niedziela, 26 maja 2024

Co tam słychać w przygodówkowym świecie? #391

Witam serdecznie w kolejnym przeglądzie wieści ze świata gier przygodowych! W poprzednim odcinku wspominałam m.in. o pixel artowym point and clicku An English Hauntig, który trafił zgodnie z terminem, tj. 15 maja, na portal itch.io, a na Steamie zaliczył opóźnienie. Na szczęście, chętni zakupieniem tej gry w sklepie firmy Valve nie musieli zbyt długo czekać, bo steamowa premiera odbyła się ostatecznie 22 maja. A co jeszcze zainteresowało mnie w ostatnich dniach? Kilka przykładów tradycyjnie poniżej.


Star Trek: Resurgence już na Steam

Star Trek: Resurgence to narracyjna gra przygodowa z pierwiastkami zręcznościowymi, za którą stoi Dramatic Labs, studio złożone z byłych członków Telltale Games (m.in. epizodyczne The Walking Dead) i która zadebiutowała pierwotnie w ubiegłym roku na konsolach Xbox oraz PlayStation, a także na komputerach PC. Niemniej „blaszakowa” edycja trafiła wówczas wyłącznie na Epic Games Store. Jako że dotycząca tejże platformy roczna ekskluzywność zakończyła się w bieżącym miesiącu, pecetowe wydanie owej produkcji mogło wreszcie zameldować się również na Steamie, co nastąpiło 23 maja 2024 r.Resurgence pozwala graczom wcielić się w pierwszą oficer Jarę Rydek i inżyniera Cartera Diaza, którzy wchodzą w skład załogi statku naukowego U.S.S. Resolute. Misja tego międzygwiezdnego pojazdu polega na powstrzymaniu pewnej zdolnej pochłonąć wszystko siły o starożytnym pochodzeniu, a także na zażegnaniu konfliktu na ogromną skalę. Co ciekawe, w grze pojawiają się też ambasador Spock i kapitan William T. Riker, czyli postacie doskonale kojarzone przez fanów uniwersum Star Trek. Natomiast pod kątem rozgrywki, nie zabraknie tu chociażby systemu wyborów, wpływającego na relacje i przebieg fabuły, czy nawet możliwości sterowania wahadłowcem i używania fazera. Steamowa karta produktu mieści się pod tym adresem.Duck Detective: The Secret Salami w sprzedaży

Swoje rynkowe entrée zaliczyła 23 maja detektywistyczna przygodówka Duck Detective: The Secret Salami, która brata elementy konwencji noir z lżejszą, tzw. „kocykową” odmianą kryminału, zabierając zarazem odbiorców do świata antropomorficznych zwierząt. Jako Kaczy Detektyw, zajmiemy się sprawą pewnej kiełbasianej konspiracji. Co logiczne z uwagi na profesję protagonisty, nasze zadania obejmą przesłuchiwanie podejrzanych w celu odkrycia ich sekretów, a także wykorzystywanie zebranych informacji i własnych umiejętności dedukcyjnych, by ująć głównego winnego zaistniałego zamieszania. Średni czas rozgrywki, według oficjalnego opisu na steamowej witrynie produkcji, powinien wynieść 2-3 godziny. Tytuł ten dostępny jest nie tylko na komputerach z systemami Windows, Mac OS i Linux, lecz również na konsolach Nintendo Switch oraz Xbox (One, Series X/S).
Playing Kafka za darmo na komputerach i mobilkach

Druga połowa maja zaowocowała wypuszczeniem na komputery i sprzęt mobilny (iOS, Android) darmowej gry Playing Kafka, którą czeskie studio Charles Games (twórcy Attentat 1942 i Svoboda 1945: Liberation) przyrządziło we współpracy z praskim Goethe-Institut. Warto jednocześnie nadmienić, że produkcja ta powstała, by uczcić setną rocznicę śmierci pisarza Franza Kafki. Owa narracyjna przygodówka została utrzymana w surrealistyczno-absurdalnym klimacie, bazując na trzech utworach spod pióra wyżej wymienionego autora („Proces”, „Zamek”, „List do ojca”). Co więcej, fabularna warstwa produkcji, która skupia się wokół niesłusznego aresztowania grywalnej postaci, bierze na warsztat kwestie wyobcowania we współczesnym społeczeństwie i nierozwiązanych problemów rodzinnych. Steamowa strona wersji komputerowej ulokowana została pod tym odnośnikiem.
Paper Trail na komputerach i konsolach

21 maja ukazała się gra logiczno-przygodowa Paper Trail, wkraczając tego dnia na komputery PC i Mac, konsole PlayStation, Xbox oraz Switch, a także na sprzęt mobilny, przy czym w tym ostatnim przypadku wymagane jest posiadanie subskrypcji w serwisie Netflix. Projekt autorstwa niezależnego studia Newfangled Games przenosi nas do papierowego, składanego uniwersum, umożliwiając przejęcie sterów nad poczynaniami początkującej pani naukowiec o imieniu Paige. Główna bohaterka zmierza do uniwersytetu, by kontynuować tam swoją edukację. Co istotne, podróż protagonistki stanowi ciąg łamigłówkowych zadań opartych na składaniu i łączeniu ścieżek. Oprócz tego, przyjdzie jej spotkać rozmaite postacie z własnymi historiami do opowiedzenia. Komputerowa wersja do nabycia poprzez Steam.4 komentarze:

 1. Moim typem pierwsza. Pozdrawiam Julito .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Również pozdrawiam :) /Julita (crouschynca)

   Usuń
 2. Playing Kafka brzmi ciekawie, plus za literackie nawiązania. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też cieszą takie nawiązania :) /crouschynca

   Usuń

System komentarzy, tak jak cały blog, funkcjonuje na platformie Blogger, gdzie stosowane są zasady polityki prywatności Google.