sobota, 8 grudnia 2018

Co tam słychać w przygodówkowym świecie? #133


Szwecja w detektywistyczno-fotograficznej polewie, zbrodnicze sprawki z technologią w tle, powrót polskiej klasyki gatunku, plus zwykła, acz fantastyczna codzienność oraz światło pośród mroku tajemnic. Tak pokrótce prezentuje się tematyka niniejszego przeglądu wieści o grach przygodowych – zapraszam do lektury.


Carol Reed nadejdzie z nową częścią w 2019 roku
Skandynawskie studio MDNA Games szykuje na przyszłoroczny styczeń kolejną, czternastą już odsłonę cyklu Carol Reed Mystery. The Fall of April (PC, Mac), bo tak zatytułowano nadchodzącą część, pozostanie wierne tradycjom marki, a co za tym idzie – ponownie otrzymamy pierwszoosobowego point and clicka z grafiką opartą na wykorzystaniu fotografii. No i oczywiście kryminalną zagadkę do rozwiązania, jak zwykle zajmując się śledztwem w skórze angielskiej pani detektyw, która mieszka na terenie Szwecji.


A cóż takiego pochłonie Carol Reed tym razem? Pomoc przyjaciółce Andrei, którą – pod wpływem działania środków farmakologicznych – dotknął chwilowy zanik pamięci. Tak oto Carol wpadnie na trop niewyjaśnionego zabójstwa, jakiego ofiarą padła córka tamtej kobiety. Co prawda owa zbrodnia miała miejsce dwa lata przed właściwą akcją gry, lecz główna bohaterka zanurkuje też jeszcze głębiej w przeszłość. A to dlatego, że pewne ślady prowadzą przy okazji do roku 1915 i zorganizowanej wtedy wyprawy balonowej na Arktykę. The Fall of April będzie sprzedawane w wersji cyfrowej bezpośrednio na oficjalnej witrynie producenta.


Whispers of a Machine z trailerem i kartą Steam
W pierwszych dniach grudnia do sieci trafił zwiastun promujący przygodówkę Whispers of a Machine, która dorobiła się także miejsca na platformie Steam. Jednakże póki co możemy po prostu dodawać ten niezależny tytuł do swoich list życzeń, albowiem premiera dopiero przed nami i nastąpić ma wiosną 2019 roku. Projekt, za którego wydanie odpowiada firma Raw Fury, stanowi efekt deweloperskiej współpracy pomiędzy Clifftop Games i Faravid Interactive. Oba studia dały się wcześniej poznać fanom gatunku – pierwszemu z nich zawdzięczamy wszak powstanie Kathy Rain (2016), a na koncie drugiego figuruje The Samaritan Paradox (2014).Whispers of a Machine to fantastyczno-naukowa historia z nordycko-kryminalnym posmakiem. Twórcy odmalują przed nami interesującą wizję futurystycznego świata, wedle której zaawansowaną technologię zepchnięto na margines, by uniknąć ryzyka związanego ze zbyt dużym postępem w tej dziedzinie. Podczas rozgrywki przejmiemy kontrolę nad poczynaniami Very, cybernetycznie wzmocnionej agentki specjalnej. Protagonistka zostaje przydzielona do zbadania serii morderstw, wplątując się równocześnie w konflikt, którego poszczególnymi stronami są: ludzie postrzegający sztuczną inteligencję jako bóstwa oraz zwolennicy definitywnej jej zagłady. Warto nadmienić, że kluczową rolę odegrają tu podejmowane przez odbiorców decyzje, a elementy nieliniowości zaprocentują więcej niż jednym zakończeniem. Steamowa karta produktu dostępna jest pod tym adresem.


Schizm 3, czyli comeback cyklu po latach
Przygodowi wyjadacze dostali ostatnio ogromny powód do radości, za jaki niewątpliwie trzeba uznać wiadomość o Schizm 3: Nemezis. Ta polska, kultowa już seria powróci więc po kilkunastu latach nieobecności na rynku! Mało tego, stanowisko generalnego projektanta i twórcy piastuje w przypadku „trójki” Roland Pantoła, który przyłożył ręce do starszych wcieleń marki. To zresztą zasłużone nazwisko, jeśli chodzi o rodzimą branżę. Pan Pantoła może pochwalić się 30-letnim doświadczeniem, a jego portfolio obejmuje – poza Schizmami – pracę przy takich grach jak chociażby Reah: Zmierz się z nieznanym czy Sentinel: Strażnik grobowca.Akcja Nemezis, które ujrzy światło dzienne pod szyldem Detalion Games (producent) i PlayWay (wydawca), zostanie osadzona na planecie Argilus. Uniwersum wielce osobliwym, gdyż, przez pewną anomalię, istniejącym w dwóch równoległych rzeczywistościach. Tam właśnie zawitają grywalne postacie o imionach Amia i Bogard – turyści nieświadomi niespodzianki, jaką zgotuje im specyficzne środowisko. Mianowicie protagoniści zostają rozdzieleni, lądując w innych wymiarach planety. Zgłębiając sekrety zwiedzanych scenerii, pechowi urlopowicze spróbują zarazem przekonać się, ile prawdy tkwi w plotkach o „Pięści Nemezis”, maszynie zdolnej ponoć uratować Argilusa. Wzorem poprzednich odsłon, Schizm 3 zafunduje nam cały szereg wymagających łamigłówek. Niemniej jednocześnie będziemy mogli teraz liczyć na system pomocy w formie elektronicznego przewodnika. Premierę zaplanowano na przyszły rok (PC / Steam).


A Story Beside opóźnione
Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, A Story Beside nie ukaże się w grudniu bieżącego roku. David Grund, samodzielny deweloper kierujący studiem Wayward Prophet, ogłosił, że postanowił przesunąć datę wydania gry na pierwsze miesiące 2019 roku. Zrobił to z bólem serca, ale ma nadzieję, iż dzięki temu jego wirtualne dziecię wyjdzie w bardziej dopieszczonym kształcie. A ja trzymam mocno kciuki, by finalny efekt okazał się faktycznie magicznym kawałkiem kodu. Nie ukrywam, spodobał mi się pomysł autora na niekonwencjonalną historię fantasy, bo traktującą o słodko-gorzkiej prozie życia, zamiast o heroicznych wyczynach. Pełna treść oświadczenia, które informuje o obsuwie tej narracyjnej przygodówki, do przeczytania w steamowych aktualnościach na karcie A Story Beside.
Iris.Fall na Steam
7 grudnia zadebiutowała w sklepie firmy Valve gra przygodowo-logiczna o nazwie Iris.Fall, której producentem jest chińskie NEXT Studios. Za motyw przewodni tej pozycji obrano światło i cień, stosując go nie tylko na gruncie mechaniki, lecz także oprawy wizualnej oraz fabuły. Wskoczymy tutaj w ciuszki niejakiej Iris, która – otworzywszy oczęta zestresowana dziwacznym snem – czym prędzej wybiega z domu. Goniąc czarnego kota, dziewczyna dociera do pewnego starego teatru. Iris przekracza zatem progi tajemniczego budynku, wewnątrz którego czekają na nią zagadki stanowiące swoistą zabawę ze światłem i cieniem. Będą też sekrety czysto narracyjnej natury, które, co ciekawe, zdają się dotyczyć samej bohaterki. A wszystko to przystrojono oszczędną kolorystycznie, aczkolwiek intrygującą szatą graficzną. Osoby, które chciałby wyruszyć w tę enigmatyczną wędrówkę, odsyłam do steamowej witryny gry.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

System komentarzy, tak jak cały blog, funkcjonuje na platformie Blogger, gdzie stosowane są zasady polityki prywatności Google.