sobota, 26 czerwca 2021

Co tam słychać w przygodówkowym świecie? #261

 

Paranormalne śledztwo z kocim wsparciem, problemy młodego adepta sztuki druidyzmu, ponura wioska z nielichymi kłopotami, a także słuchowa enigma. O tym właśnie mowa w niniejszym przeglądzie wieści z segmentu gier mniej bądź bardziej przygodowych.

 

Detective From The Crypt w sprzedaży

W drugiej połowie czerwca, swój rynkowy debiut zaliczyła klasyczna przygodówka Detective From The Crypt (Windows, Linux), za opracowaniem której stoi niezależne studio BOV. Fabularna warstwa tegoż point and clicka utrzymana jest w detektywistyczno-paranormalnym klimacie i przenosi odbiorców do epoki wiktoriańskiej. Przedstawiona w grze historia koncentruje się na losach przedwcześnie zmarłej dziewczyny o imieniu Jane. Po pobudce w krypcie, główna i zarazem grywalna bohaterka przystępuje do prywatnego śledztwa, by nie tylko odkryć tajemnicę własnego odejścia ze świata żywych, lecz także by wyjaśnić sprawę zagadkowej śmierci innych osób ze swojego rodu. Co istotne, protagonistka może liczyć na wsparcie ze strony zaprzyjaźnionego z nią kota, który również jest zresztą niematerialną istotą. Gra do nabycia za pośrednictwem platformy Steam.

 


Plot of the Druid na Kickstarterze

22 czerwca uruchomiono kickstaterową zbiórkę na rzecz przygodówki Plot of the Druid, której głównym projektantem jest Yakir Israel. Ten niezależny point and click bratać ma spotykane we współczesnych reprezentantach gatunku pomysły z wyzwaniami i atmosferą, jakie to często oferowały klasyczne produkcje z lat 90. XX w. W ramach ciekawostki pozwolę sobie jeszcze napomknąć, że za źródła natchnienia do stworzenia owej gry posłużyły takie słynne pozycje jak m.in. serie Simon the Sorcerer czy Monkey Island. Oprócz tego, nie zabraknie tutaj ponoć nasiąkniętego sarkazmem brytyjskiego humoru.

 

W trakcie zabawy przywdziejemy szaty młodego, aspirującego druida, który to okrył się hańbą, stawiając tym samym pod znakiem zapytania dalszą karierę we wiadomym zawodzie. Nie wszystko jednak stracone, bowiem szansą na odzyskanie honoru jest wzięcie na swoje barki niełatwego zadania, bo polegającego na ocaleniu świata przed niebezpiecznie zachwianą równowagą w przyrodzie. Bądź co bądź, jeżeli chcielibyście wesprzeć proces tworzenia gry własnym portfelem, witrynę kampanii ulokowano pod tym adresem. Korzystając ponadto z okazji, przypominam, że od pewnego czasu można znaleźć w sieci demo, które jest prequelem pełnej wersji i figuruje chociażby w katalogu Steama.

 


Kickstarterowa kampania The Whispering Valley

Innym point and clickowym tytułem, jaki wpadł mi niedawno w oko i aktualnie ubiega się o zastrzyk gotówki na wyżej wymienionej platformie crowdfundingowej, jest The Whispering Valley. Szykowana przez Studio Chien d’Or przygodówka grozy, zrodzona z inspiracji grami pokroju Scratches. Fabuła produkcji zostanie osadzona na terenie złowrogiej i odizolowanej wioski Sainte-Monique-Des-Monts, z której mrocznym sekretem przyjdzie nam się zmierzyć. Mało tego, nie dość, że owa tajemnica kładzie się cieniem na życiu lokalnej społeczności, to na domiar złego, odwiedzaną przez gracza okolicę dręczyć też będzie osobliwy cień. Co ważne, The Whispering Valley położy nacisk zarówno na narrację, jak i rozwiązywanie łamigłówek. Te ostatnie wprawdzie nie będą aż tak wymagające niczym wymyślne łamańce głowy rodem z cyklu Myst, lecz nie znaczy to, że nie uraczą nas należytym wyzwaniem. W każdym razie, stronę gry na Kickstarze umieszczono pod owym odnośnikiem, podczas gdy na Steamie opublikowano demo. Premiera pełnej wersji przewidywana jest na 2021 lub 2022 r.

 


Rosemary's Fate Chapter 1 na Steam

Swoją premierę miała niedawno w sklepie firmy Valve nietuzinkowa gra Rosemary’s Fate Chapter 1, za której zaprojektowanie i wydanie odpowiada polska ekipa z Game The Same. Jak kiedyś wspominałam na łamach mojego bloga, tytuł ten reklamowany jest jako nowatorska przygodówka dźwiękowa, oparta na wykorzystaniu algorytmów dźwięku 3D. Stąd też aspekty słuchowe mają w owej propozycji pełnić funkcję nadrzędnego bodźca, służąc swoistemu odmalowywaniu kolejnych scen i stymulowaniu graczy do zobaczenia akcji oczami wyobraźni. Co więcej, nietypowa rozgrywka ma iść w parze z enigmatyczną fabułą, którą rozbito na 3 plany: teraźniejszość, przeszłość i istniejący poza czasem oraz przestrzenią Wieloświat. Poruszone przez twórców wątki obejmują z kolei m.in. pytania natury egzystencjalnej, misję ratowania bliskiej osoby czy okołodrugowojenne wydarzenia. Ta rodzima produkcja dostępna jest w wersji dedykowanej komputerom PC, a po więcej informacji odsyłam do steamowej karty produktu. Natomiast poniżej do odsłuchania nastrojowy utwór z gry, który został skomponowany przez Michała Ratkowskiego.

 

 

21 komentarzy:

 1. Pierwsza i ostatnia propozycja zapowiada się ciekawie :D
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ale ładne grafiki mają te gry :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mnie zaciekawiła ostatnia gra -jest bardzo klimatyczna :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ooo jakie mroczne i klimatyczne pozycje, chętnie bym pograła w każdą z tych gier:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że kiedyś się uda i będziesz zadowolona. :)

   Usuń
 5. Detective From The Crypt po zerknięciu na kadr myślałam, że to jakaś wariacja na temat Władcy Pierścieni. Ale z tej puli gier wszystkie mi się podobają.

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam nadzieję, że będziesz sie dobrze bawić, jeśli dasz im szansę. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Witam serdecznie ♡
  Wszystkie fajne, ja jestem otwarta na wszystkie gry :) Każda propozycja na pewno trafiłaby w mój gust. Bardzo lubię przygodówki, chodź ostatnio lecę tylko z battle royale :)
  Pozdrawiam cieplutko ♡

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przygodówki to mój ulubiony gatunek, acz nie stronię również od innych gier. Mamy zatem podobne upodobania, lecz akurat w battle royale nie grywam. :)

   Usuń
 8. Paranormalne śledztwo i koty? Czy ja dobrze czytam? :D

  OdpowiedzUsuń

System komentarzy, tak jak cały blog, funkcjonuje na platformie Blogger, gdzie stosowane są zasady polityki prywatności Google.