niedziela, 22 września 2019

Co tam słychać w przygodówkowym świecie? #171


Dzięki premierze Little Misfortune, która, zgodnie z zapowiedziami, odbyła się 18 września, każdy chętny może już, jako 8-letnia Ramirez Hernandez, poszukać tajemniczej nagrody zwanej Wiecznym Szczęściem. Dla odmiany Jenny LeClue – Detectivu, przygodówka wydana 19 września bieżącego roku, przydziela graczom rolę takiej dziewuszki, jaka to staje w obliczu iście kryminalnej zagadki, co skłania ją do przeprowadzenia prywatnego śledztwa. O obu pozycjach pisałam nieco szerzej w tym miesiącu na łamach blogowego przeglądu, a w nowym odcinku podrzucam jeszcze wieści o kilku innych tytułach z mojego ulubionego gatunku. Szczegóły poniżej.


Darmowy Sen Orfeusza
W ostatnim czasie zadebiutowała na Steamie nieodpłatna gra Orpheus’s Dream (Windows). To logiczno-przygodowa produkcja, która pozwala nam wcielić się w tytułowego Orfeusza. Główny bohater otwiera oczęta i zauważa, że przebywa w rodzinnym domu, wraz ze swoją koteczką Lyrą. Nie mamy jednak do czynienia z prozaiczną pobudką, albowiem otoczenie odbiega pod pewnymi względami od zwykłej codzienności, częstując protagonistę surrealistyczną aurą. Sam zainteresowany, zaopatrzony – tak na marginesie – w gitarę i niekompletny pamiętnik, nie wie zresztą zbytnio, jak tam trafił. Co prawda wyżej nadmieniony dziennik teoretycznie mógłby wyjaśnić sporo rzeczy, ale – no właśnie – jest częściowo zniszczony. By wobec tego odzyskać wspomnienia z przeszłości, Orfeusz musi zająć się eksploracją środowiska i takimi interakcjami, które to poskutkują odblokowywaniem kolejnych pomieszczeń.Mutazione w sprzedaży
Przygodówka Mutazione, za którą odpowiada duńskie studio Die Gute Fabrik z siedzibą w Kopenhadze, zaliczyła 19 września swoje rynkowe entrée. Projekt ten reklamowany jest jako opera mydlana z udziałem… mutantów. Co ciekawe, region, w którym osadzono fabułę tytułu, nie zawsze miał tak osobliwych mieszkańców. Otóż 100 lat przed właściwą akcją, meteor uderzył w tamtejszy ośrodek wypoczynkowy. Nieliczni ocalali ulegli wówczas różnym mutacjom, tworząc następnie niewielką i zamkniętą społeczność Mutazione. Główną i jednocześnie grywalną bohaterką gry jest natomiast 15-letnia Kai, która zjawia się na terenie tej zagadkowej osady, by otoczyć opieką ciężko chorego dziadka. Na miejscu zawrze oczywiście nowe znajomości, ale, prócz rozmaitych przyjemności, pojawią się też na jej drodze intrygi nielichego kalibru. Ta niezależna produkcja dostępna jest na komputerach PC i Mac (m.in. w serwisie Steam), konsolach PlayStation 4 oraz w ramach usługi Apple Arcade.Mind Trap na Steam Early Access
17 września miała miejsce wczesnodostępowa premiera gry Mind Trap, którą przygotowuje Steve Adamson – niezależny twórca, działający pod szyldem Gear Worx Productions. To epizodyczna przygodówka w konwencji thrillera psychologicznego, a za źródło inspiracji posłużył tu słynny serial telewizyjny „Strefa Mroku” („The Twilight Zone”). Na pierwszy sezon Mind Trap złożą się w sumie 4 krótkie historie, lecz póki co Early Access oferuje odbiorcom pierwszy odcinek, opatrzony podtytułem Denial. Fabuła debiutanckiego rozdziału opowiada o niejakim Jacku Davisie, mężczyźnie, który cierpi na zanik pamięci i – w dodatku – przeżywa koszmar na jawie. Stąd stanie przed koniecznością wejrzenia w głąb własnego umysłu, co prawdopodobnie nie okaże się dla niego przyjemnym doświadczeniem.

Jeśli chodzi o dalsze epizody, które będą stopniowo dorzucane do gry, drugi odcinek (Turbulence) przedstawi nam perypetie podróżującej samolotem Suzan Danvers. Kobieta zaśnie w trakcie lotu na Alaskę i obudzi się jeszcze przed dotarciem do celu, wciąż przebywając wśród podniebnych przestworzy. Tyle że nigdzie nie widać załogi ani innych pasażerów. Left For Dead, czyli trzeci rozdział, to historia Milesa Petersona, którego ciężko pobito i pozostawiono na pustkowiu. Pomimo poważnych obrażeń, facetowi zdoła dotrzeć do samotnej, leśnej chaty, uznając ją za bezpieczne schronienie. No i cóż, przeliczy się chłopina. Z kolei Grave Mistake, epizod nr 4, zapozna graczy z Billem Jefferiesem, który pracuje nocami na cmentarzu, a w wolnych chwilach ogląda ulubiony serial. Kłopoty dopadną go akurat podczas telewizyjnego seansu, kiedy oderwie się od ekranu po to, żeby zbadać pewne dziwne hałasy. Jak informuje steamowa karta produktu, pobyt Mind Trap w fazie rozwojowej powinien potrwać do końca I kwartału 2020 roku.Premiera The Sojourn
Tak jak swego czasu ogłaszano, od 20 września można zwiedzać tętniące magią i rozmaitymi barwami uniwersum, gdzie światło ściera się z mrokiem. A to za sprawą nietuzinkowego The Sojourn, którego producentem jest brytyjskie studio Shifting Tides, zaś wydawcą holenderska firma Iceberg Interactive. W trakcie rozgrywki przemierzymy tutaj enigmatyczne scenerie, rozdzielone pomiędzy cztery, zróżnicowane klimatycznie rozdziały. Co istotne, poszczególne obszary, do których zawitamy, łączy obecność mnóstwa zagadek logicznych. Warto zarazem dodać, że solidna gimnastyka umysłu ma być też ponoć swoistą drogą ku zrozumieniu prawdziwej natury świata, jaki to wykreowany został na potrzeby The Sojourn. Gra ukazała się na komputerach PC (do nabycia poprzez Epic Games Store), a także na konsolach Xbox One i PlayStation 4.

10 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. Też tak sądzę. A zwiastun mnie wręcz oczarował. :)

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Twórcy mieli tu oryginalny pomysł na fabułę, acz pozostałe tytuły też wypadają ciekawie. No i każdy w innym stylu, mimo że wszystkie posiadają cechy gier przygodowych. :)

   Usuń
  2. haha tak to prawda że się wyróżniają zdecydowanie:)

   Usuń
 3. Ze ty masz zdrowie to wszystko śledzić ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ano akurat ten gatunek gier lubię najbardziej, więc chętnie sprawdzam, co nowego trafia do sprzedaży, dopiero jest zapowiadane itp. :)

   Usuń
 4. Sojourn przykuwa uwagę, ciekawie się zapowiada ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gra wygląda bardzo ładnie - lubię takie klimatyczne scenerie w grach. :)

   Usuń

System komentarzy, tak jak cały blog, funkcjonuje na platformie Blogger, gdzie stosowane są zasady polityki prywatności Google.