sobota, 10 czerwca 2017

Co tam słychać w przygodówkowym świecie? #54


Niniejszy odcinek przeglądu pozwolę sobie zacząć od wzmianki na temat Steam Greenlight, w którym można było znaleźć gry z praktycznie każdego gatunku. O jego zamknięciu wiedzieliśmy nie od dziś ani nie od wczoraj, lecz przed paroma dniami stało się to faktem dokonanym. Wprawdzie da się jeszcze pooglądać dotychczas zgłoszone projekty, ale na nowe propozycje nie ma co liczyć. To samo dotyczy głosowania na widniejące tam tytuły, co jest obecnie niemożliwe. Czy program Steam Direct, który ruszy już 13 czerwca, okaże się lepszy niż „zielone światełko”? Zobaczymy... Przyznam jednak, że trochę szkoda mi Greenlight. Bo pomimo sporego odsetku mniej udanych projektów, wyłowiłam dość dużo interesujących pozycji. Niejednokrotnie wspominałam również o nich na blogu, więc mam po prostu swoisty sentyment do tego programu.


Microïds ujawnia swoje plany
Francuska firma Microïds ogłosiła ostatnio listę gier, jakie przewiduje wypuścić na świat pod swoimi wydawniczymi skrzydłami. Najbardziej zainteresowały mnie oczywiście przygodówki, które tak na marginesie są dominującą częścią udostępnionego wykazu. Szczególnie wypatruję Blacksad, acz trochę się naczekam z racji odległego terminu – czwartego kwartału 2018 roku. Ta trójwymiarowa gra przygodowa, nad którą czuwa hiszpańskie Pendulo Studios (m.in. cykl Runaway), bazuje na nagradzanej, kryminalnej serii komiksów z antropomorficznymi zwierzakami. Głównym bohaterem produkcji, tak jak w pierwowzorze, będzie John Blacksad – czarny kot parający się zawodem prywatnego detektywa. Tytuł, którego akcja przeniesie odbiorców do alternatywnego Nowego Jorku z połowy ubiegłego wieku, wyjdzie na PS4, XBO, PC, Mac, a także na Nintendo Switch.

Skoro już zahaczyłam o nową konsolę Nintendo, użytkownicy owego sprzętu dostaną szansę na przetestowanie klasyki przez wielkie K, czyli pierwszych dwóch odsłon legendarnej Syberii – opus magnum Benoîta Sokala. A ukażą się one kolejno w trzecim i czwartym kwartale bieżącego roku. Co z „trójką”, wydaną w kwietniu 2017 na pecetach, PlayStation 4 oraz Xboksie One? Ta część kultowej sagi, o której konwersję – podobnie jak w przypadku poprzedniczek – zadba zespół deweloperski z Koalabs Studio, powinna wkroczyć na Nintendo Switch w pierwszych miesiącach roku 2018.


Gray Skies, Dark Waters – premiera na Steamie
Gray Skies, Dark Waters, którego opracowaniem zajęła się ekipa z Green Willow Games, to inspirowana folklorem i zarazem współcześnie osadzona historia siedemnastoletniej Liny Garrett. Nasza protagonistka postanawia w rocznicę zniknięcia swojej matki ostatecznie dociec prawdy na temat losu rodzicielki, co stanowi dla gracza pretekst do odbycia podróży po fikcyjnym amerykańskim miasteczku Avett's Landing. Według obietnic deweloperów, produkcja spodoba się fanom tytułów skoncentrowanych na warstwie fabularnej. Co istotne, kluczowym elementem mechaniki są tutaj wybory, od których zależeć ma przyszłość familii Garrettów. Zainteresowani sprawieniem sobie tej przygodówki nabędą ją na Steamie (Windows, Mac Os, Linux).
Kholat już na XBO i z nowym zwiastunem
Tak jak to było zapowiadane, Kholat, z którym mogli dotąd zapoznać się wyłącznie posiadacze komputerów PC oraz konsol PlayStation 4, zadebiutował 9 czerwca w wersji na Xboksa One. Jeżeli zatem umilacie sobie czas przy sprzęcie Microsoftu i kusi Was mroźna wędrówka tropem tajemniczego incydentu na Przełęczy Diatłowa, tę pierwszoosobową grę eksploracyjną w klimacie horroru zakupicie za pośrednictwem oficjalnej witryny produktu. Cena takiej edycji wynosi zaś 69,99 zł. Warto przy okazji nadmienić, iż premierę tytułu na XBO uczczono publikacją okolicznościowego trailera. Z kolei na facebookowym profilu projektu zdradzono, że światło dzienne ujrzy wkrótce komiks, będący kontynuacją przedstawionej w grze historii – Kholat: Afertmatch Part 1.
Conarium – wersja PC w sprzedaży
6 czerwca bieżącego roku miała miejsce premiera przygodowego horroru Conarium, którego fabuła została luźno oparta na opowiadaniu „W górach szaleństwa” spod pióra H. P. Lovecrafta. Swoją drogą, nie jest to pierwsze podejście producentów gry – tureckiego studia Zoetrope Interactive do literatury mistrza grozy, bo twórczość słynnego autora posłużyła im wcześniej za źródło natchnienia przy robieniu dwuczęściowego cyklu Darkness Within. Wracając do samego Conarium, które funkcjonowało wpierw pod nazwą Mountains of Madness, a potem Transcend, scenariusz oscyluje wokół grupki naukowców prowadzących zagadkowe badania nad przekraczaniem „absolutnych” granic natury, natomiast gracz wcieli się w niejakiego Franka Gilmana. Podczas zabawy przyjdzie nam ponoć buszować zarówno po wnętrzach antarktycznej stacji, jak i lokacjach przypominających wizje z marzeń sennych. Gra póki co dostępna jest tylko na pecetach, lecz jeszcze w 2017 roku doczekamy się ponadto wydania Conarium na konsolach PS4 oraz XBO. Steamową kartę produkcji znajdziecie pod tym adresem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

System komentarzy, tak jak cały blog, funkcjonuje na platformie Blogger, gdzie stosowane są zasady polityki prywatności Google.