środa, 2 września 2015

"Klucz z Rosetty", William Dietrich - recenzja

„Klucz z Rosetty” wita odbiorców wstępem, gdzie autor w dość nietypowy sposób zwraca się do czytelników. Nie żebym zobaczyła tam rzeczy, będące dla mnie kompletną nowością. Wiadomo – jeśli postać z kręgu literatury rozrywkowej zyska odpowiednią popularność, istnieje duża szansa, iż jej przygody nie zamkną się w jednym tomie. Niemniej nie na co dzień twórca bezpośrednio, acz sympatycznie informuje, że to czytelnik ponosi winę za kolejne kłopoty głównego bohatera.

Wyżej wymieniony tytuł jest drugą częścią cyklu autorstwa Williama Dietricha, amerykańskiego pisarza i dziennikarza, mającego na swoim koncie Nagrodę Pulitzera. Seria, w skład której wchodzi „Klucz z Rosetty”, opowiada o niejakim Ethanie Gage’u, zaś jego perypetie rozgrywają się w czasach napoleońskich. Wymyślony przez Dietricha protagonista to podróżnik i awanturnik pełną gębą, a dzięki swoim przygodom mógłby śmiało uchodzić za przodka Indiany Jonesa, Lary Croft lub Nathana Drake’a z konsolowej sagi Uncharted. Co jeszcze o nim powinniśmy wiedzieć? Facet jest z pochodzenia Amerykaninem i niegdyś pracował na stanowisku sekretarza u Beniamina Franklina. Ponadto posiada dużą wiedzę  z dziedziny elektryczności, która niejednokrotnie przyda mu się w trakcie wojaży. Interesują go kobiety oraz hazard, przy czym nasz bohater nie stroni od oszukiwania w tego typu grach. Nic więc dziwnego, że często wpada w różne tarapaty.

W drugiej odsłonie serii, napędową siłę działań Ethana stanowią poszukiwania starożytnej Księgi Tota, ale nie tylko. Amerykaninem kieruje też bowiem chęć odkrycia prawdy o losie pewnej bliskiej mu kobiety, która, tak na marginesie, przekazała kiedyś mężczyźnie sporo informacji dotyczących tego antycznego dokumentu. Większość akcji została osadzona na terenie Ziemi Świętej, lecz nie będzie to jedyne miejsce, dokąd zawitamy podczas lektury. Nie wchodząc w nadmierne spoilery, pan Gage odegra dość sporą rolę w konflikcie pomiędzy Francuzami pod dowództwem Napoleona a Anglikami i Imperium Osmańskim. Po obu stronach barykady spotka natomiast zarówno sprzymierzeńców, jak i takie osoby, u których mniej bądź bardziej zasłużenie sobie nagrabi.

Jak widać, mamy tutaj do czynienia z powieścią przygodową, należącą do kategorii tzw. fikcji historycznej. William Dietrich miesza własne pomysły i fikcyjnych bohaterów z autentycznymi wydarzeniami, postaciami oraz miejscami, gdzieniegdzie dokonując pewnych modyfikacji na potrzeby swojej książki. W tym celu autor zrobił zresztą stosowny research, a także odbył podróże po interesujących go miejscach. Z wyznaczonego sobie zadania wywiązał się całkiem nieźle, gdyż dzięki bogatemu tłu historycznemu można dowiedzieć się paru ciekawych rzeczy.

Generalnie „Klucz z Rosetty” czyta się raczej szybko, w czym duża zasługa prostego i lekkiego języka. Opisy zwiedzanych regionów są odpowiednio plastyczne, a za sprawą pierwszoosobowej narracji otrzymujemy ciągły wgląd w myśli Ethana, co pozwala poznać jego troski oraz punkt widzenia odnośnie różnych zdarzeń i postaci. Warto również podkreślić, iż nie zabraknie licznych odwołań do poprzedniego tomu. Obie części są ze sobą dość mocno powiązane, a to dlatego, że prócz Ethana powracają inni starzy znajomi. Na szczęście, nowi czytelnicy z grubsza się we wszystkim połapią, ponieważ najistotniejsze szczegóły zostają w jasny sposób przypomniane.

Na koniec pozostawiłam sobie odpowiedź na pytanie, czy utwór Dietricha można uznać za przykład pierwszoligowej literatury rozrywkowej. Niestety, powieści tej trochę brakuje do zasłużenia na takie określenie, aczkolwiek nie żałuję poświęconego lekturze czasu. Sam Ethan jest nawet sympatyczny, lecz niekiedy zbytnio cwaniakuje, a w kilku momentach bywa lekko irytujący. Poza tym, niezbyt przekonało mnie parę nagłych zbiegów okoliczności. Książka nie dała mi też takiego kopa, który chwyta od pierwszej strony i przytrzymuje aż do ostatniej. Jednakże w ogólnym rozrachunku „Klucz z Rosetty” jak najbardziej da się przeczytać, a bez wygórowanych oczekiwań czerpać z niego przyjemność.


Ocena: 6,5/10


Tytuł polski: Klucz z Rosetty
Tytuł oryginalny: Rosetta Key
Autor: William Dietrich
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy REBIS

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

System komentarzy, tak jak cały blog, funkcjonuje na platformie Blogger, gdzie stosowane są zasady polityki prywatności Google.