niedziela, 9 lipca 2023

Co tam słychać w przygodówkowym świecie? #353

 

Próby przechytrzenia kostuchy, niepokojące marsjańskie sekrety, psychologiczna groza pod dachem pewnego domostwa, a także podróż do wypaczonego i niebezpiecznego obrazu rzeczywistości. Oto kolejny odcinek wieści o grach mniej bądź bardziej przygodowych. Nie przedłużając, zapraszam do lektury.

 

Twórcy Encodyi przygotowują nową grę

Chaosmonger Studio, któremu przygodówkowicze zawdzięczają grę Encodya z 2021 r., zajęte jest aktualnie tworzeniem nowego projektu. Three Minutes To Eight, bo o tej produkcji mowa, zabierze odbiorców do niedalekiej i przystrojonej pixel artową grafiką przyszłości. Co ciekawe, wcielimy się w jegomościa, któremu przeznaczone jest umrzeć dokładnie o godz. 19.57. Mimo to nie wszystko jeszcze stracone. Stąd spróbujemy odkryć przyczyny, jakie stoją za marnym losem grywalnego bohatera, a także sposoby na oszukanie śmierci. Przygodówka ta zaoferuje krótkie doświadczenie przy jednokrotnym przejściu, lecz w zamian zachęcać ma do ponownych sesji. A to dzięki dużej losowości i obecności więcej niż jednego zakończenia. Gra powinna ukazać się w IV kwartale 2023 r. na komputerach (Windows, Mac OS, Linux) oraz konsolach Nintendo Switch, Xbox (One, Series X/S), PlayStation (4, 5). Swoją drogą, można ją już dodawać do steamowej listy życzeń.

 


 

Fort Solis z dokładną datą premiery

Od niedawna znany jest konkretny termin debiutu fantastyczno-naukowego dreszczowca Fort Solis (PC, Mac, PS5), którego producenci to ekipy z Fallen Leaf i Black Drakkar Games, a wydawca to Dear Villagers. Mianowicie takową datę wyznaczono na przyszły miesiąc, bo na 22 sierpnia 2023 r. To zatem dzień zgodny z wcześniejszymi, ogólnymi zapowiedziami o premierze przypadającej na tegoroczne lato. Akcja gry zostanie zaś osadzona na planecie Mars, gdzie mieści się tytułowa baza górnicza. To stamtąd pochodzi alarmowe wezwanie, które otrzymuje nasze wirtualne alter ego – inżynier Jack Leary. Mężczyzna stawia się w Fort Solis, lecz jak się okazuje, owa placówka jest dziwnie opustoszała. Na dokładkę, nadciąga burza, która skłoni Jacka do pozostania w niepokojącej bazie aż do rana. Co istotne, prym ma wieść narracja, lecz natkniemy się też na parę raczej niewymagających zagadek. Steamową kartę wersji komputerowej można znaleźć pod tym adresem.

  

Presences: Dark Awakening w sprzedaży

Swoje rynkowe entrée zaliczyła 7 lipca mroczna gra Presences: Dark Awakening (PC), za której opracowanie odpowiada studio Cozy Marshmallow. Jak informują twórcy, to pierwszoosobowy horror psychologiczny z naciskiem na aspekty narracyjne. Podczas rozgrywki przyjdzie nam tu ponoć poruszać się po ponurej scenerii, której centralny punkt stanowi pewien nawiedzony dom. W takim właśnie otoczeniu zgłębimy sekrety związane z zapomnianym rytuałem, a także zmierzymy się z łamigłówkami o starożytnej proweniencji. Nie mówiąc o tym, że trzeba będzie przetrwać noc. Cóż, taka już częsta dola bohaterów produkcji z dreszczykiem. Zainteresowani owym tytułem nabędą go chociażby za pośrednictwem Steama.

 


 

GYLT już na komputerach i konsolach

Tak jak ogłaszano, od 6 lipca posiadacze pecetów, Xboksów (One, Series X/S) i PlayStation (4, 5) mogą zapoznawać się bliżej z przygodowym horrorem GYLT, za którego zaprojektowaniem stoi zespół deweloperski Tequila Works z siedzibą w Hiszpanii. Gra spod szyldu studia odpowiedzialnego choćby za przygodowo-platformowe Rime z 2017 r. zdążyła zresztą niegdyś zaistnieć w świadomości fanów wirtualnej rozrywki. A to dlatego, że pierwotnie wypuszczono ją w 2019 r. jako ekskluzywną propozycję dla użytkowników Google Stadia.

 

Jeśli chodzi o fabularną stronę produkcji, GYLT pozwala wziąć udział w surrealistycznej, mrocznej i zarazem melancholijnej wyprawie do fikcyjnego górniczego miasteczka w stanie Maine. Niemniej szczególnie skupiono się na zniekształconej wersji owej miejscowości, dokąd trafia główna bohaterka – 11-letnia Sally. Dziewczynka uciekała wcześniej przed prześladującymi ją rówieśnikami i jednocześnie starała się odszukać zaginioną kuzynkę o imieniu Emily. Warto ponadto nadmienić, że wypaczoną rzeczywistość, w jakiej wyląduje Sally, wypełniają różne stwory, będące tutejszymi inkarnacjami lęków młodziutkiej protagonistki. Natomiast mechanika bazuje na połączeniu zagadek logicznych z pierwiastkami akcji i elementami skradankowymi. Steamowa witryna gry dostępna jest pod tym odnośnikiem.

 


 

6 komentarzy:

 1. Moim faworytem jest pierwsza - pozdrawiam Julito :-) .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To niewątpliwie gra z potencjałem. Równiez pozdrawiam :)

   Usuń
 2. Ten horror psychologiczny brzmi ciekawie. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dwie ostatnie taki mój psychologiczny klimacik :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest więc duża szansa, że spodobałyby Ci się te gry :)

   Usuń

System komentarzy, tak jak cały blog, funkcjonuje na platformie Blogger, gdzie stosowane są zasady polityki prywatności Google.