piątek, 14 kwietnia 2017

Co tam słychać w przygodówkowym świecie? #46
Dzisiejszy wpis o przygodówkowych wieściach rozpocznę od świątecznego akcentu i wielkanocnych życzeń. A zatem wszystkiego najlepszego!!! Zdrowych i pogodnych świąt, smacznego jajka oraz mokrego dyngusa! W tym radosnym tonie zapraszam równocześnie do zapoznania się z kilkoma doniesieniami, jakim poświęcona jest niniejsza odsłona przeglądu.


The Search – premiera
W sprzedaży jest już dostępna mystopodobna przygodówka The Search, za której opracowaniem stoi Jason Godbey. Fabuła tego tytułu zabiera odbiorców do tajemniczego i surrealistycznego uniwersum, gdzie sztuka dosłownie budzi się do życia, a zaistniały stan rzeczy znajduje swoje odzwierciedlenie w przygotowanych zagadkach. Co istotne, podczas eksploracji środowiska natkniemy się na listy od bliżej nieokreślonego przewodnika. Napotkane wiadomości nie tylko pomogą zrozumieć zasady tego dziwnego świata, ale też odkryć przeszłość grywalnej postaci. Fanów dobrego voice actingu powinien zainteresować fakt, iż w niezależnej produkcji usłyszymy Cissy Jones. To aktorka z bogatym dorobkiem, gdyż swojego głosu użyczyła dotąd w takich produkcjach jak np. Firewatch, The Walking Dead czy Gabriel Knight: Sins of the Fathers 20th Anniversary Edition. The Search można zakupić za pośrednictwem Steama albo serwisu itch.io.Forgotten Faces na Greenlight
Wśród zgłoszonych do programu Greenlight projektów wyhaczyłam ostatnio m.in. ciekawie zapowiadającą się grę od niezależnego rosyjskiego studia Cat On The Shorts. Myślę o Forgotten Faces, a konkretnie debiutanckim odcinku przygodówki – Episode One: Strange Day. To, co mnie zaintrygowało w owej propozycji, dotyczy przypadłości, na jaką cierpi główna bohaterka o imieniu Alice. Dziewczyna choruje bowiem na prozopagnozję, czyli zaburzenie wzrokowe, z powodu którego nie rozpoznaje ludzkich twarzy. Jako że deweloperzy obiecują możliwość spojrzenia na świat oczami protagonistki, liczę na kreatywne wykorzystanie tego pomysłu w mechanice.


Co jeszcze wiadomo na temat Forgotten Faces? Ano panna Alicja trafia do szpitala psychiatrycznego, lecz niestety nie orientuje się, w jaki sposób tam wylądowała. To zresztą nie jedyna luka w pamięci naszej podopiecznej, a uzupełnianie dziur w umyśle zostanie połączone ze zgłębianiem sekretów aktualnie zamieszkiwanej placówki. Całość ma składać się z pięciu odcinków, przy czym otwierający serię rozdział wyjdzie prawdopodobnie jeszcze w tym miesiącu lub w maju (PC, Mac, Linux). Jeżeli chcielibyście zobaczyć Episode One na Steamie, zachęcam do odwiedzenia greenlightowej witryny produkcji.


From Nadia – kolejny kandydat z Greenlight
O uzyskanie „zielonego światła” na Steamie ubiega się również From Nadia, przygodówkowy horror tworzony na silniku RPG Maker VX Ace. Ściślej rzecz ujmując, będziemy tu mieć do czynienia z narracyjną grą eksploracyjną, gdzie zajmiemy się skrupulatnym badaniem lokacji oraz rozwiązywaniem łamigłówek. Rozgrywka zostanie natomiast opakowana w fabułę, która nie poskąpi odbiorcom silnej dawki surrealizmu i zakrawających o szaleństwo sytuacji. W takich właśnie niezbyt komfortowych warunkach przyjdzie egzystować małej Nadii, ale przynajmniej tyle dobrego, że u jej boku nie zabraknie wiernego przyjaciela – niepozornego pluszowego misia Mr. Teddy’ego. Prace nad przygodówką osiągnęły już zaawansowany poziom i powinny potrwać do końca 2017 roku. Wcześniej jednak, bo na tegoroczne lato, przewidywane jest wypuszczenie wersji demonstracyjnej. Warto przy okazji nadmienić, iż demo zanosi się na coś w rodzaju samodzielnej mikrogry i zarazem wstępu do From Nadia. No a teraz pozostaje nam wspieranie devsów pozytywnymi głosami na Greenligt.


Odyssey – kwietniowe wyjście z Early Access
Wprawdzie Odyssey – The Next Generation Science Game pojawiło się w ofercie Steama 23 lutego bieżącego roku, lecz zadebiutowało wtedy w ramach usługi Wczesnego Dostępu. Za to 19 kwietnia ta edukacyjna pozycja w stylu Mysta opuścić ma sferę Early Acces i będzie sprzedawana jako ukończony produkt. Wydanie obejmie pierwsze trzy z sześciu zaplanowanych rozdziałów. Co w takim razie z pozostałymi trzema? Twórcy gry, The Young Socratics, nadal zamierzają zaserwować odbiorcom historię o pierwotnie ustalonym rozmiarze, aczkolwiek ze względów budżetowych musieli rozbić całość na dwie części. Rozdziały 4-6 przerzucono więc na sequel, którego powstanie w dużym stopniu zależeć będzie od finalnego przyjęcia pierwszej połowy Odyssey. Mimo że sama nie miałam bezpośredniej styczności z owym tytułem, trzymam kciuki, by zespół deweloperski mógł kontynuować prace nad dalszym ciągiem przygodówki.
 --------------------------------------
Źródło ilustracji na początku wpisu: pixabay.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

System komentarzy, tak jak cały blog, funkcjonuje na platformie Blogger, gdzie stosowane są zasady polityki prywatności Google.