sobota, 10 września 2022

Co tam słychać w przygodówkowym świecie? #316

 

Miasto kotów, tajemnice kurhanów, wojenne realia okiem cywilów, zwierzęco-dystopijna Kanada i muzyczne Muminki. Takimi oto hasłami podsumowałabym niniejszy odcinek wieści z segmentu gier przygodowych. Nie przedłużając, serdecznie zapraszam do lektury.

 

Nine Noir Lives w sprzedaży

Od 7 września można zapoznawać się bliżej z klasyczną przygodówką Nine Noir Lives (Windows, Mac Os, Linux), za której opracowanie i wydanie odpowiada studio Silvernode Games. W trakcie zabawy zawitamy tutaj do uniwersum zdominowanego przez antropomorficzne koty, by zwiedzić miasto Miau Miau Furrington oraz jego obrzeża. W takim właśnie środowisku przyjdzie nam prześledzić historię utrzymaną w konwencji komediowego kryminału noir. Grywalnym bohaterem jest zaś detektyw Cuddles Nutterbutter, który to przeprowadza śledztwo w sprawie pewnego morderstwa, mogąc przy tym liczyć na wsparcie ze strony zaufanej asystentki Tabby Marshmallow. Jednocześnie będziemy świadkami zaognionego przez zaistniałą aferę konfliktu pomiędzy dwoma bogatymi rodami przestępczymi – Miautekimi i Kotuletami. Grę zakupimy na Steamie bądź GOGu.

 


 

The Excavation of Hob's Barrow z dokładną datą premiery

Ogłoszono konkretny termin debiutu gotyckiego horroru ludowego The Excavation of Hob's Barrow (Windows, Mac OS, Linux), którego producentem jest Cloak and Dagger Games. a wydawcą Wadjet Eye Games. Ten pixel artowy point and click stawiać ma nacisk na narrację, przemycając przy okazji elementy angielskiego folkloru. Osadzona w wiktoriańskich czasach opowieść skupi się na losach antykwariuszki Thomasiny Bateman, która pisze książkę o kurhanach położonych na brytyjskich ziemiach. Kobieta otrzymuje pewnego razu list z prośbą o przybycie do małej wioski Bewlay. Postanowiwszy odpowiedzieć pozytywnie na takowe wezwanie, protagonistka udaje się pociągiem do wyżej wspomnianej mieściny, gdzie czeka ją sporo komplikacji. Steamową witrynę gry można znaleźć pod tym adresem.

 


 

Gerda: A Flame in Winter na PC i Nintendo Switch

Światło dzienne ujrzała na początku września Gerda: A Flame in Winter autorstwa PortaPlay, trafiając na komputery PC i konsole Nintendo Switch. Wypuszczony pod wydawniczymi skrzydłami DON’T NOD tytuł jest narracyjną przygodówką z pierwiastkami RPG. Ta inspirowana prawdziwymi wydarzeniami pozycja bierze na warsztat temat II wojny światowej, pokazując ów zbrojny konflikt z perspektywy cywili, z dala od linii frontu. Mianowicie przeniesiemy się tu do niewielkiej wioski Tinglev na terenie Danii i pokierujemy poczynaniami pielęgniarki Gerdy Larsen, która próbuje uratować aresztowanego przez gestapo małżonka. Droga ku ocaleniu ukochanego wiedzie natomiast przez liczne dylematy oraz podejmowanie rozmaitych wyborów. Czy pani Larsen zdoła w takich warunkach pozostać wierną sobie? Odpowiedź w dużej mierze zależy od nas, zwłaszcza w obliczu nieliniowej narracji i obecności różnych zakończeń. Co ciekawe, wizualna strona gry nawiązuje do skandynawskiego malarstwa impresjonistycznego. Steamowa karta produktu dostępna jest pod tym odnośnikiem.

 

 

Tails: The Backbone Preludes w 2023 r.

Niezależny zespół deweloperski EggNut szykuje na przyszły rok narracyjną grę przygodową Tails: The Backbone Preludes (PC), pracując nad swoim wirtualnym dzieckiem pod wydawniczą pieczą Raw Fury. Produkcja ta stanowi prequel doprawionej elementami skradanki i RPG przygodówki Backbone z ubiegłego roku. Znów wybierzemy się zatem do alternatywnej wizji kanadyjskiego miasta Vancouver, która brata dystopijne szaty z rzeczywistością pełną antropomorficznych zwierząt, ciesząc oczy atrakcyjnym pixel artem. Co istotne, fabularna warstwa Tails przybierze formę swoistej serii przeplatających się miniatur, jakie to traktować mają o okolicznościach, konsekwencjach oraz życiowych zmianach. Dlatego będzie nam dane przejąć stery nad czwórką grywalnych postaci o imionach Howard, Renee, Clarissa i Eli. A pod kątem mechaniki, powinniśmy spodziewać się rozbudowanego systemu decyzji, który prawdopodobnie zachęci odbiorców do ponownego przechodzenia przygodówki. Więcej informacji na steamowej stronie gry.

 

 

Raw Fury wydawcą przygodówkowo-musicalowych Muminków

Firma Raw Fury przypomniała też o sobie przygodówkowiczom w sprawie innej reprezentantki ich ukochanego gatunku, chwaląc się ostatnio przejęciem nad nią swojego wydawniczego mecenatu. Mowa o Snufkin: Melody of Moominvalley (PC), będącym growym spojrzeniem na klasykę literatury dziecięcej – słynne Muminki autorstwa Tove Jansson. Co ważne, zapowiedziany na 2023 r. tytuł zanosi się na nietuzinkową propozycję, bo reklamowaną jako musicalową przygodówkę. Podczas zabawy przywdziejemy kapelusz Włóczykija, który musi przywrócić naturalną równowagę w Dolinie Muminków, zachwianą na skutek pojawienia się groteskowych parków. Jeśli chodzi o mechanikę tej skierowanej dla całej rodziny produkcji, możemy liczyć na otwarty świat z łamigłówkami, sekcjami skradankowymi oraz muzycznymi zadaniami. Pozwolę sobie jeszcze napomknąć, że bajkowa grafika pójdzie w parze z soundtrackiem będącym efektem współpracy z islandzkim zespołem Sigur Rós. Chętnych, by dodać grę do steamowej listy życzeń, odsyłam na tamtejszą stronę Melody of Moominvalley.

 

 

12 komentarzy:

 1. Na "Gerdzie" zawiesiłam oko na dłużej

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że coś Cię zaciekawiło z dzisiejszego zestawu :)

   Usuń
 2. Mnie się najbardziej spodobała ostatnia :-) .

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo chętnie bym zagrała w gotycki horror, wyczuwam tu świetny klima jednak ostatecznie Mauteki i Kotuleti wymiatają 😁

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koteczki już teraz w sprzedaży, ale ten horror też niebawem zadebiutuje :)

   Usuń
 4. Świat Muminków kiedyś był jednym z moich ulubionych. :) Ciekawe, że jeszcze ktoś pamięta o nim i proponuje coś nowego.

  :) No to elegancko jeśli o książkę chodzi co ją u siebie poleciłem.

  Pozdrawiam!
  https://mozaikarzeczywistosci.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nawet nowe książki wyszły o Muminkach. Nie pamiętam jednak, kto jest autorem tych nowych wersji. Pozdrawiam :)

   Usuń
 5. eeej ten Włóczykij wygląda uroczo i ciekawie :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Odpowiedzi
  1. A zatem od Ciebie punkt dla kanadyjskiej dystopii ze zwierzakami :)

   Usuń

System komentarzy, tak jak cały blog, funkcjonuje na platformie Blogger, gdzie stosowane są zasady polityki prywatności Google.