czwartek, 9 listopada 2023

Co tam słychać w przygodówkowym świecie? #367

 

Fantastyczno-naukowy dreszczowiec z nutami filozofii i na podstawie polskiej literatury, wymagające łamigłówki z bonusem w postaci egzystencjalno-kosmicznych refleksji, awanturnicze przygody reportera z komiksowym rodowodem oraz szwedzko-angielskie śledztwo. O tym właśnie traktuje niniejszy przegląd wieści o grach przygodowych.

 

Listopadowy debiut The Invincible

Jak zapowiadano, światło dzienne ujrzał 6 listopada retrofuturystyczny thriller filozoficzny The Invincible, który przyrządzony został przez krakowskie Starward Industries na bazie powieści „Niezwyciężony” Stanisława Lema. Tytuł ten z pewnością wypatrywany był szczególnie przez wielbicieli fantastyczno-naukowych klimatów i historii o eksploracji kosmosu oraz obcych planet. O owej produkcji pisałam zresztą na blogu, lecz pozwolę sobie przypomnieć, iż pierwsze skrzypce gra tutaj uzdolniona pani astrobiolog Yasna. Protagonistce przyjdzie zwiedzić enigmatyczną planetę Regis III, gdzie zajmie się poszukiwaniem zaginionych członków międzygwiezdnej załogi. Gra dostępna na PC, Xbox Series X/S, PS5.

 


 

The Talos Principle 2 już na komputerach i konsolach

Inną gorącą premierą jest wydana 2 listopada gra logiczno-przygodowa The Talos Principle 2, za której opracowanie – podobnie jak w przypadku pierwszej odsłony – odpowiada studio Croteam z Chorwacji. Akcję tej pozycji osadzono w świecie, gdzie ludzie stanowią wymarły gatunek, acz ich kulturowe dziedzictwo przetrwało. A to dlatego, iż cywilizacyjne osiągnięcia człowieka zostały przejęte przez roboty. Warto nadmienić, że twórcy ubarwili takową warstwę fabularną o filozoficzne pytania natury egzystencjalnej i kosmicznej, wprowadzając ponadto więcej niż jedno zakończenie. Nie należy przy tym zapominać o znaku rozpoznawczym Talos Principle w postaci skłaniających do intensywnego główkowania zagadek, które w „dwójce” wzbogacono nowymi elementami mechaniki (np. manipulacje grawitacyjne). Tytuł ukazał się na komputerach PC i konsolach Xbox Series X/S oraz PlayStation 5.

 


 

Premiera gry Tintin Reporter - Cigars of the Pharaoh

Z kolei 7 listopada to dzień wydania gry przygodowej Tintin Reporter - Cigars of the Pharaoh, którą zaprojektowało hiszpańskie Pendulo Studios. Jak dobitnie wskazuje nazwa produkcji, mowa o adaptacji „Cygar faraona”, czyli czwartego komiksu ze słynnej serii o reporterze Tintinie. Tytułowy bohater i jego psi kompan Miluś przystępują tu do poszukiwań grobowca faraona Kish-Kosha, a ich podróż obejmuje nie tylko Egipt, lecz także m.in. Indie. Jednocześnie trzeba zmierzyć się ze sprawą siatki przemytników, odpowiedzialnych za handel narkotykami na Bliskim Wschodzie. Co istotne, na gameplay składają się, prócz zagadek i akcentów detektywistycznych, pościgi oraz sekcje skradankowe. Owa propozycja pojawiła się na konsolach PlayStation, Xbox, a także na pecetach. Niestety, gra trafiła na rynek opatrzona usterkami technicznymi, lecz deweloperzy obiecali wypuszczanie stosownych łatek. Dodam jeszcze, że w przyszłym roku ma wyjść edycja dedykowana Switchowi.

 


 

Nowa Carol Reed na początku 2024 r.

Skandynawskie studio MDNA Games zamierza powitać przyszłoroczny styczeń dziewiętnastą już odsłoną swojego kryminalnego cyklu point and clicków o śledztwach angielskiej pani detektyw Carol Reed, która mieszka na co dzień w Szwecji. Dead Drop, bo takim tytułem opatrzono nadchodzącą część, ma być, wzorem poprzedniczek, przyjazna nawet dla nieobeznanych z serią graczy. Wprawdzie nie uświadczymy zmian na stanowisku głównej bohaterki, ale jak to w tego typu historiach bywa, weźmiemy udział w innej detektywistycznej zagadce.

 

Gwoli ścisłości, protagonistka zostaje poproszona o udzielenie pomocy niejakiemu Erikowi, który sam prowadził dochodzenie w sprawie pewnej agencji rządowej, działając na zlecenie anonimowego klienta. Okazuje się bowiem, że mężczyzna wpakował się przez to w dość poważną intrygę, a co tym idzie – potrzebuje teraz fachowego wsparcia Carol. Całość, tradycyjnie dla marki spod szyldu MDNA Games, przystrojono grafiką wykorzystującą fotografie. Jak wyżej pisałam, Dead Drop ma wyjść w styczniu 2024 r., a platformy, na które wkroczy, to komputery PC i Mac. Gra będzie sprzedawana za pośrednictwem strony producenta.

 


9 komentarzy:

 1. Moim typem jest pierwsza i czwarta, pozdrawiam Julito :-) .

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam serdecznie ♡
  Całkiem sporo dzieje się w przygodówkowym świecie :) Według mnie, same ciekawe propozycje :)
  Pozdrawiam cieplutko ♡

  OdpowiedzUsuń
 3. Gra na podstawie polskiej literatury? Zawsze na plus! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Oj tym razem jakoś mnie te gry nie bardzo zainteresowały. Jedynie w tej ostatniej musi być ładna grafika, patrząc na prezentowane zdjęcie :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przy czym jeśli chodzi o te zdjęcia, to właśnie statyczna ta grafika jest. Jednakże nie da się odmówić tym fotografiom urody, o ile nie pokazują zaniedbanych miejsc :D

   Usuń
 5. Roboty i detektywistyczne trochę mniej moje klimaty, choć rózne fazy sie miewa :)

  OdpowiedzUsuń

System komentarzy, tak jak cały blog, funkcjonuje na platformie Blogger, gdzie stosowane są zasady polityki prywatności Google.