niedziela, 19 lipca 2020

Co tam słychać w przygodówkowym świecie? #213


Wprawdzie lato kojarzy się z sezonem ogórkowym, lecz przygodówkowe propozycje całkiem ochoczo dają o sobie znać. Weźmy dla przykładu dwa tytuły, które ukazały się wpierw w subskrypcji Apple Arcade. Mowa o Beyond a Steel Sky od Revolution Software i Creaks od Amanita Design. Pierwsza z powyższych przygodówek, która to jest następczynią kultowego Beneath a Steel Sky, wkroczyła wszak 16 lipca na Steama (Windows, Linux). Tymczasem Creaks rozszerzy 22 lipca swój zasięg o komputery PC i Mac, a także konsole Xbox One, PlayStation 4 oraz Nintendo Switch.


Paws and Soul już w sprzedaży
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, światło dzienne ujrzała 16 lipca mistyczna przygodówka Paws and Soul (PC), której narracyjna warstwa czerpie ze sfery buddyjskich wierzeń. Producenci tegoż tytułu – Arkuda Inc. i ELECTROSTALIN ENTERTAINMENT – wzięli tu na warsztat takie motywy jak reinkarnacja, karma czy istota życia, a naszym wirtualnym alter ego uczyniono człowieka odrodzonego pod postacią wilka. Sterując niezwykłym zwierzęciem, spróbujemy dotrzeć do rozmaitych sekretów ze swojego poprzedniego wcielenia. Arenę naszych działań stanowi zaś emanujący magiczną aurą las, w którym natkniemy się na fluorescencyjne grzyby, a także zagadkowe totemy i runy. Co więcej, będziemy tam też mogli odkryć dodatkowe opowieści o znanych niegdyś bohaterowi ludziach. Całość utrzymano w odprężającej, intymnej i kontemplacyjnej atmosferze, którą to podkreślać ma odpowiednio klimatyczna oprawa audiowizualna. Gra do nabycia na Steamie.Before I Forget, czyli rzecz o składaniu rozsypanych wspomnień
W serwisach Steam oraz itch.io pojawiło się 16 lipca Before I Forget. Narracyjno-eksploracyjna pozycja, wypuszczona uprzednio w ramach usługi Humble Trove. To projekt autorstwa małego studia 3-Fold Games, w barwach którego działają Claire Morwood i Chella Ramanan. Według oficjalnych informacji, przejście tej niezależnej produkcji powinno potrwać średnio 1 godzinę, lecz poświęcony jej czas zaprocentować ma ponoć emocjonalnym doświadczeniem fabularnym. A to za sprawą poruszanej problematyki, w której prym wiedzie temat demencji. Oprócz tego, niebagatelną rolę odegrają też chociażby wątki miłości tudzież straty.

Obserwując otoczenie z perspektywy pierwszej osoby, przejmiemy kontrolę nad kobietą we wczesnym stadium demencji. Sunita, bo takie imię nosi główna bohaterka, przebywa akurat sama w domu i jest zajęta wędrówką po poszczególnych pokojach. Tak oto przyjdzie nam oglądać przeróżne rekwizyty, które – z uwagi na stan protagonistki – skrywają w sobie zanikające i pofragmentowane wspomnienia. Jak nietrudno zgadnąć, postaramy się poskładać te swoiste skrawki w spójną historię, co pozwoli zarówno ujawnić przeszłość Sunity, jak też zrozumieć teraźniejszość. W Before I Forget zagramy na komputerze z systemem Windows, Mac OS bądź Linux. Steamowa karta produktu ulokowana została pod tym adresem, natomiast strona gry na portalu itch.io mieści się pod owym odnośnikiem.The Corruption Within na Kickstarterze
Dave Seaman, który ma na koncie m.in. komedię sci-fi o nazwie Captain Disaster in: Death Has A Million Stomping Boots, uruchomił 14 lipca kickstarterową kampanię na rzecz swojej nowej gry przygodowej – The Corruption Within. Dodać zarazem trzeba, że produkcja ta powstaje w efekcie współpracy, jaką ów deweloper nawiązał z Avivem Salinasem, twórcą uderzającego w fantastyczne tony Void Breach. O muzyczną warstwę tytułu, który potrzebuje aktualnie społecznościowego dofinansowania, zadba z kolei kompozytor Eric Galluzzo.

Czego możemy generalnie oczekiwać od The Corruption Within? Ano point and clicka w konwencji thrillera psychologicznego, z akcją osadzoną w epoce wiktoriańskiej i z pixel artową grafiką w niskiej rozdzielczości. Co prawda nie zabraknie tutaj zagadek logicznych, ale nacisk położony zostanie przede wszystkim na opowiadanie historii. Scenariusz traktować ma o dramacie pewnego mężczyzny, którego rodzinny wypoczynek wśród przyrody kończy się zniknięciem żony i dwójki małych pociech. Krążąc po odludnych terenach, zdesperowany bohater poszukuje zaginionej familii, co zawiedzie go dziwnej, starej rezydencji nad jeziorem. Zainteresowanych wsparciem tej przygodówki odsyłam na jej kickstarterową witrynę.


Dark Room do kupienia
Tegoroczny lipiec zaowocował rynkowym entrée mrocznej przygodówki Dark Room od Lexip Games. Ów stawiający na klimaty grozy point and click sięga po popularny w grach wątek pobudki, jaka nie dość, że następuje w obcym dla naszej postaci otoczeniu, to na dokładkę, okazuje się dotyczyć kogoś z poważnymi lukami w pamięci. Ale mimo że nie mamy zielonego pojęcia, dlaczego wylądowaliśmy w takim, a nie innym miejscu, musimy oczywiście rozejrzeć się za drogą ucieczki. Przemierzając mroczne i enigmatyczne pomieszczenia, nie tylko rozwiążemy różne łamigłówki, lecz także znajdziemy napisane przez tajemniczych ludzi listy o minionych wydarzeniach. I to właśnie takowe zapiski mają przybliżyć nas do dużego kalibru sekretu. Chętni, by poznać przyszykowane przez Lexip Games zagadki, mogą sprawić sobie Dark Room choćby za pośrednictwem sklepu Steam.Linda & Joan – darmowy prolog już dostępny
14 lipca zadebiutowała bezpłatna, narracyjna gra Linda & Joan Prologue: “Four Months Earlier” (PC, Mac, iOS), za którą stoi Russell Quinn ze studia False Vacuum Games. Jak wyraźnie wskazuje pełny tytuł, to dopiero część większej opowieści i swego rodzaju wstęp do dania głównego, zaplanowanego zresztą na 2022 rok. Równocześnie zaznaczono, iż ta darmowa przystawka broni się jako samodzielne doświadczenie. Tak na marginesie, krótkie, bo starczające na ok. 15-20 minut. W każdym razie, całość bazuje na autentycznej historii i przedstawi nam losy brytyjskiej rodziny – matki Lindy, syna Russella oraz babci Joan, którzy muszą uporać się z traumatycznymi przeżyciami. A jeśli chodzi o sam prolog, koncentruje się on na wizycie, jaką Linda składa Russellowi, mieszkającemu obecnie na terenie Los Angeles. Warto nadmienić, że przygotowano więcej niż jedno zakończenie, a na finał rzutują dokonywane w trakcie rozgrywki wybory. Jeśli mielibyście ochotę sprawdzić komputerową wersję “Four Months Earlier” na Steamie, zapraszam na jej tamtejszą stronę.

22 komentarze:

 1. o na zdjeciu zwierzaczej <3

  OdpowiedzUsuń
 2. Ta pierwsza przygodówka chyba zainteresowała mnie najbardziej:)

  OdpowiedzUsuń
 3. ostatnia podoba mi się:D Bo góry xd

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No tak, skoro lubisz góry i chętnie odwiedzasz takie rejony, to się nie dziwię. :)

   Usuń
  2. Ale oczywiście takiego pozytywnego. Chętnie tam bywasz i robisz piękne zdjęcia na potrzeby blogowych relacji ze swoich podróży. Ja z kolei lubię motyw gór w książkach, filmach i grach. :)

   Usuń
 4. "Dark Room" wydaje się najciekawsze, bo ostatnio gustuję w takich zagadkowych klimatach. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Być może więc tytuł ten faktycznie byłby dla Ciebie udaną propozycją na spędzenie wolnego czasu, skoro obecnie pociągają Cię takie klimaty. :)

   Usuń
 5. Paws and Soul wygląda kusząco. Pięknie kolorystycznie, choć wiem, że to tylko jeden kadr.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na zwiastunie i innych screenach też wygląda zachęcająco. :)

   Usuń
 6. Piszę się na Dark Room. Lubię takie mroczne klimaty w grach :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oby zatem gra spełniła Twoje oczekiwania, jeśli kiedyś dasz jej szansę. :)

   Usuń

System komentarzy, tak jak cały blog, funkcjonuje na platformie Blogger, gdzie stosowane są zasady polityki prywatności Google.