czwartek, 12 stycznia 2023

Co tam słychać w przygodówkowym świecie? #331

 

Wioska nękana przez zagrożenie z pobliskiego lasu, policyjna robota w filmowym stylu, wyzwania szemranego kuriera, groza z kurhanem w tle, a także mroczna zagadka pewnej willi na wyspie mutantów. Tak pokrótce prezentuje się tematyka niniejszego przeglądu wieści z segmentu gier mniej bądź bardziej przygodowych. 

 

Premiera Children of Silentown

Zgodnie z ostatnimi zapowiedziami, przygodówka Children of Silentown wkroczyła 11 stycznia na komputery PC i konsole PlayStation, Xbox oraz Switch. To projekt autorstwa ekip z Elf Games i Luna2 Studio, nad którym wydawniczą pieczę sprawuje Daedalic Entertainment. Twórcy tej intrygującej produkcji serwują nam tu mroczną opowieść o pewnej osadzie, gdzie na porządku dziennym są zniknięcia wśród miejscowej ludności. Co równie ważne, ową mieścinę otacza gęsty las pełen niebezpiecznych potworów. Pierwsze skrzypce w przedstawionej historii gra natomiast dziewczynka o imieniu Lucy, którą męczą nie tylko dobiegające z leśnej kniei ryki, lecz także niepokojące sny. Ale gdy młodziutka protagonistka poczuje się odpowiednio na siłach, to zdecyduje się przeprowadzić prywatne śledztwo w sprawie wioskowych problemów. Chętni, by pomóc Lucy w wyjaśnianiu okolicznych sekretów na pececie, nabędą „blaszakową” edycję m.in. za pośrednictwem Steama.

 


 

Criminal Expert na PC

Na 13 stycznia 2023 r. przypada pecetowe entrée detektywistycznej gry Criminal Expert spod szyldu polskiego Forever Entertainment. Tytuł ten dał się pierwotnie poznać na Switchu w sierpniu ubiegłego roku i powstał z zastosowaniem techniki Full Motion Video, która polega na użyciu materiałów nakręconych z udziałem żywych aktorów. W trakcie zabawy przydzielona zostanie nam rola policyjnego śledczego, który ma za zadanie rozwiązać sprawę dotyczącą pewnego zagadkowego incydentu. Oto bowiem pewien kierowca znajduje na leśnej drodze niezbyt świadomą kobietę. Jak więc łatwo przewidzieć, stan nieszczęsnej niewiasty i jej obecność na takim odludziu rodzą różne pytania. Podkreślić równocześnie należy, że nasz dochodzeniowiec musi rozwikłać całą tajemnicę pod presją czasu, mając na to 3 dni. Czynności, które wchodzą w śledczy rozkład zajęć, obejmują takie rzeczy jak np. obserwacja i przesłuchiwanie podejrzanych czy zbieranie dowodów. Do tego – z racji licznych wyborów – mamy tutaj do czynienia z rozgałęziającą się fabułą, co rzutuje na finał gry. Zainteresowani komputerowym wydaniem zakupią takową wersję na platformie Steam.

 

 

Darmowe No Stone Unturned na Steam

Do grona bezpłatnych gier w sklepie Steam dołączyło 9 stycznia No Stone Unturned (PC). Przygotowana przez The Troubadour Collective gra to pixel artowy point and click w klimacie thrillera neo-noir, a jej scenariusz daje nam wgląd w praktyki pewnej firmy kurierskiej, która zajmuje się dostarczaniem nielegalnego towaru. Co ciekawe, oficjalny opis produktu kusi obietnicą pozostawienia graczom wyboru odnośnie do tego, czy wolą po prostu wykonywać swoje kurierskie obowiązki, czy też ściśle podążać za fabułą. Historia, w jakiej przyjdzie nam uczestniczyć, kręci się z kolei wokół czyjegoś tajemniczego zaginięcia, które to spróbuje wyjaśnić nasze wirtualne alter ego. Nadmienić jednocześnie muszę, że, prócz systemu decyzji i więcej niż jednego zakończenia, postarano się jeszcze o upływający czas, co pociąga za sobą zarówno znikanie pewnych możliwości działania, jak też występowanie nowych. Warto nadmienić, że No Stone Unturned zawiera polską wersję językową. Steamowa witryna gry mieści się pod tym odnośnikiem.

 


 

The Excavation of Hob's Barrow wkrótce na Switchu

Już niebawem, a konkretnie 25 stycznia tego roku, pixel artowa przygodówka The Excavation of Hob's Barrow, która zaliczyła swój rynkowy debiut na komputerach pod koniec ubiegłorocznego września, doczeka się edycji dedykowanej konsoli Nintendo Switch. To tradycyjny point and click w konwencji gotyckiego horroru ludowego, a główną i zarazem grywalną bohaterką owej produkcji jest antykwariuszka Thomasina Bateman. Kobieta pracuje nad książką o kurhanach, które można znaleźć na terenie Anglii. Pewnego razu otrzymuje zaś list z prośbą o przybycie do małej wioski Bewlay, w efekcie czego postanawia odwiedzić wskazane miejsce. Tam jednak napotyka różne problemy, bo nie dość, że nigdzie nie widać nadawcy wiadomości, to na dokładkę, dostęp do lokalnego kurhanu blokowany jest przez upartego właściciela ziemskiego. Nie mówiąc o tym, iż mieszkańcy wiktoriańskiej osady krzywo patrzą na samotnie podróżującą i odzianą w spodnie kobietę. Producentem gry jest niezależne studio Cloak and Dagger Games, a za jej wydaniem stoi Wadjet Eye Games.

 

 

Lichtreich: Willa za darmo na Steam

Dział darmowych gier w serwisie Steam poszerzył się 10 stycznia o przygodowy horror Lichtreich: Willa (PC), za opracowanie którego odpowiada Mredzinski. Ta wyłącznie polskojęzyczna produkcja przywodzi graficznie na myśl stareńkie jRPG-i, a główny nacisk został w niej położony na eksplorację i narrację. Akcja owej pozycji przenosi graczy na tytułową wyspę Lichtreich, która to stanowi schronienie dla rozmaitych mutantów. Podczas rozgrywki wcielimy się w panią detektyw Alex – córkę świętej pamięci śledczego i jednego z najpotężniejszych odmieńców. Nasza bohaterka kontynuuje robotę swojego rodziciela, niosąc pomoc wyspiarskiej społeczności. Bieżące zadanie Alex wiąże się natomiast z badaniem niebezpiecznej rezydencji legendarnego „Vipera” i okolic tejże posiadłości. Co istotne, kluczową rolę przypisano – na gruncie mechaniki – regularnemu podejmowaniu wyborów, rzutujących na przebieg fabuły. Dodam, że gameplay, według oficjalnych informacji, uraczy nas też choćby zagadkami czy sekwencjami QTE. Steamową kartę Willi ulokowano pod tym adresem.

 


12 komentarzy:

 1. Bardzo lubię te Twoje przeglądy - po pierwsze zawsze coś ciekawego dla siebie zobaczę, po drugie jestem na bieżąco i wiem co podsunąć juniorowi, a na co jeszcze zbyt wcześnie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zdecydowanie dwie pierwsze gry to moi faworyci spośród wymienionego przez Ciebie grona. Fajnie,że sporo tych gier pojawia się na Steamie :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta przedostatnia też jest do kupienia na Steamie - wpierw właśnie wyszła tam w wersji PC. W styczniu natomiast ukaże się na Nintendo Switch, ale ową konsolową edycję ewentualni zainteresowani zakupią już w sklepie Nintendo. :)

   Usuń
 3. Chyba przedostatnia gra jest najbardziej w moim guście. Nie mam czasu na gry, ale przynajmniej dzięki Tobie wiem co w trawie piszczy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Być może więc kiedyś uda Ci się zagrać w coś z tych tytułów, o których napisałam, jeśli znajdzie na to czas. :)

   Usuń
 4. Pierwsza grafika bardzo klimatyczna :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Pierwsza mnie nawet tak dość graficzką i tematyką przyciąga :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fakt, ma w sobie coś takiego intrygującego właśnie przez klimat, jaki tworzą warstwy fabularna i wizualna :)

   Usuń

System komentarzy, tak jak cały blog, funkcjonuje na platformie Blogger, gdzie stosowane są zasady polityki prywatności Google.