sobota, 25 marca 2023

Co tam słychać w przygodówkowym świecie? #340

 

Skryte za murem tajemnice, szpital furtką do fantastycznej krainy, malarskie emocje w wirtualnej rzeczywistości, a także kolejowe historie w retro oprawie. Takimi właśnie hasłami można podsumować niniejszy przegląd wieści o grach mniej bądź bardziej przygodowych.

 

Komputerowy debiut Beyond the Wall

Klasyczna przygodówka Beyond the Wall od studia Rocking Toy, która dała się wcześniej poznać posiadaczom sprzętu mobilnego (iOS, Android), trafiła ostatnio na komputery z systemami Windows, Mac OS i Linux. To skierowany zarówno do dzieci, jak też dorosłych point and click. Gra przybliża nam niezwykłe perypetie pewnej dziewczynki, która dzwoni do drzwi przyjaciela i której nikt nie otwiera pomimo zapalonego w domu światła. Cóż więc w tym osobliwego? Przecież może ktoś zapomniał zgasić lampę przed twardym snem lub przed niespodziewanym wyjściem? A może po prostu strzelił focha i udaje, że nie słyszy? Wygląda jednak na to, iż odpowiedź jest mniej prozaiczna. Próbując odkryć prawdę, głównej bohaterce przyjdzie bowiem odbyć tajemniczą wędrówkę, w trakcie której rzeczywistość zostanie wyraźnie doprawiona nutami fantazji. Oprócz tego, owa magiczna wyprawa uraczy nas ponoć akcentami humorystycznymi. Całość przystrojono zaś urokliwą, ręcznie rysowaną grafiką. Steamowa karta produktu dostępna pod tym adresem.

 


 

Mr. Saitou w sprzedaży

23 marca światło dzienne ujrzała gra przygodowa z pierwiastkami RPG – Mr. Saitou, za której opracowanie odpowiada Laura Shigihara, znana m.in. z udziału w ścieżce dźwiękowej do wzruszającego To the Moon autorstwa Freebird Games. Świeżo wypuszczony projekt osadzony jest w tym samym uniwersum co inna pozycja owej producentki – Rakuen. Tytułowy pan Saitou to pracownik umysłowy, który nie wyróżnia się w tłumie, a jego życie upływa pod znakiem nadgodzin, społecznej izolacji i swoistego poczucia braku sensu dla własnej egzystencji. Niemniej pewnego dnia jego życie ulega iście osobliwej odmianie, acz następuje to na skutek nieprzyjemnego doświadczenia, bo wypadku. Mianowicie mężczyzna ląduje w szpitalu, co z kolei zaowocuje przenosinami wprost do fantastycznego świata.

 

Mr. Saitou

Komputerową wersję tejże produkcji (Windows, Mac OS, Linux) można zakupić za pośrednictwem platformy Steam. Gwoli ścisłości, gra zawitała też 23 marca na Nintendo Switch, przy czym mowa o zbiorczym wydaniu, opatrzonym nazwą Rakuen: Deluxe Edition. W skład takiego pakietu, który sprzedawany jest w sklepie Nintendo, wchodzą: poprzednia przygodówka z serii, czyli Rakuen, Mr. Saitou oraz krótkometrażowa, trójwymiarowa animacja Farmer in the Sky. Co do samego Rakuena, opowieść ta również traktuje o niezwykłej podróży z udziałem hospitalizowanej osoby, a konkretnie pewnego chłopca. Warto zarazem nadmienić, że w taki oto sposób młodzieniec pomoże innym pacjentom szpitala, kontaktując się z ich alter ego w owej fantastycznej rzeczywistości.

 

Rakuen

 

Behind the Frame powróci w wersji VR

Ekipa z Silver Lining Studio zapowiedziała Behind the Frame: The Finest Scenery VR. To dedykowana wirtualnej rzeczywistości edycja gry, która pierwotnie zadebiutowała w 2021 r. na komputerach i mobilkach, a w ubiegłym roku zameldowała się także na PS4 oraz Switchu. Łącząca emocjonalny wydźwięk z artystyczną tematyką produkcja pozwoli przejąć odbiorcy kontrolę nad początkującą malarką. Owa dziewczyna pragnie ukończyć obraz, by następnie móc zaprezentować swoje prace w galerii sztuki. Wprawdzie środowisko gry, które przygotowywane jest na potrzeby zabawy w goglach VR, nie przypomina na udostępnionych materiałach wizualnych interaktywnego filmu animowanego równie mocno jak oryginalne wcielenie produkcji, lecz za to powinniśmy spodziewać się zwiększonej immersji. Daty premiery na razie nie podano, ale zainteresowani mogą dodawać już ową propozycję do swojej steamowej listy życzeń.

 


 

Monorails Stories na Switchu

Pixel artowa gra przygodowa Monorail Stories, której pecetowa premiera przypada na końcówkę ubiegłorocznego września, poszerzyła 23 marca swój zasięg o Nintendo Switch. Produkcja spod szyldu Stelex Software kładzie nacisk na warstwę narracyjną i skupia się na niecodziennych rzeczach, jakie spotykają zwyczajnych ludzi. Spoiwem łączącym ich losy jest natomiast jednoszynowa kolej, którą podróżują m.in. Ahmed oraz Sylvie. Każde z nich codziennie korzysta z tegoż środka transportu, aczkolwiek robią to o różnych porach, jadąc zarazem w przeciwnych kierunkach. Na swoich trasach widują rozmaitych ludzi, z którymi mogą wejść w interakcje. Albo i nie, bo ten niezależny tytuł przykłada również bardzo dużą wagę do podejmowania wyborów. Co więcej, rozgrywka jest tutaj możliwa nie tylko w trybie single player, lecz także w asynchronicznej kooperacji. Sklepowa karta switchowego wydania ulokowana została pod tym odnośnikiem.

 


13 komentarzy:

 1. Ta przedostatnia propozycja wydaje mi się najbliższa :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Grałam w pierwotne wydanie, które nie wymaga gogli - podobało mi się :)

   Usuń
 2. A mnie się najbardziej spodobała ostatnia, pozdrawiam :-) .

  OdpowiedzUsuń
 3. Ps. Druga od góry też mi się podoba :-)) .

  OdpowiedzUsuń
 4. Trzy pierwsze gry nawet mnie ciekawią. Takie fajne przejście do fantastycznego świata :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może więc kiedyś będziesz miała okazję zagrać. :)

   Usuń
 5. A zatem Pan Saitou wpadł Ci w oko ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Środa - Julito - pozdrawiam po 10 minutach szybkich zakupów o poranku. Jest Siostrzeniec i gra w coś na telefonie mojej Mamy. Jak podrośnie nieco - to Twoja strona będzie dla niego jak ulał ;-) .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli będzie grał też w przygodówki, to na pewno coś dla siebie znajdzie na moim blogu. Dziękuję i również pozdrawiam :)

   Usuń
 7. Pierwsza gra wydaje bardzo fajna, ja chyba lubię takie dziecięce klimaty 😄 ale ten lisek w fotelu jest przeuroczy 😊

  OdpowiedzUsuń

System komentarzy, tak jak cały blog, funkcjonuje na platformie Blogger, gdzie stosowane są zasady polityki prywatności Google.