niedziela, 3 lipca 2022

Co tam słychać w przygodówkowym świecie? #307

 

Kilka dni temu trafił do sieci trailer gry Return to Monkey Island, czyli nowej odsłony kultowego cyklu w pirackim klimacie, której to premiera powinna nastąpić w bieżącym roku na komputerach PC i konsolach Nintendo Switch. Z przygodówkowego świata wypłynęło zresztą więcej wieści, a kilka przykładów tradycyjnie zasiliło kolejny odcinek mojego blogowego przeglądu.

 

Chimeras: Wailing Waters na Steam

Wydawca Big Fish Games, którego domenę stanowi casualowy segment gier, dorzuciło do swojej oferty w sklepie firmy Valve kolejną propozycję spod znaku HOPA. Chodzi o Chimeras: Wailing Waters Collector's Edition (Windows) od studia Elephant Games. Wcielimy się tutaj w osobę, która zamierza latem pracować w nowym obozie należącym do Akademii Heavenfall. Co prawda nasze wirtualne alter ego jest początkowo podekscytowane perspektywą takiej fuchy, lecz ów zapał zostaje na miejscu osłabiony za sprawą wystąpienia niepokojących wydarzeń. Mianowicie po okolicy plączą się osobliwe stworzenia, podczas gdy przyjaciele grywalnej postaci tkwią w niewoli. Dlatego więc spróbujemy ocalić obozowiczów, co wiąże się z powstrzymaniem pewnej niebezpiecznej siły. Sklepową kartę produktu można znaleźć pod tym adresem.

 


 

Last Days of Lazarus w sprzedaży

W drugiej połowie czerwca, ukazała się na pecetach pierwszoosobowa gra przygodowa Last Days of Lazarus, która jest owocem producencko-wydawniczej współpracy pomiędzy Darkania Works i GrimTalin. Ta niezależna produkcja kładzie nacisk na aspekty narracyjne, przybliżając odbiorcom opowieść w konwencji grozy z pierwiastkami paranormalnymi oraz elementami gotyckiej atmosfery. Dodać jednocześnie należy, że swoje trzy grosze do fabuły dołożyły inspiracje postsowieckimi i postkomunistycznymi realiami, wespół ze wschodnioeuropejskimi wierzeniami. Tytułowy Lazarus jest zaś samotnym mężczyzną z problemami. Protagonista udaje się w rodzinne strony, by, po śmierci matki, spędzić trochę czasu z własną siostrą. Niestety, tamtejsza aura szaleństwa i trudne do racjonalnego wyjaśnienia zjawiska źle wpływają na jego zdrowie psychiczne. Główny bohater zupełnie się jednak nie poddaje, węsząc w tym celu wokół sekretów z przeszłości swojej familii. Więcej informacji na steamowej stronie gry.

 


 

Jesse Makkonen pracuje nad nową grą

Niezależny deweloper Jesse Makkonen, który posiada w swoim portfolio takie pozycje jak np. Heal czy seria Distraint, zajęty jest obecnie tworzeniem przygodowego horroru psychologicznego Afterdream. Tytuł ten weźmie na warsztat motyw świadomego śnienia, każąc odbiorcom błądzić gdzieś pomiędzy rzeczywistością a fikcją. Gwoli ścisłości, przyjdzie nam eksplorować enigmatyczną rezydencję zamieszkałą przez duchy, a w poruszaniu się pod dachem domostwa pomóc ma korzystanie ze specyficznego aparatu fotograficznego. Spoglądając przez jego obiektyw, będzie można bowiem robić zdjęcia pewnym podświetlonym obiektom, by wejść z nimi w interakcję. Nie powinno też ponoć zabraknąć klasycznych zagadek ekwipunkowych. Grę można już dorzucać do listy życzeń w serwisie Steam. Pecetową premierę przewidziano na 15 marca 2023 r., a co do ewentualnego debiutu na innych sprzętach, pan Makkonen ma nadzieję wypuścić też Afterdream na konsolach wkrótce po komputerowym entrée przygodówki.

 


 

Gamebook Edgar A. Poe: The Oval Portrait za darmo na Steam

Od niedawna można pobierać za pośrednictwem platformy Steam darmową produkcję o nazwie Gamebook Edgar A. Poe: The Oval Portrait, za której opracowanie i wydanie odpowiada polskie studio The Midworld. To bardziej coś w rodzaju multimedialnego doświadczenia, a nie gra z prawdziwego zdarzenia. Mamy tu do czynienia ze swoistym audioaktywnym gamebookiem, będącym wirtualną inkarnacją klasycznej noweli „Portret owalny” spod pióra Edgara Allana Poego. Ten nietypowy projekt zabiera nas do mrocznego i ulokowanego na odludziu zamku, gdzie zmierzymy się z tajemnicą portretu muzy. Co ważne, ową wizytę można poniekąd potraktować jako zadanie dla wyobraźni, w którym rolę kardynalnego bodźca przypisano warstwie dźwiękowej. Warto również nadmienić, że zaimplementowano dwa warianty zabawy. Jednym z nich jest tryb opowieści, w którym nasze decyzje popychają fabułę do przodu, a drugi to eksploracja, w którym muzyka prowadzi nas przez kolejne miejscówki oraz etapy przedstawionej historii. Stosowna karta produktu dostępna jest pod tym odnośnikiem.

 


10 komentarzy:

 1. Moim typem jest ostatnia :-) . Pozdrawiam Julito :-) .

  OdpowiedzUsuń
 2. Ostatnia wydaje się ciekawa. Swoją drogą twórcy mają pomysły co do tytułów. Ostatnie dni Łazarza (jeśli dobrze tłumaczę), toż to genialny tytuł. :)

  U mnie już nieco chłodniej i deszcz. Czyli moje ulubione letnie połączenie.

  Pozdrawiam!
  https://mozaikarzeczywistosci.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie też dziś było chłodniej i padało, pozdrawiam :)

   Usuń

System komentarzy, tak jak cały blog, funkcjonuje na platformie Blogger, gdzie stosowane są zasady polityki prywatności Google.