niedziela, 28 kwietnia 2019

Co tam słychać w przygodówkowym świecie? #152


Znana jest konkretna data premiery horroru Layers of Fear 2, a ustalono ją na 28 maja bieżącego roku. Doprecyzowano również termin wypuszczenia Blacksad: Under the Skin z kocim detektywem w roli głównej, bo choć sam miesiąc (no i rok) ujawniono jakiś czas temu, to dopiero niedawno zdradzono, że gra powinna nadejść dokładnie 26 września 2019 roku.


PROZE: Enlightenment w sprzedaży
25 kwietnia światło dzienne ujrzał pierwszy epizod serii PROZE, opatrzony podtytułem Enlightenment. Grę zaprojektowano specjalnie z myślą o sprzęcie VR, a jej opracowaniem zajęło się niezależne studio SignSine z Kijowa. Przygodowa rozgrywka obejmuje tutaj eksplorację, elementy grozy oraz zagadki, które to wymagać mają nie tylko główkowania, lecz także nieco zręczności. Warto przy okazji nadmienić, iż dostaniemy możliwość zwiedzenia zimnowojennego ośrodka badawczego oraz rosnącego nieopodal lasu. Co więcej, w trakcie naszych wędrówek natkniemy się na różne anomalie.


Przyznam, że scenariusz produkcji brzmi intrygująco, zestawiając wątek sowieckiego spisku wojskowego z motywami przyjaźni, poczucia obowiązku i ludzkiej godności. Ciekawi ponadto rozbicie całej historii na dwie, ściśle ze sobą powiązane płaszczyzny czasowe. Otóż w teraźniejszości prym wiedzie niejaki Max, poszukujący swoich przyjaciół – Antona i Lery. Z kolei przeszłość cofa nas do lat 70. minionego stulecia, przybliżając postać inżyniera Anatolija, prywatnie dziadka Antona. Podobnie jak Max, mężczyzna martwi się zniknięciem pewnego znajomego, a tropy w obu liniach fabularnych wiodą do tajnych radzieckich eksperymentów. Posiadacze gogli HTC Vive, Oculus Rift bądź Windows Mixed Reality, którzy chcieliby zakupić Enlightenment za pośrednictwem Steama, mogą to zrobić odwiedzając ten adres. Dodam, że można tam też znaleźć soundtrack (do nabycia oddzielnie lub w pakiecie z grą) oraz darmowy prolog, wydany w sierpniu ubiegłego roku.


Lorelai wkracza na rynek
26 kwietnia ukazała się na komputerach PC gra Lorelai, której producentem jest dowodzone przez Remigiusza Michalskiego Harverster Games, a wydawcą brytyjska firma Screen 7. Za ścieżkę dźwiękową odpowiada natomiast Michał „micAmic” Michalski, lecz – prócz jego kompozycji – usłyszymy też utwory gościnnych artystów. Ta mroczna przygodówka z pogranicza horroru i thrillera psychologicznego stanowi zwieńczenie trylogii Devil Came Through Here, na jaką złożyły się uprzednio The Cat Lady oraz Downfall. W trakcie rozgrywki prześledzimy losy dziewczyny o imieniu Lorelai, której egzystencja nie należy, delikatnie mówiąc, do beztroskich, a w ostatnim czasie wszystko się u niej zupełnie posypało. Młoda bohaterka nie zamierza jednak biernie na to patrzeć, w zamian podejmując desperacką walkę o odzyskanie tego, co utraciła. Jakie sklepy oferują tę skierowaną do dojrzałych odbiorców produkcję? Ano chociażby Steam czy GOG.Backbone z demem na Steam
Przed kilkoma dniami zadebiutowało Backbone: Prologue, czyli darmowe demo gry Backbone, którą to przygotowuje kanadyjskie studio EggNut. Co ważne, twórcy nie ograniczają się jedynie do klasycznej, point and clickowej formuły, doprawiając ją sekcjami skradankowymi i zabawą à la RPG. Taki gatunkowy miks na gruncie mechaniki towarzyszyć ma opowieści, która również nie poskąpi nam różnorodności. A to dlatego, że brata dystopijne klimaty z kryminałem noir tudzież obecnością antropomorficznych zwierzaków. Wykreowane na potrzeby produkcji uniwersum to alternatywna wizja miasta Vancouver, gdzie mieszka Howard Lotor, prywatny detektyw w futrze szopa pracza. Sterując kudłatym jegomościem, przyjdzie nam przesłuchiwać świadków, gromadzić dowody i dosłownie węszyć za rozmaitymi tropami. Osoby, które planują sprawdzić przedsmak perypetii Howarda, zapraszam na steamową witrynę tegoż wstępu.Antenna Dilemma za darmo na Steam
24 kwietnia miała miejsce premiera point and clicka Antenna Dilemma (PC), za którego przyrządzeniem stoi Goloso Games. Fabułę tej niezależnej produkcji osadzono w dystopijnych realiach, przy czym mowa o dowcipnym ujęciu tematu, sięgającym ponoć m.in. po humor oparty na grze słów. Nie zabraknie też osobliwych indywiduów, np. uzależnionego od fitnessu agenta celnego, głodnego i złego żółwiego ochroniarza czy mającego obsesję na punkcie telewizji sześcianu. Ostatnia z wymienionych postaci pełni zresztą funkcję grywalnego bohatera. C432632, bo takie miano nosi ów sześcian, zrozumie zaś pewnego dnia, że otaczający go świat nie jest tak fajny, jak mogło się protagoniście wcześniej wydawać. Według steamowej karty produktu, tytuł zalicza się do krótkich pozycji, ale skoro udostępniony został bez żadnych opłat, to ów fakt nie powinien nikomu wadzić.Debiut darmowego Angela’s Odyssey
Inną nieodpłatną propozycją, jaka to figuruje wśród nowości sklepu Valve, jest przygodówka Angela’s Odyssey. Projekt autorstwa Lord of the Stack pozwoli przejąć graczom kontrolę nad poczynaniami tytułowej Angeli, z tym że nasza protagonistka zostaje przemieniona w uroczą lisiczkę. Poza ową transformacją, główną bohaterkę czeka jeszcze kolejna niespodzianka, a konkretnie swoisty bilet do surrealistycznego uniwersum. Jak zatem łatwo się domyślić, Angela spróbuje odnaleźć drogę powrotną do domu. A jeśli chodzi o mechanizmy rozgrywki, realizacja powyższego zadania odbędzie się zgodnie z prostą zasadą „wskaż i kliknij”, a także poprzez rozwiązywanie napotkanych zagadek. Zainteresowanych tą małą, lisią odyseją odsyłam do strony gry w serwisie Steam.


2 komentarze:

  1. najbardziej mnie zaciekawiło to ostatnie:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Co prawda gra dopiero przede mną, ale za samą słodką lisiczkę ma już plusa. Mam słabość do takich rozkosznych zwierzaków. :)

      Usuń

System komentarzy, tak jak cały blog, funkcjonuje na platformie Blogger, gdzie stosowane są zasady polityki prywatności Google.