poniedziałek, 30 września 2019

Co tam słychać w przygodówkowym świecie? #172


Kto postanawia przyszykować dość nietypowy materiał, by poprawić swoją oglądalność w sieci? A komu będzie dane po prostu skupić się na prozie życia? O tym i o kilku innych rzeczach w niniejszym przeglądzie wieści z segmentu gier mniej bądź bardziej przygodowych.


Angelo and Deemon w sprzedaży
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, 27 września ukazała się komediowa przygodówka Angelo and Deemon: One Hell of a Quest (Windows, Mac OS, Linux). Projekt autorstwa ukraińskiego Specialbit Studio przybliża graczom zakręcone perypetie młodego vlogera Angelo, któremu desperacko zależy na zdobyciu większej popularności w sieci. Dlatego przewrotnie cieszy się na widok Ponurego Żniwiarza, kiedy ten omyłkowo składa mu wizytę. Ba, ów jegomość z kosą to dla głównego bohatera swoisty wybawiciel, dzięki któremu internetowy kanał Angelo mógłby wreszcie zyskać multum odsłon, polubień i komentarzy. Chłopak wybiera się więc z posępnym gościem aż do samego piekła, mając nadzieję, że przygotuje wystrzałowy filmik o takowej podróży, a później udostępni go internautom. Zainteresowani tym klasycznym point and clickiem nabędą grę w serwisie Steam.



Endless Fables 4 pod wydawniczym szyldem Artifex Mundi
Katowickie Artifex Mundi włączyło do wydawniczego portfolio czwartą część cyklu Endless Fables, za którego wyprodukowanie odpowiada Sunward Games. Skierowana do fanów niedzielnego grania pozycja pozwoli ponownie wcielić się w panią antropolog Pamelę Cavendish, pierwszoplanową bohaterkę tej serii spod znaku HOPA. W Endless Fables 4: Shadow Within (EF4: Mroczne Odbicie) nasza protagonistka przyjeżdża do niemieckiego miasteczka Mittenwald. Kobieta zjawia się tam pod wpływem wiadomości od niejakiej Agaty, przyjaciółki z czasów dzieciństwa. Zaistniały problem dotyczy brata owej znajomej – Hansa, który przed laty został porwany przez upiorną istotę. Co prawda Pamela i Agata były wtedy świadkami zdarzenia, ale ich relację uznano za wytwór dziecięcej wyobraźni. Gdy zatem panna Cavendish dostaje cynk, że Hans nagle skontaktował się z siostrą, bolesna przeszłość skłoni ją do definitywnego wyjaśnienia sprawy. Gra pojawi się 3 października na Steamie (Windows, Mac OS, Linux). Oprócz tego, Artifex Mundi podjęło się też wydania edycji mobilnych (iOS, Android).



A Story Beside we wczesnym dostępie
Zasoby Steam Early Access wzbogaciły się ostatnio o narracyjną przygodówkę A Story Beside, której autorem jest David Grund, działający w barwach studia Wayward Prophet. Tytuł ten przybliża nam historię osadzoną w realiach fantasy, aczkolwiek traktuje o słodko-gorzkiej codzienności, zamiast o walkach z niesamowitymi monstrami czy innych heroicznych wyczynach. Grywalną postacią jest zaś skromna karczmarka o imieniu Lyric, wiodąca zwyczajną egzystencję w malowniczej górskiej mieścinie Pyreside. Rozgrywka wiąże się z kształtowaniem życia tejże niewiasty na przestrzeni lat, co pociąga za sobą podejmowanie zróżnicowanych wyborów (np. kwestie ubioru, przyjaźni czy romantycznych relacji). Decydując się na wczesnodostępowy debiut, deweloper zaplanował regularne poszerzanie zawartości A Story Beside o kolejne rozdziały. Zamknięcie fazy rozwojowej, a tym samym wypuszczenie finalnej, pełnej wersji, przewidywane jest natomiast na tegoroczny grudzień. Karta produktu ulokowana została pod tym adresem.



Wanderlust Travel Stories do kupienia
Druga połowa września zaprocentowała nadejściem Wanderlust Travel Stories, tekstowej gry przygodowej od polskiego zespołu deweloperskiego z Different Tales. Rodzimi twórcy biorą tu na warsztat tematykę podróży po rozmaitych zakątkach globu, racząc nas przy tym swego rodzaju interaktywną książką z mechaniką opartą na decyzjach graczy. W sumie przyszykowano 4 dłuższe historie i pięć krótkich opowiadań, które kręcą się wokół wojaży różnych osób. Należy równocześnie nadmienić, że wyprawy poszczególnych bohaterów służą też poruszeniu takich problemów jak przykładowo topniejące czapy lodowe czy poszukiwanie sensu istnienia. Chętni, by posmakować takowych wycieczek? Jeśli tak, to warto wiedzieć, że ta podróżnicza produkcja zawitała na komputery PC i Mac (komputerowe edycje do nabycia m.in. poprzez platformę Steam), a także na mobilkach z systemem iOS.



Memorrha na Steam
27 września zadebiutowała pierwszoosobowa gra logiczno-przygodowa Memorrha, za której opracowaniem i wydaniem stoi niezależne StickyStoneStudio z Niemiec. Twórcy tejże propozycji zapraszają nas do odbycia mistycznej wędrówki po otwartym świecie, gdzie natkniemy się na tajemnicze pozostałości po pewnej starożytnej cywilizacji. Przemierzając klimatyczne uniwersum, nie poprzestaniemy jednak na samym zwiedzaniu, gdyż w ruch pójdą także nasze szare komórki. A to przez obecność technologicznych reliktów – uśpionych mechanizmów, które postaramy się przywrócić do dawnej sprawności. Stąd zajdzie konieczność rozwiązywania rozmaitych zagadek logicznych i środowiskowych. Jak informuje steamowa strona Memorrhy, kluczowym aspektem mechaniki ma być również katalogowanie napotkanych symboli oraz piktogramów przy użyciu specjalnego skanera. Gra póki co wkroczyła na PC i Mac, lecz w późniejszym terminie, acz też jeszcze w 2019 roku, dojdą ponadto wersje konsolowe (PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch).


6 komentarzy:

  1. Przygodowkowy swiat nie odpoczywa ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. ileż oni mają pomysłów na te gry:D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No i bardzo dobrze, każdy może znaleźć coś dla siebie. :)

      Usuń
  3. Ogółem sama mało gram ale jak już mam ochotę coś poklikać to chętniej sięgam właśnie po przygodówki. Najlepiej jak trzeba się trochę nakombinować i jej dużo humoru po drodze :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przygodówki to mój ulubiony gatunek. Lubię zarówno takie z humorem, jak i m.in. z kryminalnymi lub wzruszającymi historiami. Z komediowych tytułów warto np. poznać wyśmienite Irony Curtain: From Matryoshka with Love od polskiego studia Artifex Mundi (recenzowałam ten tytuł u siebie na blogu i świetnie się przy nim bawiłam). :)

      Usuń

System komentarzy, tak jak cały blog, funkcjonuje na platformie Blogger, gdzie stosowane są zasady polityki prywatności Google.