środa, 22 lipca 2020

Commander '85 – darmowy prolog na SteamNa platformie Steam pojawiło się w ostatnim czasie darmowe demo polskiej gry Commander '85. Thrillera science fiction, który to – pod kątem mechaniki – kusi odbiorców mieszanką gatunków, a konkretnie połączeniem przygodówki z survivalem i symulatorem hakerskiego życia. Co więcej, produkcja ta zanosi się też na łakomy kąsek dla fanów nostalgii, gdyż zapowiedziano w niej obecność licznych nawiązań do lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. Bądź co bądź, dzięki bezpłatnemu prologowi pewien przedsmak można poznać już teraz. Na jesień 2020 roku przewidziano natomiast premierę pełnej wersji, a ów termin dotyczy komputerów PC i konsol PlayStation 4, Xbox One oraz Nintendo Switch.

O produkcji tej wspominałam na moim blogu w kwietniu bieżącego roku, kiedy to ów tytuł ubiegał się o wsparcie społeczności za pośrednictwem Kickstartera. Niemniej pozwolę sobie dziś przypomnieć najważniejsze informacje na temat rodzimej gry. Dodam przy okazji, że crowdfundingowa akcja zakończyła się w maju sukcesem, przynosząc twórcom potrzebny zastrzyk gotówki. A jeszcze wcześniej pozycja ta zyskała innego rodzaju wyrazy aprobaty. Mianowicie mowa o kilku wyróżnieniach branżowych, w tym np. przychylnym przyjęciu podczas Game Connection America 2020. Gra spotkała się również z uznaniem ze strony polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a to za sprawą uczestnictwa w programie „Rozwój sektorów kreatywnych”.


Commander '85 to projekt, którego przygotowaniem zajmuje się od kilku lat szczecińskie studio The Moonwalls, odpowiedzialne za oryginalny thriller prawniczy Bohemian Killing. O wydanie gry zadba zaś firma Ultimate Games S.A. z siedzibą w Warszawie. Jeśli chodzi o fabularną warstwę Commander ’85, scenariusz produkcji przeniesie nas do USA lat 80. XX w., podejmując takie wątki jak m.in. wojskowe badania, wyścig zbrojeń czy incydent w Rosswell. Rola głównego bohatera przypada tu nastoletniemu synowi polskich emigrantów, który dostaje w prezencie urodzinowym komputer marki Commander. Taki podarek to bardzo fajna rzecz już jako sprzęt do grania, ale w tym konkretnym wypadku mamy do czynienia ze zdecydowanie czymś więcej. Otrzymany komputer okazuje się bowiem niezwykłą nowinką technologiczną, wyposażoną w prawdziwą sztuczną inteligencję.

Jak napomknęłam we wstępie, możemy spodziewać się dużego zróżnicowania na gruncie gameplayu. Wśród obiecywanych atrakcji nie zabraknie przykładowo zabaw z psem, oglądania kaset VHS czy – co zrozumiałe – sesji przy komputerze protagonisty, obejmujących zarówno odpalanie rozmaitych gier i programów, jak też stricte hakerskich sztuczek. Do tego produkcja spod szyldu The Moonwalls ma uraczyć nas elementami losowości oraz opcjonalnymi zadaniami, a także zaoferować 3 różne zakończenia do odkrycia. Jednakże to, jak Commander ’85 zaprezentuje się w całej swej okazałości, zobaczymy dopiero jesienią, lecz zainteresowani mogą od pewnego czasu dodawać grę do swojej listy życzeń na Steamie. No i nic nie stoi na przeszkodzie, by sprawdzić za darmo demo, którego steamowa witryna mieści się pod tym adresem.


10 komentarzy:

 1. Ciekawa jestem tego tytułu. Jest on dość głośny, więc zobaczymy jak wyjdzie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też ciekawi ta gra. Zapowiada się obiecująco. :)

   Usuń
 2. Mogłaby mnie zainteresować ta gra :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może wyjść z tego bardzo ciekawy tytuł, zwłaszcza w obliczu zróżnicowanej mechaniki. :)

   Usuń
 3. Odpowiedzi
  1. Poprzednio był wilczek, a teraz domowy piesek. :D

   Usuń
 4. Odpowiedzi
  1. Rozumiem, może następnym razem trafię z czymś ciekawszym dla Ciebie. :)

   Usuń
 5. Wygląda całkiem zacznie. Może by mnie zaciekawiła.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też zainteresował ten tytuł - choćby ze względu na różnorodną mechanikę.

   Usuń

System komentarzy, tak jak cały blog, funkcjonuje na platformie Blogger, gdzie stosowane są zasady polityki prywatności Google.