piątek, 23 kwietnia 2021

Chernobylite w całej okazałości już latem, a teraz z nowym patchem

 


Postapokaliptyczny survival horror Chernobylite, który od października 2019 roku przebywa we wczesnym dostępie na Steamie, a także w podobnym programie na GOGu, zakończy w lipcu 2021 roku fazę rozwojową, zaliczając tym samym pełnoprawną premierę. Co więcej, gotowa gra ukaże się wtedy nie tylko na komputerach PC, lecz również na konsolach PlayStation 4 oraz Xbox One. Natomiast ci, którzy mają wczesnodostępową wersję, mogą obecnie pobierać najnowszą, dużych rozmiarów aktualizację. Ów mega patch, opatrzony nazwą „Final Stage”, jest ostatnią łatką przed zapowiedzianą na najbliższe lato premierą.

 

Chernobylite to polski projekt, za którego narodzinami stoi gliwickie studio The Farm 51, posiadające na swoim koncie takie pozycje jak np. militarna strzelanka World War 3 czy thriller Get Even. Dodam przy okazji, iż wydawniczego wsparcia ekipie ze Śląska udziela krakowskie All in! Games. Jak zaś zasygnalizowałam we wstępie, mamy tutaj do czynienia z fantastyczno-naukowymi klimatami w sosie postapokaliptycznej grozy. Podczas rozgrywki, która doprawia formułę survival horroru pierwiastkami RPG, zawitamy do Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia, gdzie spróbujemy zarówno odkryć sekrety tegoż obszaru, jak też przetrwać w obliczu czyhających tam niebezpieczeństw.

 


Co istotne, nieliniowa fabuła, której to centralną postacią jest podążający tropem przeszłości Igor, została w tej intrygującej produkcji połączona ze swobodną eksploracją otoczenia. Na naszej drodze nie zabraknie także rozmaitych wyzwań, w tym wrogich jednostek wojskowych i stworów rodem z alternatywnej rzeczywistości. Napotkamy ponadto stalkerów, a ci z kolei mogą okazać się naszymi sojusznikami lub – wręcz odwrotnie – rywalami. Oprócz tego, ważnym aspektem zabawy jest system wytwarzania przydatnych rekwizytów, który bazuje na znajomości fizyki i chemii. Warto zarazem nadmienić, że czarnobylskie scenerie zostały na potrzeby gry precyzyjnie zrekonstruowane przy pomocy technologii skanowania w 3D.

 

Jeśli chodzi o najważniejsze zmiany, jakie pojawiły się za sprawą najświeższej aktualizacji „Final Stage”, to możemy teraz liczyć przykładowo na gruntowe przeróbki w warstwie fabularnej, włącznie z ponownym rozpisaniem kwestii dialogowych. Do tego od nowa nagrano angielski i rosyjski dubbing, a w tle przygrywać nam odtąd będą niesłyszane wcześniej utwory, które skomponował cieszący się dużym uznaniem Mikołaj Stroiński (autor muzyki m.in. do Wiedźmina 3 czy Zaginięcia Ethana Cartera). Wisienkę na torcie stanowi zaś dodanie początkowego fragmentu ostatniego poziomu gry – Heist, dzięki czemu można już skosztować próbkę wrażeń oferowanych przez finał całej historii. Kompletną listę poprawek z nowego mega patcha znajdziecie zresztą w specjalnym ogłoszeniu od twórców na Steamie.

 


Jak już pisałam, zainteresowani zagraniem w Chernobylite mogą aktualnie sprawiać sobie tenże tytuł pod postacią pecetowej, wczesnodostępowej edycji, która sprzedawana jest w sklepach Steam i GOG. Przypominam, że gra uzyska status ukończonego projektu w lipcu bieżącego roku, rozszerzając wówczas swój zasięg o PS4 oraz Xboksa One. Pozwolę sobie jeszcze napomknąć, że na późniejszy termin przewidziano debiut wersji dedykowanych Xbox Series X/S i PS5. A poniżej do obejrzenia opublikowany ostatnio zwiastun, który pokazuje nam fragmenty gameplayu.

 

 

6 komentarzy:

  1. Robi piękne wrażenie. Sam jestem dzieckiem Czarnobyla - pamiętam obowiązkowy jod podawany w 1986 roku nam - wtedy przedszkolakom. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Straszne... ale jakie fotogeniczne

    OdpowiedzUsuń

System komentarzy, tak jak cały blog, funkcjonuje na platformie Blogger, gdzie stosowane są zasady polityki prywatności Google.