspiracji posłużyły twórcy Ultreïi kultowi przedstawiciele gatunku, bo Grim Fandango oraz Machinarium. Gra jest dostępna w wersji dla komputerów PC z Windowsem 10 i można ją zakupić na Steamie.

 


Universe For Sale z darmowym prologiem

6 czerwca pojawił się w serwisie Steam bezpłatny wstęp do gry Universe For Sale (PC, Mac), której premiera przewidywana jest – póki co – na 2022 r. Produkcja autorstwa Timesis Studio to narracyjne doświadczenie w fantastyczno-naukowej konwencji, biorące na warsztat kwestie relacji międzyludzkich oraz samoakceptacji. Kluczowymi bohaterami mają być Mistrz, pewien bezimienny i tajemniczy kultysta, a także sprzedawczyni wszechświatów Lila. W grze natkniemy się też jednak na inne enigmatyczne indywidua z różnymi nietuzinkowymi historiami do opowiedzenia. Co istotne, dzięki mocy Lili dostaniemy tu możliwość tworzenia własnych opowieści i spersonalizowanych światów. A wszystko to przy dźwiękach kojącej muzyki oraz w towarzystwie ręcznie rysowanej grafiki, czerpiącej z europejskich komiksów sci-fi. Prolog, którego steamową kartę znajdziecie pod tym adresem, ma natomiast za zadanie zafundować nam przedsmak atrakcji, jakie zaoferuje pełna wersja.

 


Overboard! do kupienia

Brytyjskie studio inkle Ltd, które ma na swoim koncie takie gry jak np. 80 Days czy Heaven’s Vault, wypuściło 2 czerwca kryminalne Overboard!, będące czymś w rodzaju mieszanki przygodówki i formuły visual novel. To przy tym nietypowa gra detektywistyczna, bowiem nie każe nam tropić przestępcy. Wręcz przeciwnie, to my jesteśmy osobą, która dopuszcza się zbrodni. Fabułę osadzono w roku 1935, na pokładzie pewnego statku, gdzie – jako kobieta o imieniu Veronica – popełniliśmy morderstwo. Stąd musimy wykazać się iście diabelskim sprytem, by umknąć rękom sprawiedliwości. Nie zabraknie więc chociażby możliwości szantażu, kłamstw, podsłuchiwania, wkupiania się w czyjeś łaski czy nawet zamordowania kogoś jeszcze bądź zrzucenia winy na inną osobę. Według oficjalnych informacji, jednokrotne przejście Overboard! trwa ponoć ok. 30-45 minut, acz w zamian możemy liczyć na wysoką regrywalność, zwłaszcza że kolejne podejścia zaliczamy bogatsi w doświadczenia z poprzednich sesji. Gra pojawiła się na komputerach PC i Mac, mobilkach z iOSem oraz na Nintendo Switch. Steamowa witryna komputerowej wersji ulokowana została pod tym odnośnikiem.

 

 

Nowe materiały video promujące grę Alfred Hitchcock – Vertigo

Udostępniono niedawno filmiki reklamujące narracyjną przygodówkę Alfred Hitchcock – Vertigo, nad którą pracuje hiszpańskie Pendulo Studios (twórcy m.in. serii Runaway), działając pod wydawniczą pieczą francuskiego Microids. Pokazano nie tylko teaser tego thrillera psychologicznego, ale i dziennik deweloperski. Szczególnie interesująco prezentuje się drugi z wyżej wymienionych materiałów, w którym to narrative designer Josué Monchan ujawnia parę ciekawych detali. Pada tam – przykładowo – wzmianka o tym, że scenariusz gry, który w luźny sposób nawiązuje do filmu „Zawrót głowy” Alfreda Hitchcocka, porusza – wzorem słynnego obrazu – takie motywy jak obsesja, manipulacja, szaleństwo czy zaburzenia w postrzeganiu rzeczywistości. Pan Monchan zdradza też, iż wirtualne Vertigo zapożycza od legendarnego reżysera sporo technik przedstawia historii oraz elementy pracy kamery.

 

A ja pozwolę sobie jeszcze wtrącić, że Pendulo Studios zaserwuje nam zupełnie nową opowieść. Rzecz o pisarzu Edzie Millerze, którego męczy trauma po przeżytym wypadku samochodowym. Choć mężczyzna jest przekonany, że podróżował feralnego dnia z żoną i córką, we wraku nie znaleziono ciał bliskich mu osób. Co zatem jest w końcu prawdą? Co dokładnie wydarzyło się wtedy, kiedy samochodowa przejażdżka znalazła tak tragiczny finał? Jakie sekrety skrywa umysł zbolałego literata, który – na dokładkę – zaczyna zmagać się z zawrotami głowy? Tego właśnie spróbujemy dowiedzieć się, biorąc udział w terapii pana Millera. Co więcej, będzie nam dane przestudiować doświadczenia aż trzech postaci, a retrospekcyjny wgląd w przeszłość da szansę odróżnienia rzeczywistości od fikcji. Premiera gry Alfred Hitchcock – Vertigo powinna nastąpić pod koniec bieżącego roku na pecetach (Steam) i konsolach PlayStation (4, 5), Xbox (One, Series X/S) oraz Nintendo Switch.

 

 

33 komentarze:

  1. Fani przygodówek pewnie będą zadowoleni :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Myślę, że te gry znajdą swoich zwolenników :D
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na pewno wśród sympatyków przygodówek. Pozdrawiam. :)

      Usuń
  3. Gry znajdą swoich zwolenników, wydają mi się interesujące. Pozdrawiam serdecznie:)

    OdpowiedzUsuń
  4. Ostatnia mi przypadła do gustu. Różnorodność gier teraz na rynku jest przeogromna. Pozdrawiam :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oj tak, wybór jest bardzo duży. Również pozdrawiam. :)

      Usuń
  5. Alfred Hitchcock – Vertigo mega pimysł, a tego reżysera każdy film genialny.

    OdpowiedzUsuń
  6. Hmm przygodówki. Właściwe fajne gry, bo można je przejść dziennie po trochu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wiele przygodówek oferuje też ciekawe historie, przez co dostarczają podobnych wrażeń co książki lub filmy. :)

      Usuń
    2. Lubię rozwiązywać zagadki. :)

      Usuń
  7. Ciekawe te gry, Overboard chyba najbardziej przypadłoby mi do gustu :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Bardzo lubię postapokaliptyczne klimaty

    OdpowiedzUsuń
  9. Witam serdecznie ♡
    Bardzo lubię przygodówki, same ciekawe propozycje :)
    Każdy znajdzie coś dla siebie, gry na pewno znajdą swoich fanów :)
    Pozdrawiam cieplutko ♡

    OdpowiedzUsuń
  10. Universe For Sale wydaje mi się interesująca. W końcu to tworzenie opowieści :)

    OdpowiedzUsuń

System komentarzy, tak jak cały blog, funkcjonuje na platformie Blogger, gdzie stosowane są zasady polityki prywatności Google.