czwartek, 21 września 2017

Co tam słychać w przygodówkowym świecie? #69


Ostatnie zawirowania pogodowe dały mi się mocno we znaki. Raz ciepło, a kiedy indziej deszczowo i zimno, co poskutkowało złapaniem solidnego przeziębienia. Gwałtowny spadek sił ograniczył zatem moją aktywność w różnych dziedzinach, włącznie z pozasieciową sferą życia. Nadal jeszcze walczę z chorobą, lecz powoli zaczynam wszystko ogarniać. A na dziś mam dla Was kolejną porcję wieści ze świata gier przygodowych.


Indygo – data premiery i e-book gratis
Narracyjna przygodówka Indygo, której producentem jest Pigmentum Game Studio, a wydawcą Fat Dog Games, pierwotnie miała ujrzeć światło dzienne 10 października tego roku. Ów termin uległ jednak zmianie, lecz nie chodzi o dużą obsuwę, bo nowa data została ustalona na 24 października. Za to już teraz można zagłębić się w lekturze darmowego e-booka, będącego prequelem gry. Przedstawiona na wirtualnych kartach historia przybliża początki znajomości Tomasza, głównego bohatera produkcji, z jego dziewczyną Anną. Ale nie tylko, gdyż opisano tam okoliczności, w jakich doszło do pogorszenia stanu protagonisty.

Co istotne, to właśnie kondycja psychiczna Tomasza stanowi kluczowy aspekt gry, ponieważ twórcy pragną przyjrzeć się problemowi depresji i związanym z tą chorobą zaburzeniom nastroju. Nasz bohater, tak na marginesie malarz, izoluje się od ludzi w obrębie swoich czterech ścian. Stąd osadzenie akcji w jednym pomieszczeniu, lecz ograniczona skądinąd przestrzeń ulegać ma przeobrażeniom odzwierciedlającym emocje Tomasza. Łącznikiem ze światem zewnętrznym jest natomiast Anna, która pomaga załamanemu artyście przejść przez trudne chwile. A jako że Indygo posiada kilka zakończeń, od gracza zależy finał tej opowieści.


Wspomniany wcześniej e-book można bez żadnych opłat pobrać ze steamowej strony projektu. Do wyboru mamy trzy formaty (pdf, mobi, epub), acz tekst dostępny jest wyłącznie po angielsku. Niemniej sama gra wyjdzie w kilku językach, wśród których nie zabraknie polskiego. A jeśli ktoś chciałby zobaczyć Indygo przed premierą, tytuł zostanie zaprezentowany na targach Poznań Game Arena (6-8 października) oraz podczas imprezy Warsaw Games Week (13-15 października). Co do samego PGA, Fat Dog Games ujawniło też inne propozycje ze swojego wydawniczego katalogu, których grywalne wersje pokazane będą w Poznaniu. Prócz Indygo, uczestnicy tej imprezy zobaczą przykładowo psychologiczny horror przygodowy Inner Voices, po raz pierwszy mogąc przetestować go ze wsparciem dla sprzętu VR.


Eventide 2 na PS4
Eventide 2: Sorcerer’s Mirror (Eventide 2: Lustro Czarnoksiężnika) kontynuuje swoją ekspansję na konsolach obecnej generacji po tym, jak pod koniec sierpnia bieżącego roku gra pojawiła się w edycji dedykowanej Xboksowi One. 26 września ta urokliwa pozycja zawita bowiem pod strzechy takich graczy, którzy umilają sobie czas sesyjkami przy PlayStation 4. Efekt współpracy pomiędzy warszawskim studiem The House of Fables i katowickim Artifex Mundi jest jedenastym już tytułem, jaki druga z wyżej wymienionych firm wydaje w wersji na platformę Sony.

Rodzima produkcja oferuje odbiorcom casualowe połączenie point and clicka z sekwencjami typu hidden object, a jej scenariusz wykorzystuje zasoby słowiańskiej mitologii. Botaniczka Mary Gilbert, którą mogliśmy poznać w poprzedniej odsłonie cyklu, stawi tym razem czoła legendarnemu czarownikowi – Mistrzowi Twardowskiemu. A dzieje się tak dlatego, że facet porwał siostrzenicę bohaterki, przerywając obu paniom wspólną wycieczkę po górach. Mary nie omieszka oczywiście szybko ruszyć na ratunek, co poprowadzi ją przez malownicze leśne ostępy, górskie szlaki oraz skryte przed współczesną cywilizacją domostwa. W trakcie wędrówki napotka zaś kojarzone ze słowiańskim folklorem postaci, a obsadowe grono zasili m.in. słynny zbójnik Janosik. Dodam, iż rolę narratora powierzono uznanemu aktorowi głosowemu Michaelowi McConnohie.The Journey Down – finał trylogii w sprzedaży
21 września to dzień premiery trzeciego i zarazem ostatniego rozdziału gry The Journey Down, którą wysmażył zespół deweloperski ze szwedzkiego Skygoblin. Co czeka głównych bohaterów – Bwanę, Kito oraz Linę – w finałowej części serii? Ano trio, które ruszyło na poszukiwania zagadkowej krainy Underland, dostanie szansę na dokładne zbadanie tegoż regionu. Co ważne, ponoć przyjdzie wreszcie pora, by definitywnie wyjaśnić pewne sprawy, na czele z prawdą o Wielkim Drzewie Asili i energetycznym koncernie Armando Power Company. Gdzie zakupimy The Journey Down: Chapter Three? Osoby, które chcą ograć ów tytuł na pececie, Macu lub Linuxie, w odchudzeniu portfeli pomoże im Steam, oficjalna witryna projektu bądź GOG. Zainteresowanych zabawą na mobilkach z iOSem odsyłam do sklepu App Store.Thimbleweed Park na kolejnych platformach
Thimbleweed Park to staroszkolny point and click od studia Terrible Toybox, które zostało założone przez legendy przygodówkowej branży. Mowa o Ronie Gilbercie i Garym Winnicku, czyli ojcach kultowej gry Maniac Mansions (1987). Wracając do Thimbleweed Park, pixel artowa produkcja zadebiutowała 30 marca 2017 roku, aczkolwiek objęła wówczas swym zasięgiem komputery z systemami Windows, Mac OS i Linux, plus konsole Xbox One. Nie było to jednak ostatnie słowo deweloperów w tym temacie. Od początku obiecywano więcej platform, tyle że nie wszystkie za jednym zamachem. I tak oto 22 sierpnia przygodówka wkroczyła na PlayStation 4 (do nabycia za pośrednictwem PlayStation Store). Z kolei tegoroczny wrzesień szturmuje urządzenia mobilne z iOSem (od 19.09 na App Store) oraz Nintendo Switch (premiera 21.09). 3 października 2017 roku przyniesie zaś edycję dla użytkowników Androida.The First Tree do kupienia
Tak jak to było zapowiadane, od 14 września można zaopatrywać się na Steamie w The First Tree autorstwa Davida Wehle, któremu zawdzięczamy powstanie Home is Where One Starts…, pierwszoosobowego symulatora spacerowicza z 2015 roku. Nowy projekt amerykańskiego twórcy jest narracyjną grą eksploracyjną, z akcją ukazaną w perspektywie trzeciej osoby, a także z delikatną porcją zagadek i elementów platformowych. Na warstwę fabularną składają się tutaj dwie równoległe historie o kameralnym charakterze. Jedna z nich traktuje o lisie poszukującym zaginionej rodziny, a druga podejmuje wątek syna próbującego odnowić więź z ojcem. Produkcję wydano w wersji na systemy Windows i Mac OS, a jej premierę uczczono publikacją nastrojowego zwiastuna.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

System komentarzy, tak jak cały blog, funkcjonuje na platformie Blogger, gdzie stosowane są zasady polityki prywatności Google.