niedziela, 28 maja 2023

Co tam słychać w przygodówkowym świecie? #347

 

Francuskie lata 70. w kryminalnej polewie, ludzko-mysia współpraca, wytężanie szarych komórek z robotami, śledczy duet na tropie zbrodni i mrocznych rodowych tajemnic, wizualna opowieść z ekologicznym ostrzeżeniem, a także steampunkowa podróż w ujęciu łamigłówkowej legendy. O tym właśnie mowa w niniejszym przeglądzie wieści o grach mniej bądź bardziej przygodowych. Zapraszam do lektury.

 

Chronique des Silencieux na Kickstarterze

Obecnie trwa kickstarterowa kampania na rzecz detektywistycznej przygodówki Chronique des Silencieux (PC). Nad tym point and clickowym projektem pracuje założone przez dwóch braci Pierre Feuille Studio z siedzibą we Francji. Na terenie południowej części owego kraju zostanie zresztą osadzona akcja produkcji, przenosząc nas zarazem do lat siedemdziesiątych minionego stulecia. Podczas rozgrywki przejmiemy zaś stery nad prywatnym detektywem, który stawia pierwsze kroki w śledczym fachu i próbuje akurat zgłębić sekrety pewnego starego historyka.

 


Celem twórców jest przyrządzenie prawdziwej gry detektywistycznej, co deweloperzy rozumieją jako ograniczenie do absolutnego minimum tzw. trzymania odbiorcy za rękę. Stąd nie uświadczymy chociażby myślącego na głos protagonisty, który udzielałby w ten sposób połowy potrzebnych podpowiedzi. W zamian możemy spodziewać się m.in. otwartego systemu pytań, dzięki czemu o każdej dotyczącej śledztwa kwestii da się porozmawiać z dowolną postacią mającą z nią coś wspólnego. Ponadto bardzo ważną rolę odegra ponoć drobiazgowa analiza zeznań i znalezionych dokumentów, które przydadzą się do odkrycia różnych powiązań pod kątem stosownych dedukcji. Po więcej szczegółów na temat tej produkcji odsyłam do jej kickstarterowej witryny.

 

 

Quintus and the Formidable Curse z kartą Steam

Swoje miejsce na platformie Steam otrzymała przygodowa gra grozy z elementami akcji pt. Quintus and the Formidable Curse. Pozycja ta to następczyni Quintus and the Absent Truth, a za jej przygotowanie odpowiada – podobnie jak w przypadku poprzedniczki – niezależne Wreck Tangle Games. Ponownie spotkamy się tutaj z mężczyzną o imieniu Alan i jego mysim przyjacielem Quintusem, których można było poznać we wcześniejszej odsłonie cyklu. Ale nie tylko, bo ten nietuzinkowy duet zyska teraz wsparcie ze strony czterech innych myszy o niezwykłych zdolnościach. Co ważne, talenty nowych kompanów okażą się pomocne przy rozwiązywaniu rozmaitych zagadek. Przykładowo, ognisty gryzoń oświetli pomieszczenie, a zwierzak z elektryczną mocą zadba o dostarczenie prądu. Daty premiery nie podano, lecz powinna ona nastąpić w nieodległej przyszłości.

 


 

The Talos Principle 2 jeszcze w 2023 r.

Bieżący rok powinien zaowocować sequelem powszechnie chwalonego The Talos Principle spod szyldu ekipy z Croteam. Sprzęty, na jakie trafi kontynuacja, to komputery PC, a także konsole Xbox Series X/S i PlayStation 5. The Talos Principle 2 będzie grą logiczno-przygodową, która zaoferować ma więcej łamigłówek, bardziej rozległy świat i bogatszą warstwę fabularną niż w pierwowzorze oraz nowości na gruncie mechaniki (np. grawitacyjne manipulacje). W trakcie skłaniającej do intensywnego myślenia zabawy zwiedzimy uniwersum, gdzie ludzie stanowią wymarły gatunek, a pozostałości po ich cywilizacji, włącznie z kulturą, przejęły roboty. Warto nadmienić, że gra przemycać ma przy tym pytania natury kosmicznej i egzystencjalnej. Dodatkowe informacje na steamowej karcie produkcji.

 


 

Marlon’s Mystery na PC i Nintendo Switch

Światło dzienne ujrzała 25 maja na pecetach i Switchu kryminalna przygodówka Marlon’s Mystery: The darkside of crime. Producentem tego tytułu jest Made in Mavis, a wydawcą Cooking and Publishing. Fabuła skupia się tu na młodej Abby Marlon, która prowadzi na co dzień prywatną agencję detektywistyczną. Protagonistka nie działa, swoją drogą, w pojedynkę, gdyż śledcze praktyki odbywa pod jej okiem niejaki Jared Evans. W The darkside of crime, owi bohaterowie zajmą się zaś wyjaśnianiem sprawy pewnego morderstwa, do czego zostali wynajęci przez enigmatyczny ród Taylorów.

 

Gwoli ścisłości, chodzi o zabójstwo mężczyzny, któremu życie odebrała podobno własna córka. Mało tego, nie dość, że główna podejrzana zwiała, to na dokładkę, zabrała ze sobą spadkową kasę. Dlatego nasz śledczy duet postara się wytropić dziewczynę, co wymaga równocześnie poznania tajemnic zleceniodawców, czyli familii Taylorów. Dodam, że w dochodzeniu protagonistów nieodzowne okaże się korzystanie z tablicy detektywistycznej, służącej do dedukcji na bazie zgromadzonych wskazówek i dowodów. Edycja PC do nabycia na Steamie.

 


 

End of Lines już na komputerach i Switchu

Inną propozycją, która zadebiutowała 25 maja zarówno na komputerach PC, jak i Nintendo Switch, jest End of Lines autorstwa Nova-box. Według oficjalnych informacji, to interaktywna opowieść graficzna, serwująca odbiorcom ponurą wizję końcówki XXI w. Ta podejmująca ekologiczne kwestie produkcja pozwala nam bowiem zwiedzić zdewastowane obszary południowej Europy, które ucierpiały na skutek katastrofy klimatycznej. Wśród owej zniszczonej scenerii podróżuje natomiast pewna rodzina, szukając dla siebie odpowiedniego miejsca na nowy dom. Co istotne, gameplay kładzie nacisk na regularne podejmowanie wyborów, w tym takich dotyczących morale grupy i zarządzania zapasami. Z kolei grafika przywodzi na myśl bogato ilustrowane książki. Steamowa karta wersji PC dostępna pod tym adresem.

 


 

Firmament na PC i Mac

Zgodnie z zapowiedziami, tegoroczny maj zaprocentował komputerowym debiutem gry przygodowo-logicznej Firmament (PC, Mac), będącej nową produkcją od twórców kultowego Mysta – zespołu deweloperskiego ze studia Cyan Worlds Inc. Tytuł ten wykorzystuje technologię wirtualnej rzeczywistości, ale działa też bez gogli VR. Firmament to utrzymana w steampunkowej konwencji wyprawa do pozornie opuszczonego uniwersum, którego to tajemnicze krainy przyjdzie nam eksplorować, dążąc jednocześnie do zrozumienia ewentualnego celu ich powstania. Co ciekawe, kluczową rolę przypisano urządzeniu o nazwie „Asystent”, służącemu do interakcji z napotykanymi mechanizmami i do rozwiązywania tutejszych łamigłówek. Oprócz tego, w pobliżu gracza kręcić się ma zagadkowa zjawa, gotowa, by ujawnić własną historię. Steamowę stronę Firmamentu ulokowano pod owym odnośnikiem.

 


14 komentarzy:

 1. Mój typ :-> ostatnia. Pozdrowienia :-) .

  OdpowiedzUsuń
 2. Czas mam już tylko na czytanie o grach - dziękuję za dobrą robotę 🙂

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja dziękuję za odwiedzanie bloga i miłe słowa :)

   Usuń
 3. Pozdrawiam Julito w poniedziałek - 18 minut owocnych w bibliotece publicznej :-) .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja przesyłam pozdrowienia we wtorkowy wieczór. :)

   Usuń
 4. Ps. Wypożyczyłem biografię Karola I - frapuje mnie rewolucja angielska ;-) .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To może być ciekawa książka. Miłej lektury :)

   Usuń
 5. Marlon’s Mystery brzmi ciekawie. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. End of Lines zapowiada się bardzo ciekawie

  OdpowiedzUsuń
 7. The Talos Principle nawet mnie zaciekawiło.

  OdpowiedzUsuń

System komentarzy, tak jak cały blog, funkcjonuje na platformie Blogger, gdzie stosowane są zasady polityki prywatności Google.