niedziela, 23 grudnia 2018

Co tam słychać w przygodówkowym świecie? #135Skoro niniejszy odcinek przeglądu wieści o grach przygodowych zbiega się z nadejściem świątecznych dni, w pierwszej kolejności życzę Wam wszystkiego najlepszego! Oby ten czas upłynął każdemu w zdrowej, spokojnej i serdecznej atmosferze, by wigilijne specjały wybornie smakowały, a otrzymane tudzież wręczone prezenty niech dają samą radość. Wesołych Świąt!


Premiera gry 103
Swój rynkowy debiut zaliczyła ostatnio pierwszoosobowa przygodówka o nazwie 103 (Windows, Mac OS, Linux), której przygotowaniem zajęło się niezależne Dystopia Interactive z Australii. Główną rolę w przedstawionej tu historii gra niejaka Lily – dziewczyna od najmłodszych lat wyróżniająca się silnie rozwiniętą wyobraźnią. I nie chodzi bynajmniej o nałogowe zmyślanie, lecz o dalece większą kreatywność na polu twórczej fantazji. Mianowicie Lily uformowała we własnej głowie świat, stanowiący swoisty azyl dla jej wspomnień. Jednakże przez dramatyczne wydarzenia, jakie to miały miejsce pewnej nocy, protagonistkę dotknęła blokada pamięci.

W związku z powyższym, nasze zadanie polega na odzyskaniu całkowitego wglądu do wspomnień bohaterki, by zarazem dociec, co się za tym wszystkim kryje, włącznie ze znaczeniem tytułowej liczby 103. Kluczowe aspekty rozgrywki to eksploracja i obserwacja elementów otoczenia (przedmiotów, zdjęć czy wiadomości). Natkniemy się też ponoć na parę prostych zagadek, a niewielkich rozmiarów przestrzeń, jaką dostajemy do dyspozycji, oferować ma dużo szczegółów. Zainteresowani odbyciem tej tajemniczej wędrówki nabędą grę za pośrednictwem platformy Steam bądź serwisu itch.io. Dla melomanów udostępniono dodatkowo możliwość zakupienia ścieżki dźwiękowej w formacie mp3.
FoxTail – Chapter 2 na zwiastunie
Gingertips Game Studio podzieliło się ze światem filmikiem, który to promuje drugi rozdział gry przygodowej FoxTail. Oprócz tego, niezależny zespół deweloperski zdradził termin wypuszczenia dalszego ciągu swojej produkcji, a został on ustalony na styczeń 2019 roku. Tytuł nadal będzie wtedy przebywać w fazie rozwojowej, gdyż pełna wersja objąć ma w sumie osiem rozdziałów. Niemniej jeszcze podczas pobytu we wczesnym dostępie wzrośnie jego cena, lecz nastąpi to dopiero po rozszerzeniu gry o zawartość, jaką zapowiedziano na początek przyszłego roku.

O tej pixel artowej pozycji pisałam kiedyś na łamach blogowego przeglądu, ale pozwolę sobie przytoczyć kilka podstawowych informacji w ramach przypomnienia. FoxTail to tradycyjna przygodówka, której twórcy wzorują się na klasykach gatunku z lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Fabuła przybliża odbiorcom perypetie młodej, uroczej i sprytnej lisiczki o imieniu Leah, pragnącej zdobyć lekarstwo dla chorej babci. W tym celu ruda panna podejmuje podróż, przemierzając takie tereny jak lasy, bagna czy jaskinie. Co istotne, Leah napotka po drodze inne postacie, a przy okazji wpadnie na trop niezwykłych sekretów z przeszłości jej dziadka. Poniżej do obejrzenia najświeższy zwiastun, a na steamowej stronie projektu można przeczytać niedawno wydane ogłoszenie w sprawie nadchodzącego rozdziału.
Darmowy Intrepid na Steam
Katalog sklepu firmy Valve wzbogacony został 22 grudnia o nieodpłatną propozycję pt. Intrepid. To debiutancka gra autorstwa Miskatonic Studio, którego siedziba mieści się w Hong Kongu. Rozgrywka czerpie tutaj z formuły „escape room”, w tym konkretnym przypadku przystrojonej szatami science fiction. Akcję osadzono na pokładzie statku kosmicznego, którego niemal cała załoga już nie żyje, za wyjątkiem naszego wirtualnego alter ego. Niestety, grywalna postać ma gorszy problem niż samotność, a to dlatego, że międzygwiezdny pojazd niebawem wybuchnie. Po przerwaniu snu w komorze kriogenicznej, będziemy zatem musieli zrobić odpowiedni użytek ze znalezionych rekwizytów, rozwiązywać różne łamigłówki i finalnie dotrzeć do kapsuły ratunkowej, nim wszystko trafi szlag. Steamową kartę produktu ulokowano pod tym adresem – póki co Intrepid śmiga tam na systemach Windows oraz Linux, acz warto wiedzieć, iż deweloperzy pracują też nad edycją dla komputerów Mac.
Próbka Cichej Nocy z panem Danversem
Kornwalijskie Darkling Room, którym kieruje Jonathan Boakes, opublikowało – wraz z wydawcą Iceberg Interactive – demonstracyjną wersję przygodówki Silent Night. Co prawda na tegoroczny grudzień zapowiadano wpierw całą grę, ale jej premierę przesunięto na I kwartał 2019 roku. Na pocieszenie otrzymujemy jednak darmowe demo, które funduje nam spory, bo podobno kilkugodzinny przedsmak zabawy. Dobre i to, zwłaszcza że nowe wcielenie paranormalnej serii Crown zahacza o bożonarodzeniowe klimaty. Otóż Nigel Danvers, znany fanom marki spec od zjawisk nadprzyrodzonych, nie odpocznie od kontaktów z duchami nawet podczas gwiazdkowego okresu. Dzieje się tak z powodu nawiedzonego kościoła Northfield oraz pętli czasowej, wewnątrz której utknie nasz podopieczny. Jeśli chcecie sprawdzić demko, zapraszam na Steama lub oficjalną witrynę Silent Night, przy czym w drugim z wymienionych miejsc jest ponadto odnośnik do pobrania małej, okolicznościowej aplikacji Snow Globe.
The Legacy: The Tree of Might puka do steamowych drzwi
Ukraińskie studio FIVE-BN GAMES zaplanowało na święta wprowadzenie do oferty Steama trzeciej odsłony cyklu The Legacy. W tej części casualowej serii ponownie spotkamy się z Dianą, której nieobce są zagadnienia dotyczące starożytności. Co tym razem przyszykowano dla graczy, a także dla protagonistki? Niejaka Deborah Whitwick zorganizowała bowiem w muzeum historycznym uroczystą fetę, która niespodziewanie kończy się tragicznym w skutkach wybuchem epidemii. By zrozumieć enigmatyczną zarazę, a tym samym móc ją pokonać, zostaje podjęta decyzja o wysłaniu ekspedycji, mającej za zadanie zbadać archipelag, skąd przywleczono dziwaczne licho. Jak nietrudno się domyślić, w skład owej wyprawy wchodzi właśnie Diana. Co więcej, nie zabraknie dodatkowych komplikacji, które są zresztą nieodłącznym elementem tego rodzaju walk o wysoką stawkę. Pod kątem mechaniki, The Legacy: The Tree of Might nie wyłamuje się zaś kanonowi HOPA, zestawiając typowo przygodówkowe akcenty ze scenami hidden object.

 --------------------------------------
Źródło ilustracji na początku wpisu: pixabay.com2 komentarze:

  1. Hi! Thanks for including our game in your blog post :) We hope that you will enjoy playing it just as much as we enjoyed making it ;)

    OdpowiedzUsuń

System komentarzy, tak jak cały blog, funkcjonuje na platformie Blogger, gdzie stosowane są zasady polityki prywatności Google.