niedziela, 30 lipca 2023

Co tam słychać w przygodówkowym świecie? #356

 

Return to Monkey Island, które dało się uprzednio poznać posiadaczom komputerów i konsol, poszerzyło 27 lipca zasięg o sprzęt mobilny z systemami iOS oraz Android. Rzecz jasna, świat przygodówek przypomniał ostatnio o sobie nie tylko za sprawą mobilnego debiutu kultowej Małpiej Wyspy. Kilka przykładowych wieści tradycyjnie poniżej.

 

Metamorphosis – plany rozwoju gry

Studio Ovid Works z siedzibą w Warszawie ujawniło, że szykuje darmową aktualizację do swojej gry Metamorphosis. Ów update ma być udostępniony w sierpniu bieżącego roku i rozszerzy zawartość rodzimego tytułu o dwa nowe poziomy. Co więcej, nie są to jedyne plany polskiego zespołu deweloperskiego względem tej logiczno-przygodowej pozycji z domieszką zręcznościowych pierwiastków. Twórcy przewidują bowiem wypuszczenie jeszcze dwóch dodatków z kolejnymi poziomami, a następnie reedycję gry, która objęłaby podstawową wersję wzbogaconą o zawartość dodatkową.

 


O Metamorphosis pisałam swego czasu na łamach blogowego przeglądu – m.in. z okazji oryginalnej premiery, przypadającej dla komputerów i konsol na 2020 r. To utrzymana w surrealistycznym klimacie produkcja, która zrodziła się z inspiracji literacką twórczością Franza Kafki. W trakcie rozgrywki przejmiemy kontrolę nad przemienionym w insekta Gregorem. Główny bohater jest zaskoczony takową transformacją, której przyczyny spróbujemy oczywiście odkryć. Oprócz tego, zajmiemy się wyjaśnianiem powodów, jakie stoją za aresztowaniem przyjaciela Gregora – Józefa K. Co istotne, mechanika wykorzystuje specyfikę owadziego poruszania się i możliwości związane z posiadaniem lepkich kończyn, racząc zarazem graczy zagadkami środowiskowymi oraz elementami platformowymi. Steamowa karta wersji PC ulokowana została pod tym adresem.

 

 

The Expanse: A Telltale Series – premiera I epizodu

27 lipca światło dzienne ujrzał pierwszy epizod fantastyczno-naukowej przygodówki The Expanse: A Telltale Series. Ta odcinkowa propozycja od studia Telltale przybliży odbiorcom wydarzenia mające miejsce przed akcją serialu telewizyjnego The Expanse, który z kolei powstał na bazie cyklu powieści spod pióra Jamesa S.A. Coreya, czyli duetu Daniel Abraham i Ty Franck. Podczas zabawy wcielimy się w Caminę Drummer, eksplorującą groźne obrzeża Pasa na pokładzie Artemisa. Naszej protagonistce przyjdzie – przykładowo – przeszukiwać wraki statków w zerowej grawitacji, walczyć z kosmicznymi piratami czy podejmować rzutujące na przebieg historii decyzje. Gra dostępna na Xboksach, PlayStation i pecetach, przy czym komputerowe wydanie jest tymczasowym tytułem na wyłączność dla Epic Games Store. Następne odcinki mają ukazywać się co dwa tygodnie.

 


 

Legends of Castile z wersją demonstracyjną

Do sieci trafiło darmowe demo klasycznej, dwuwymiarowej przygodówki Legends of Castile, której premierę przewidziano na 2024 r. Tak oto użytkownicy komputerów z systemami Windows, Mac OS i Linux mogą sprawdzić fragment pierwszego rozdziału tej komedio-fantastycznej historii z elementami mitologiczno-ludowymi, wybierając się do XIX-wiecznej Kastylii. W tym właśnie regionie prześledzimy losy dziewczyny o imieniu Maria, która doświadcza pewnego razu objawienia. Pod wpływem doznanej wizji, główna bohaterka zapragnie udać się do klasztoru, by przywdziać szaty zakonnicy. Tam jednak dostaje zlecenie od matki przełożonej, które to ma wykonać przed przyjęciem święceń. Gwoli ścisłości, Maria musi wytropić stworzenia z kastylijskich legend i – w przypadku znalezienia takich istot – zdobyć równocześnie dowody na ich istnienie. Bezpłatną próbkę point and clicka, za którego przygotowanie odpowiada Torrezno Entertainment, można pobrać za pośrednictwem Steama bądź portalu itch.io.

 


 

PRIM opóźnione

Przygodówka PRIM (Windows, Mac OS, Linux), której tworzeniem zajmuje się Common Colors we współpracy z Application Systems Heidelberg, nie zadebiutuje zgodnie z wcześniej zapowiadanym terminem, czyli w III kwartale 2023 r. Zamiast tego, data premiery została przesunięta na 2024 r. Cóż, lepiej poczekać trochę dłużej i otrzymać bardziej dopieszczony produkt, zwłaszcza że ów czarno-biały point and click zanosi się na ciekawy kawałek kodu. A to chociażby z uwagi na fakt, że przy projektowaniu gry za źródła natchnienia posłużyły animacje Tima Burtona, książki Terry’ego Pratchetta czy przygodówkowe klasyki od studia LucasArts. Tytułowa Prim to natomiast nastoletnia córka zbierającego dusze Anioła Śmierci – Thanatosa. Dziewczę postanawia złamać zakaz swojego rodziciela, by nie odwiedzać Krainy Żywych. Do takiej decyzji skłonią ją zaś regularne sny o ludzkim chłopcu, który woła o pomoc. Więcej informacji na steamowej karcie produktu.

 

 

5 komentarzy:

System komentarzy, tak jak cały blog, funkcjonuje na platformie Blogger, gdzie stosowane są zasady polityki prywatności Google.