poniedziałek, 2 stycznia 2023

Co tam słychać w przygodówkowym świecie? #330

 

Witam wszystkich w kolejnym odcinku przygodówkowych wieści, który jest jednocześnie wpisem inaugurującym na moim blogu rok 2023.  Niniejsze wydanie przeglądu zawiera natomiast informacje o grach, w jakich to kluczowe role powierzono przywódcy sekty z chorwackiej mieściny, brytyjskiej pani detektyw ze Szwecji, nękanemu przez traumy i problemy ze snem dziecku, młodzieży poddawanej wątpliwemu moralnie leczeniu, a także pewnym uczestnikom posępnego rejsu. Szczegóły poniżej.

 

Saint Kotar: The Crawling Man na iOS i Android

Pod koniec minionego roku Saint Kotar: The Crawling Man, które na początku grudnia 2022 r. zadebiutowało na komputerach, doczekało się wersji dedykowanej systemom iOS (Phone, iPad, Apple Tv – w sprzedaży na App Store) i Android (Phone, Tablet, Tv – do nabycia na Google Play). To pierwsza opowieść z serii interaktywnych komiksów, opatrzonej zbiorczą nazwą Saint Kotar: Tales from the Cursed Valley. Cykl autorstwa chorwackiego studia Red Martyr Entertainment uraczy nas historiami poświęconymi różnych postaciom, jakie pojawiły się uprzednio w mrocznej przygodówce Saint Kotar od tego samego studia. Co do The Crawling Man, fabuła owej produkcji traktuje o burzliwych losach Rudolfa „Mojse” Mojseka z miejscowości Sveti Kotar. Dzięki temu odbiorcy mogą dowiedzieć się, jak wyglądała droga jego upadku – od uwielbianego i szanowanego nauczyciela do zgorzkniałego, a także ogarniętego żądzą zemsty przywódcy sekty.

 

Saint Kotar: The Crawling Man - screen z edycji komputerowej

 

Nowa Carol Reed już dostępna

Zgodnie z niedawnymi zapowiedziami, skandynawskie MDNA Games powitało Nowy Rok premierą kolejnej, osiemnastej już części cyklu kryminalnych point and clicków Carol Reed Mystery z grafiką wykorzystującą fotografie. The Game Maker, bo taki tytuł nosi najświeższe wcielenie tejże serii, ukazało się na komputerach PC i Mac. Ponownie pokierujemy tutaj poczynaniami angielskiej pani detektyw Carol Reed, która mieszka w Szwecji. Nowa odsłona jej przygód umożliwia graczom zajęcie się śledztwem w sprawie zniknięcia kobiety o imieniu Daria. Carol bierze na swoje barki tę zagadkę, by napełnić sobie nieco kiesę pod kątem najbliższych wakacyjnych planów. Co ciekawe, główna bohaterka wpada wkrótce na trop tytułowego projektanta gier, zdającego się mieć wrogie nastawienie wobec zaginionej. Niepokojącego smaczku do zaistniałej tajemnicy dodają produkcje od wspomnianego przed chwilą twórcy, w których to bierze on odpowiedzialność za trzy zabójstwa. O co więc w tym wszystkim biega? Zainteresowani wyjaśnieniem całej afery nabędą ową przygodówkę na stronie MDNA Games.

 


 

NOX: Chapter 1 za darmo na Steam

W drugiej połowie minionego miesiąca, sekcja steamowych „darmówek” wzbogaciła się o pierwszoosobową grę logiczno-przygodową NOX: Chapter 1 (PC). Projekt, za którym stoi The Buua Studio, pozwala pokierować chłopcem albo dziewczynką o takim samym imieniu Gabi, a także w wieku wynoszącym 11 lat i problemie w postaci nocnych lęków oraz paraliżu sennego. To zresztą z tym utrudniającym funkcjonowanie kłopotem spróbujemy się uporać, by móc przegnać koszmary dziecka, nad jakim przejmiemy stery. Stąd też trzeba będzie poniekąd zanurzyć się w świecie dziecięcych traum, który przygotowany został na bazie inspiracji pracami holenderskiego artysty Mauritsa Cornelisa Eschera. Mechanika polega zaś głównie na zmianach grawitacji w przestrzeni, co zrobimy poprzez manipulację portalami, zakrętami i rampami. Warto przy okazji oglądać znalezione wewnątrz snów rysunki Gabi, gdyż niektóre mogą przydać się przy rozgryzaniu napotykanych łamigłówek. Stosowna karta produktu ulokowana została pod tym adresem.

 


 

Styczniowe entrée gry Breakout 13

Na 9 stycznia 2023 r. zaplanowano debiut Breakout 13, które ma ukazać się tego dnia na platformie Steam, w wersji dla komputerów PC i Mac. Ta narracyjna gra przygodowa, będąca zarazem interaktywnym doświadczeniem kinowym, została opracowana przez niezależne ALT Lab przy użyciu technologii Full Motion Video. Oparta na prawdziwych wydarzeniach historia zabierze nas do pewnego zakładu korygującego zachowanie, gdzie przebywa grupa nastolatków. Wirtualnym alter ego gracza będzie właśnie jedno z tych młodych ludzi – zbuntowany pasjonat gier, który to zostaje w owym ośrodku poddany kontrowersyjnym metodom leczenia, obejmującym m.in. wyzwiska, kary cielesne czy elektrowstrząsy. Sztuka przetrwania na terenie tej placówki wymaga z kolei regularnego podejmowania wyborów, co przełoży się na nieliniowość i związaną z nią obecność więcej niż jednego zakończenia. Dodam, że podczas rozgrywki nie zabraknie chociażby sekwencji QTE, podsłuchiwania w czasie rzeczywistym czy dedukcji. Steamowa witryna gry mieści się pod tym odnośnikiem.

 


 

The Bogtavern na PC

Końcówka 2022 r. zaowocowała w serwisie Steam premierą The Bogtavern (PC), którego producentem i wydawcą jest Bunlysh Studios. To niedługa, narracyjna gra przygodowa z pierwiastkami visual novel. Fabuła produkcji utrzymana jest w konwencji horroru lovecraftowskiego, który stawia na psychologiczne klimaty, unikając tym samym tzw. jump scare’ów. W trakcie silnie bazującej na tekście rozgrywki podejmiemy próbę wydostania się z mrocznych bagien, przemierzanych na pokładzie niewielkiego statku, wraz z dociekliwym profesorem i gburowatym kapitanem. Eksplorując bagienne obszary, natkniemy się ponoć na różne sekrety oraz okropieństwa, co nie wpłynie dobrze na psychiczny komfort dwóch wyżej wymienionych mężczyzn. Szybka ucieczka jawi się zatem jako jedyna szansa na ocalenie ich zdrowych zmysłów. Zainteresowani wyruszeniem w ten niepokojący rejs powinni udać się na steamową stronę owej pozycji.

 


 

18 komentarzy:

 1. Wszystkie są bardzo klimatyczne, i we wszystkie bym zagrał, pozdrawiam Julito :-) .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi

  1. Cieszę się, że zainteresowały Cię te tytuły. Pozdrawiam :)

   Usuń
 2. Druga gra zainteresowała mnie najbardziej 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Masz interesującego bloga.Mój syn jest wielkim fanem różnych gier, więc z pewnością znajdzie tu coś dla siebie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie dziwi mnie, że gry mają tak dużą popularność.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teraz dużo ładnych gier powstaje i jest w czym wybierać :)

   Usuń
 5. bardzo ładnie graficzne wszystkie są

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że wpadły Ci te tytuły w oko pod kątem wizualnym :)

   Usuń
 6. A wiesz lubię gry rysunkowe. Przynajmniej autor musiał się sam nauczyć rysowania, żeby widać było efekty. A to dużo pracy! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W trójwymiarowych grafikach też na pewno talent potrzebny :)

   Usuń
 7. Gry grami, ale ja zawsze podziwiam Twoje opracowanie tego tekstu do gier, rozeznaniu i całej reszty. Jestem pod ogromnym wrażeniem.
  Gdybym grała, pewnie większość z Twoich propozycji bym testowała 😅🙈

  OdpowiedzUsuń
 8. Grafika pierwszej gry robi wrażenie największe na mnie. WOW.

  Dzięki za uznanie dla mojego wyniku czytelniczego. :) ,,Kabanosy roślinne" to już od samej nazwy odrzuca mnie teraz. Nie polecam.

  Dzięki wielkie. Najlepszego na Nowy Rok, zdrowia, pomyślności, spełnienia marzeń i pomysłów na wpisy.

  Pozdrawiam!
  https://mozaikarzeczywistosci.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Jeszcze raz wszystkiego dobrego w 2023 r.!

   Usuń
 9. Ładne zestawienie na nowy rok :). Jako fanka psychologicznych motywów czuję się zainteresowana Nox i Breakout 13, ale i ostatnią gierką :). Chyba najbardziej jednak jestem ciekawa jak twórcy Nox przedstawili świat snu. To jest jednak duże pole do popisu :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A skoro gra za darmo, to nie będzie ewentualnego rozczarowania, że człowiek zmarnował pieniądze. :)

   Usuń

System komentarzy, tak jak cały blog, funkcjonuje na platformie Blogger, gdzie stosowane są zasady polityki prywatności Google.