niedziela, 6 sierpnia 2023

Co tam słychać w przygodówkowym świecie? #357

 

Życie w Kanadzie suto podlane indyjskim sosem, konfrontacja z różnymi płaszczyznami czasowymi w łamigłówkowej postaci, nietuzinkowy świat wewnątrz malarskiego oka, misja uczynnej morskiej wiedźmy i kryminalne śledztwa prosto z Dzikiego Zachodu. Tak właśnie prezentuje się tematyka niniejszego przeglądu wieści o grach mniej bądź bardziej przygodowych.

 

Venba na komputerach i konsolach

Od niedawna można zaznajamiać się z grą Venba, za którą odpowiada kanadyjskie studio Visai Games. Produkcja ta dostępna jest na komputerach PC i konsolach Xbox, PlayStation oraz Nintendo Switch. Mamy tutaj do czynienia z grą narracyjną, którą wzbogacono o mechanikę gotowania. I chociaż akcję, która zabiera nas do lat 80. XX w., osadzono w Kanadzie, nad całokształtem unoszą się jednocześnie silne akcenty rodem z Indii. A to dlatego, że poruszająca wątki miłości i straty fabuła traktuje o losach pewnej indyjskiej familii. Narracyjne, bliższe przygodówkom akcenty obejmują w Venbie przede wszystkim rozbudowane konwersacje. Z kolei stricte kulinarne elementy związane są z odtwarzaniem utraconych przepisów na indyjskie dania. Steamową stronę wersji PC ulokowano pod tym adresem.

 


 

13:ORIGIN - Chapter One na Steam

Na platformie Steam zadebiutowało w ostatnim czasie 13:ORIGIN - Chapter One (Windows) od niezależnego Corvus Studio. To pierwszy rozdział przygodowo-logicznej propozycji, która kładzie zarazem nacisk na narrację, oferując scenariusz z pierwiastkami grozy i dreszczowca. Fabularna warstwa gry skupia się na postaci Edmonda Laviera, który postanowił niegdyś zamknąć w zakamarkach własnego umysłu dramatyczne wydarzenia z dzieciństwa. Po latach przychodzi mu jednak stawić czoło nie tylko przeszłości, lecz również teraźniejszości, a nawet przyszłości. Według opisu na steamowej karcie produktu, mężczyzna podąża śladami ojca na podstawie notatek rodziciela, co zaprowadza go do odkrycia zupełnie innej rzeczywistości i każe mu też zmierzyć się z rozbudowanymi łamigłówkami.

 


 

The Master’s Pupil na komputerach i Switchu

Końcówka tegorocznego lipca zaowocowała rynkowym debiutem gry logiczno-przygodowej The Master’s Pupil na komputerach PC i Mac, a także na konsoli Nintendo Switch. Projekt spod szyldu australijskiego Pat Naoum Games to ręcznie malowany pędzlem tytuł, który zabiera odbiorców wprost do oka słynnego mistrza impresjonizmu – Claude’a Moneta. Tak oto gracze pomogą artyście w dokończeniu jego dzieł i w nietuzinkowej formie poznają przeżycia francuskiego malarza, które dotyczą m.in. śmierci małżonki czy walki z własną chorobą. Podróżując po uniwersum stylizowanym na sztukę impresjonistyczną, napotkamy zaś zagadki oparte na uwzględnianiu praw fizyki, manipulacji przestrzenią i dobieraniu kolorów. Komputerowe wydanie gry można zakupić w serwisie Steam.

 


 

Cursed Fables: A Voice to Die For na Steam

W pierwszych dniach sierpnia bieżącego roku, wydawca Big Fish Games, którego specjalizację stanowią tytuły skierowane do sympatyków niedzielnej rozrywki, wprowadziło do sklepu firmy Valve kolejną pozycję spod znaku HOPA. Tym razem mowa o Cursed Fables: A Voice to Die For Collector's Edition (Windows, Mac OS) od studia Elephant Ar. W trakcie zabawy, która brata point and clickowe fragmenty ze scenami hidden object, weźmiemy udział w niezwykłym śledztwie przeprowadzanym przez morską wiedźmę o imieniu Marianna. Owa protagonistka biegle posługuje się magią i alchemią, wykorzystując swoje talenty wyłącznie do udzielania pomocy potrzebującym. Nie inaczej jest ze sprawą, z jaką zwraca się do Marianny księżniczka Cassandra. Mianowicie nasza czarownica zbadać ma przyczyny dziwnego zachowania narzeczonego arystokratki, co zaprocentuje niebezpieczną podróżą związaną z kontrolą umysłu, a także z pewną syrenią pieśnią. Stosowna karta produktu mieści się pod tym odnośnikiem.

 


 

Wakacyjna premiera Whispers in the West - Co-op Murder Mystery

Wśród wartych uwagi gier, które ujrzały światło dzienne latem tego roku, z pewnością należy wymienić Whispers in the West - Co-op Murder Mystery (PC, Mac) od studia Infinite Whys. To osadzony na Dzikim Zachodzie detektywistyczny point and click, przy czym rozgrywka możliwa jest zarówno w trybie dla pojedynczego gracza, jak też w formie sieciowej kooperacji dla maksymalnie 4 uczestników. Co istotne, do wspólnych sesji wystarczy jedna kopia gry, a znajomi tzw. gospodarza, który posiada swój egzemplarz, mogą do niego dołączyć poprzez darmowe demko. W każdym razie, tutejsze zadania wymagają wyjaśnienia różnych zbrodni, przy czym podstawowe wydanie zawiera samouczek, minizagadkę The Portrait i jedną dłuższą sprawę – The Break-in. Oprócz tego, można oddzielnie dokupić kilka DLC z kolejnymi śledztwami. Więcej informacji na steamowej witrynie owego tytułu.

 


8 komentarzy:

System komentarzy, tak jak cały blog, funkcjonuje na platformie Blogger, gdzie stosowane są zasady polityki prywatności Google.