niedziela, 26 stycznia 2020

Co tam słychać w przygodówkowym świecie? #188


Proza życia z nadprzyrodzoną posypką, niezwykła podróż przy pomocy słów, westernowe wyczyny i poszukiwania zaginionego znawcy sztuki oraz enigmatycznego artefaktu. Tak w maksymalnym skrócie można podsumować niniejszy przegląd wieści o grach mniej bądź bardziej przygodowych. Nie przedłużając, zapraszam do lektury.


A Space for the Unbound z darmowym prologiem
W drugiej połowie stycznia udostępniony został bezpłatny prolog gry A Space for Unbound, nad którą pracuje niezależne Mojiken Studio, działając z wydawniczym wsparciem Toge Productions. Ta pixel artowa przygodówka zabierze nas do Indonezji późnych lat 90. XX w., przedstawiając historię o perypetiach dwójki dzieci – chłopca i dziewczynki. Choć istotną rolę odegra tutaj wątek nadnaturalnych mocy, nie będziemy mieć do czynienia wyłącznie ze stricte fantastycznymi motywami. A to dlatego, że ów tytuł położy zarazem nacisk na warstwę obyczajową, poruszając takie kwestie jak depresja czy stawianie czoła własnym lękom. Co do niedawno wypuszczonego, nieodpłatnego rozdziału, jest on nie tylko swoistym wstępem, lecz również propotypem koncepcyjnym, który służy przy okazji do wybadania opinii graczy. Jeśli więc macie ochotę poświęcić 15-20 minut, bo tyle ponoć trwa przejście A Space For The Unbound – Prologue (PC), odsyłam na platformę Steam, skąd można pobrać ową próbkę. A kiedy premiera pełnej wersji? Póki co nie ujawniono konkretnego terminu.Lost Words: Beyond the Page na nowym zwiastunie
Do sieci trafił ostatnio nowy filmik, który to promuje nietuzinkowe Lost Words: Beyond the Page, platformowo-przygodową propozycję od producentów Sketchbook Games i Fourth State oraz wydawcy Modus Games. Co ważne, narracyjna strona tejże gry tworzyć ma oryginalną symbiozę z mechaniką. Podczas zabawy natkniemy się bowiem na takie zagadki, których rozwiązanie wymagać będzie używania słów z pewnego pamiętnika. Specyfika rozgrywki wiąże się zaś z faktem, iż przyjdzie nam podróżować po fantastycznym uniwersum o nazwie Estoria, jakie istnieje na kartach wyżej wspomnianego dziennika. Otóż scenariusz Lost Words, do którego ręce przyłożyła Rhianna Pratchett, traktuje o młodej pisarce Izzie, kreatywnie przelewającej płody swej bogatej wyobraźni na papier. Co więcej, wyprawie do Estorii towarzyszyć ma emocjonalny wydźwięk, gdyż opisywany w kajeciku świat stanowi dla Izzie formę radzenia sobie z codziennym życiem. Beyond the Page zadebiutuje wiosną 2020 roku, wkraczając na PC, XBO, PS4 i Nintendo Switch. Karta pecetowej edycji w serwisie Steam mieści się pod tym adresem.Rosewater z kartą Steam i trailerem
Steamową witrynę posiada od niedawna Rosewater, przygodówka w westernowym klimacie, której przygotowaniem zajmuje się Francisco Gonzales, tworzący w barwach swojego studia Grundislav Games. Warto równocześnie wiedzieć, iż zaprezentowano także zwiastun owego point and clicka. Akcja produkcji zostanie osadzona w tym samym świecie co Lamplight City – poprzedni projekt pana Gonzaleza. Główną bohaterką Rosewater będzie natomiast niejaka Harley Leger, która przybywa do tytułowego miasteczka, starając się zapomnieć o przeszłości. Protagonistka dostaje tu pozornie banalne zlecenie od lokalnej gazety, ale otrzymana robota przerodzi się wkrótce w wyzwanie przez duże W. Pełną przeszkód przygodę, którą Harley odbędzie z grupką towarzyszy, ganiając za pewnym skarbem oraz chwałą. Gra ujrzy światło dzienne pod wydawniczym mecenatem Application Systems Heidelberg i ukaże się w 2021 roku na komputerach z systemami Windows, Mac OS, plus Linux. Jeżeli chcielibyście dodać sobie Rosewater do listy życzeń w sklepie Valve, stosowną stronę znajdziecie pod tymże odnośnikiem.Kolejne pozycje od Big Fish Games na Steam
Big Fish Games konsekwentnie rozwija swoją wydawniczą ofertę na platformie Steam, wprowadzając tam różne tytuły z gatunku HOPA, czyli casualowe dania z ukrytych obiektów i elementów rodem z uproszczonych point and clicków. W ostatnim czasie przyszła pora na dwie tego rodzaju gry, a konkretnie The Unseen Fears:Ominous Talent Collector's Edition oraz Secret City: Chalk of Fate Collector's Edition. Pierwsza z powyższych HOPEK została wyprodukowana przez ekipę Grandma Studios i każe odbiorcom rozglądać się za zaginionym krytykiem sztuki, którego los martwi przyjaciela grywalnej postaci. Co łatwo przewidzieć, nasze śledztwo zaprocentuje odkryciem różnych komplikacji. Bo nie dość, że tajemniczych zniknięć było więcej, to na dokładkę, wywęszymy niesamowitą wręcz sieć intryg i kłamstw. A jeśli chodzi o Chalk of Fate, produkcję zaprojektowaną przez Domini Games, rzecz kręci się wokół pewnej wystawy archeologicznej, która ląduje na celowniku pewnego złodzieja. Efekt jest taki, że zuchwalec kradnie stamtąd potężny rekwizyt – tytułową Kredę Losu. Oczywiście nasze zadanie polega na odzyskaniu tego artefaktu i jednocześnie zdemaskowaniu planów wszystkich tych, którzy stoją za buchnięciem cennego przedmiotu.
 
The Unseen Fears: Ominous Talent
 
Secret City: Chalk of Fate

20 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. Mnie wszystkie kuszą, więc każdą chciałabym prędzej czy później poznać. :)

   Usuń
  2. Dużo już tego czeka na swoją kolej. :)

   Usuń
 2. Lost words wygląda świetnie! Lubię taki klimacik.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oby zatem po premierze okazało się, że warto było czekać i mieć optymistyczne nastawienie wobec tego tytułu. :)

   Usuń
 3. Tym razem jakoś nic mnie do siebie nie przekonało :(

  OdpowiedzUsuń
 4. Tym razem chyba nie moje klimaty :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem, może następnym razem trafi się coś bardziej w Twoim guście. :)

   Usuń
 5. matkooo, tak dawno w nic nie grałam :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze można kiedyś do tego wrócić, jeśli pojawi się na to ochota. :)

   Usuń
 6. Ostatnia propozycja zapowiada się ciekawie :D
  Pozdrawiam! wy-stardoll.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A do tego powinna sprawdzić się jako relaks po ciężkim dniu. Jeśli chodzi o mnie, takie produkcje zazwyczaj zdają egzamin, kiedy chcę po prostu odpocząć. Również pozdrawiam.

   Usuń
 7. Mnie zainteresowała gierka związana z problemem depresji, to spory krok w stronę społeczeństwa w świecie gier

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli chodzi o depresję, to powstała nawet gra skupiona na tej właśnie tematyce - Indygo autorstwa polskiego Pigmentum Game Studio.

   Usuń

System komentarzy, tak jak cały blog, funkcjonuje na platformie Blogger, gdzie stosowane są zasady polityki prywatności Google.