wtorek, 25 sierpnia 2015

Przygodówki na Steam Greenlight - krótki przegląd

Naszła mnie ostatnio ochota na sprawdzenie, jakie gry przygodowe ubiegają się obecnie o poparcie odbiorców w ramach programu Steam Greenlight. Dlatego postanowiłam poświęcić dzisiejszy wpis liście kilku tytułów, które zwróciły wtedy moją uwagę. Zapraszam więc do zapoznania się z poniższymi pozycjami, a gdybyście zainteresowali się jedną lub większą liczbą gier, zachęcam też do odwiedzenia platformy Steam i oddania przychylnego głosu na dane projekty.


The Uncertain
Fabuła przygodówki, za którą odpowiada studio Comon Games, zostanie osadzona w postapokaliptycznym uniwersum, gdzie wojna doprowadziła do wyginięcia rodzaju ludzkiego. W kogo wobec tego przyjdzie nam się wcielić? Otóż pokierujemy poczynaniami zaawansowanego robota-inżyniera. Taki dobór bohatera pozwoli poznawać otoczenie z punktu widzenia elektronicznej istoty, która poprzez eksplorację środowiska stara się zrozumieć otaczający ją świat. W trakcie rozgrywki napotkamy rzecz jasna różne zagadki, lecz twórcy planują również dodać elementy zręcznościowe i skradankowe. Co ważniejsze, gra ma zawierać system wyborów rzutujący na zakończenie, a nasze działania wpłyną na zachowanie NPC-ów.

Oprócz tego, deweloperzy obiecują piękną i klimatyczną oprawę wizualną. Raczej nie są to czcze przechwałki, bo udostępnione screeny wraz ze zwiastunem prezentują się nad wyraz apetycznie. Niby „indyk”, a wykreowana dzięki silnikowi Unity 5 grafika spisałaby się nawet w produkcji głównego nurtu. Chcecie, by The Uncertain zasiliło katalog sklepu Steam? Wystarczy zajrzeć pod ów link i zagłosować na „Tak”. Oficjalną witrynę projektu znajdziecie natomiast pod tym adresem. Przygodówka ma być wydana w formie trzech epizodów, a pierwszy z nich powinien trafić do sprzedaży na początku 2016 roku. Platformy, na jakie zawita gra to: PC, Mac, iOS, Android.


Désiré
Désiré to dwuwymiarowy point and click, którego autorem scenariusza i głównym projektantem jest francuski programista Sylvain Seccia. Produkcja wyróżnia się monochromatyczną oprawą wizualną, a ograniczona paleta kolorów została bardzo dobrze uzasadniona przez fabularną warstwę przygodówki. Mianowicie tytułowy i zarazem grywalny bohater od urodzenia cierpi na daltonizm, czyli zaburzenie w postrzeganiu barw. Fabuła przybliży jego życie od dzieciństwa do czasów dorosłości, a na przestrzeni tych lat zamknięty w sobie protagonista pozna wiele osób, które wzbudzą w nim intensywne emocje. Czy wzniecone uczucia będą jednak na tyle silne, by Désiré zaczął wreszcie widzieć wszystkie kolory?

Ta niezależna przygodówka zanosi się na jedną z takich pozycji, które opowiadają prostą i zarazem głęboką historię. Warto przy tym podkreślić, iż losy bohatera mają służyć krytyce współczesnego świata oraz pogoni za zyskiem. Jeżeli intrygują Was poetyckie klimaty, a także tzw. „French touch”, nic nie stoi na przeszkodzie, by pomóc grze w zdobyciu zielonego światła na Steam, odwiedzając ten właśnie adres. Premiera Désiré zaplanowana została na tegoroczną jesień (Windows, Mac, Linus, Android, iOS), więc okazja do ewentualnego zakupu nadarzy się już niedługo. W ramach ciekawostki dodam jeszcze, że soundtrack z gry dostępny jest w serwisie Bandcamp (szczególnie polecam piosenkę „Young Boy”).


Calm Waters
O Calm Waters pisałam już w ubiegłym miesiącu, kiedy to uruchomiono na Kickstarterze kampanię w celu dofinansowania tego projektu. Point and click autorstwa niezależnego Tayanna Studios zaoferuje fabularno-klimatyczną mieszankę Alana Wake’a oraz seriali „Miasteczko Twin Peaks” i „Lost: Zagubieni”, co według mnie stanowi całkiem kuszącą atrakcję. Wcielimy się w postać wdowca Petera Taylora, który wybrał się na pewną grecką wysepkę. Niestety, miejsce nie okazuje się najlepszym wyborem na urlop, gdyż ludzie regularnie znikają tam w tajemniczych okolicznościach. Więcej informacji na temat Calm Waters przeczytacie we wspomnianym wcześniej wpisie, będącym zapowiedzią tejże produkcji. Głosy w ramach Steam Greenlight można zaś oddawać tutaj.


Midsummer Night
Rosyjskie Midsummer Night to pecetowa przygodówka promująca słowiańskość, lecz jej twórcy bynajmniej nie zamierzają robić konkurencji teledyskom Donatana. Ta utrzymana w stylistyce pixel art produkcja opowie nam baśniową historię, która wykorzystuje elementy słowiańskiej mitologii. Fabuła gry przybliży losy niejakiego Klima, szukającego swojej siostry o imieniu Alyonushka. Jest to dosyć pilna sprawa, bowiem rodzeństwo miało wybrać się razem na festiwal z okazji nocy świętojańskiej. Jak łatwo zgadnąć, imprezowe plany zostaną jednak pokomplikowane przez tzw. czynniki zewnętrzne. Cóż, bywa… Witryna Midsummer Night na Steam Greenlight mieści się z kolei pod tym adresem.


-----------------------------------------------------
To oczywiście zaledwie ułamek tytułów, jakie walczą o dostanie się do oferty sklepu firmy Valve. Logując się Steam, warto zerkać czasami gry, które chciałyby otrzymać zielone światełko.  A nuż, widelec coś się spodoba. Czemu zatem nie wesprzeć takich projektów?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

System komentarzy, tak jak cały blog, funkcjonuje na platformie Blogger, gdzie stosowane są zasady polityki prywatności Google.