niedziela, 19 maja 2024

Co tam słychać w przygodówkowym świecie? #390

Renesansowe łamigłówki w wirtualnej rzeczywistości, śledztwo lustrzanego odbicia, surrealistyczne perypetie siostry zakonnej i panujący na początku XX w. szał na świat zjawisk paranormalnych. Słowem, kolejny odcinek wieści z przygodówkowego poletka trafił właśnie na łamy mojego internetowego kącika. Zapraszam do lektury.


Powstaje The House of Da Vinci VR

Niezależne studio Blue Brain Games podzieliło się ostatnio informacją, że pracuje nad The House of Da Vinci VR. Co więcej, dedykowana wirtualnej rzeczywistości pozycja ma ujrzeć światło dzienne jeszcze w 2024 r. Sympatycy tej logiczno-przygodowej serii, którzy zarazem lubią grać z goglami VR, będą mogli zatem sprawdzić, jak owa marka spisuje się w takowym wydaniu. Zaznaczyć również trzeba, że zapowiedziano gruntowną przebudowę łamigłówek i otoczenia, by w pełni wykorzystać potencjał użytej technologii.Podczas rozgrywki odwiedzimy XVI-wieczne Włochy i wcielimy się w ucznia włoskiego mistrza renesansu. Wezwani przez słynnego artystę do Florencji, nie zastajemy jednak na miejscu swojego nauczyciela. Stąd musimy odkryć prawdę na temat losu mentora, w czym pomocna okaże się eksploracja warsztatu Leonarda. Bynajmniej nie będzie to banalna sprawa. Wręcz przeciwnie, należy spodziewać się intensywnego główkowania, bowiem pracownia maestra skrywa dużo zagadek logicznych i różnych mechanizmów. Warto przy tym nadmienić, że sporo łamigłówek zaprojektowano w oparciu o autentyczne wynalazki Leonarda Da Vinci. Steamowa karta produktu ulokowana została pod owym adresem.Still Joking w sprzedaży

Swój debiut na komputerach PC i Mac zaliczyła 16 maja gra Still Joking od Purple Brick Games. Pod kątem rozgrywki, mamy tu ponoć do czynienia ze swoistą mieszanką powieści wizualnej, interaktywnego doświadczenia oraz przygodówki. Z kolei na niwie fabularnej powinniśmy nastawić się na nieszablonowy kryminał, bo wzbogacający detektywistyczne motywy o surrealistyczne pierwiastki. Główna bohaterka o imieniu Iris to… lustrzane odbicie słynnej aktorki, która została zamordowana. Protagonistka, tak na marginesie – sarkastyczna osóbka, musi więc funkcjonować teraz jako samodzielny byt w świecie po drugiej stronie lustra. Co zrozumiałe, kluczowe znaczenie ma kwestia wyjaśnienia morderstwa gwiazdy, lecz na naszej drodze napotkamy też inne odbicia z własnymi historiami. Gra do kupienia m.in. na Steamie.
INDIKA już na konsolach

O ile na pecetach INDIKA zameldowała się 2 maja, czyli wcześniej niż pierwotnie zapowiadano, tak konsolowe wersje zaliczyły opóźnienie. Na szczęście, niedużo, bo edycje przeznaczone Xboksy Series X/S i PS5 zadebiutowały finalnie 17 maja, zamiast 8 dnia tegoż miesiąca. W każdym razie, owa przygodowa propozycja, której producentem jest Odd Meter, a wydawcą 11bit Studios, zabiera odbiorców do surrealistycznej i przedstawionej w krzywym zwierciadle Rosji, serwując opowieść o tragikomicznym wydźwięku. Tytułową bohaterką jest młoda zakonnica, która postanawia odbyć podróż ku samopoznaniu. Co ciekawe, w trakcie wyprawy towarzystwa dotrzyma jej sam diabeł, a za źródła inspiracji posłużyła twórcom literatura spod piór Dostojewskiego i Bułhakowa. Konsolowi gracze mogą sprawić sobie INDIKĘ – w zależności od preferowanej edycji – na PS Store lub za pośrednictwem sklepu Microsoftu.
Majowe entrée An English Haunting z komplikacjami

15 maja miała odbyć się premiera pixel artowej przygodówki An English Haunting (PC), co, z jednej strony, rzeczywiście nastąpiło, a z drugiej, nie do końca tak, jak wstępnie planowano. Gwoli ścisłości, w momencie publikacji mojego przeglądu ów point and click był dostępny wyłącznie do kupienia na portalu itch.io, podczas gdy na platformie Steam widniała informacja „Coming soon” („Wkrótce”). Jak podaje na steamowym forum deweloper - Postmodern Adventures, na ostatnią chwilę wystąpił niespodziewany problem w procesie weryfikacji przeprowadzanym przez sklep Valve, co opóźniło tamtejszy debiut produkcji.Osoby pragnące nabyć grę poprzez Steama powinny zatem uzbroić się w cierpliwość. Nie zaszkodzi też sprawdzić czasem, czy można już zakupić w tym miejscu ów tytuł. Niewykluczone wszak, że takowa opcja pojawi się tuż po wrzuceniu mojego wpisu do sieci. A co do samego An English Haunting, przedstawiona tutaj historia przenosi graczy do Anglii roku 1907, kiedy to panuje wielkie zainteresowanie światem nadprzyrodzonych zjawisk i związana z tym moda na wszelkiego rodzaju seanse spirytystyczne. Rola głównego bohatera przypada profesorowi Patrickowi Moore, który musi przygotować prototyp tzw. Pudła Objawień, umożliwiającego dostrzeżenie innych wymiarów. W realizacji tego zadania wesprze go natomiast fałszywe medium Beatrice Shaw.


8 komentarzy:

 1. Wszystkie są takie klimatyczne i wyraziste. Pozdrawiam Julito .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Również pozdrawiam. P.S. Ciekawe, czy teraz komentarze się dodadzą.

   Usuń
 2. Ile ciekawych propozycji! The House of Da Vinci VR brzmi super.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ostatnia w moim klimacie :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Pierwszy tytuł i INDIKA wydają mi się bardzo ciekawe :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co do tej pierwszej, muszę kiedyś zagrać w części, które nie są na VR. "Jedynkę" już mam, pozostałe później sobie sprawię, chyba że mi debiutancka odsłona nie podejdzie. :)

   Usuń

System komentarzy, tak jak cały blog, funkcjonuje na platformie Blogger, gdzie stosowane są zasady polityki prywatności Google.