niedziela, 24 września 2023

Co tam słychać w przygodówkowym świecie? #363

 

Magiczne więzienie, dom gdzieś na Litwie i inne zakątki Europy, rezydencja pełna zagadek oraz światy widziane oczami dziecięcej wyobraźni. Do takich właśnie miejsc zabiorą nas gry, o których wspominam w niniejszym odcinku wieści o przygodówkach.

 

Whateverland już na konsolach

Od 22 września bieżącego roku, konsolowi gracze mogą zapoznawać się bliżej z przygodówką Whateverland, która po raz pierwszy ujrzała światło dzienne w 2022 r. na pecetach. Tego dnia bowiem owa propozycja wkroczyła na Xboksy (One, Series X/S), PlayStation (4, 5) i Switcha, jak zresztą wcześniej zapowiadano. A co do fabuły gry, projekt autorstwa studia Caligari Games, który przeniesiony został na kolejne platformy przez firmę Drageus Games, przybliża odbiorcom zakręcone i przystrojone czarnym humorem perypetie złodzieja o imieniu Vincent.

 


Nieudana próba kradzieży skutkuje uwięzieniem bohatera w równoległym świecie zwanym Whateverland. Mężczyzna bynajmniej nie zamierza zostać tam na stałe, łącząc – na potrzeby ucieczki – siły z duchem Nickiem. Pod kątem rozgrywki, oznacza to natomiast, że odbiorców czekają nie tylko stricte point and clickowe elementy, lecz również system działań rzutujący na zakończenie i relacje z innymi postaciami oraz takie minigry jak np. sportowy sim czy turowa strategia. Poszczególne konsolowe inkarnacje tej produkcji można nabyć za pośrednictwem sklepu Microsoftu, PlayStation Store tudzież Nintendo eShop.

 

 

Crowns and Pawns: Kingdom of Deceit wkrótce na Switchu

Klasyczna przygodówka Crowns and Pawns: Kingdom of Deceit, która zadebiutowała pierwotnie w maju ubiegłego roku na komputerach, doczeka się niebawem wersji na inny sprzęt. Dokładniej rzecz ujmując, ów point and click trafi już 28 września na Nintendo Switch. Jak swego czasu pisałam na blogu, tytuł, który opracowany został przez Tag of Joy i wydany przez Thunderful Publishing, pozwala przejąć stery nad mieszkającą na co dzień w USA Mildą. Z uwagi na spadek po dziadku, młoda kobieta opuszcza jednak Stany i rozpoczyna podróż do Europy, odwiedzając wpierw Litwę. Scheda po świętej pamięci krewnym w postaci pewnego domostwa pociąga zaś za sobą różne komplikacje, na czele z intrygą związaną z dawno zaginionym reliktem. Karta gry w sklepie Nintendo, gdzie obecnie można składać zamówienia przedpremierowe, znajduje się pod tym adresem.

 

 

Escape From Mystwood Mansion lada moment na PC

Z kolei 27 września zamelduje się na pecetach pierwszoosobowa gra logiczno-przygodowa Escape From Mystwood Mansion od niezależnego Lost Sock Studio. To pozycja utrzymana w konwencji espace room, polegającej na szukaniu drogi ucieczki z zamkniętych pomieszczeń poprzez rozwiązywanie zagadek. W tym konkretnym przypadku rewir naszych działań stanowi enigmatyczna rezydencja Mystwood, skąd oczywiście musimy spróbować się wydostać. Eksplorując wnętrza posesji, natkniemy się zatem na pokoje wypełnione wyzwaniami w postaci różnych łamigłówek i szyfrów. Jednocześnie będziemy mogli pozostać pod dachem owej posesji, by podjąć dodatkowe wyzwanie, jakim – według oficjalnych informacji – ma być odkrycie jej ostatniego sekretu. Steamowa karta produktu ulokowana została pod tym odnośnikiem.

 


 

Miniatures – premiera w 2024 r.

Other Tales Interactive, które posiada w swoim portfolio kooperacyjną grę przygodową Tick Tock: A Tale for Two z 2019 r., szykuje na przyszły rok nową produkcję, a mianowicie Miniatures. Co istotne, tym razem będziemy mieć do czynienia z tytułem skierowanym dla pojedynczego gracza. Mowa również o swego rodzaju zbiorze interaktywnych opowieści, które ukazane zostaną z perspektywy dziecka. Punkt wyjścia dla narracji to stare drewniane pudełko z czterema skrywającymi własne historie rzeczami. Całość postawi przy tym na oniryczną atmosferę, która zbrata rzeczywistość z wytworami wyobraźni. A jeśli chodzi o mechanikę, możemy liczyć na prostotę w tej materii i elementy bliskie zarówno opowieściom graficznym, jak też współczesnym przygodówkom. Gra posiada już swoją stronę na Steamie.

 


 

10 komentarzy:

System komentarzy, tak jak cały blog, funkcjonuje na platformie Blogger, gdzie stosowane są zasady polityki prywatności Google.