piątek, 21 maja 2021

Co tam słychać w przygodówkowym świecie? #257

 

20 maja zawitał na Nintendo Switch horror Layers of Fear 2 od krakowskiego Bloober Team, a 18 dnia tego samego miesiąca ukazała się na kilku konsolach, bo na Switchu, XBO i PS4, sprośna komedia Leisure Suit Larry - Wet Dreams Dry Twice od hamburskiego CrazyBunch. Z kolei polskie Zniw Adventure od studia Azure Mountains, czyli bajkowa przygodówka o dinozaurach, otrzymała ostatnio nową aktualizację, która – prócz paru poprawek – dodaje wsparcie dla komputerów Mac. A co jeszcze wydarzyło się w przygodówkowym świecie? Poniżej kilka przykładów.

 

Odświeżony Samorost 1 za darmo

Czeskie Amanita Design należy do takich zespołów deweloperskich, których miłośnikom przygodówek przedstawiać nie trzeba. Mało tego, twórczość owej ekipy zapewne zwróciła też na siebie uwagę niejednej osoby, jaka nie jest z wiadomym gatunkiem za pan brat. A to dzięki unikalnemu, surrealistycznemu charakterowi gier od studia z Czech, przez co emanują od nich silne rysy własnej tożsamości. Wystarczy wymienić choćby Machinarium czy serię Samorost, której pierwsza odsłona ukazała się pierwotnie w 2003 r., lecz została 20 maja 2021 r. ponownie wydana w odświeżonej postaci ze zremasterowanym dźwiękiem, ulepszoną grafiką i nową muzyką. Wznowienie debiutanckich przygód kosmicznego gnoma, podobnie jak oryginalna edycja z I dekady XXI w., jest nieodpłatnym tytułem. Z grą mogą zapoznać się użytkownicy komputerów PC i Mac, a także sprzętu mobilnego z systemami iOS oraz Android. Komputerową wersję znajdziemy m.in. na platformie Steam.


Where Wind Becomes Quiet na Steam

18 maja dołączyła do oferty sklepu firmy Valve narracyjna gra przygodowa Where Wind Becomes Quiet (PC), która to zrealizowana została w stylu tzw. symulatora spacerowicza. Według oficjalnych informacji, ten niezależny projekt powinien przypaść do gustu sympatykom takich tytułów jak np. Everybody's Gone to the Rapture czy The Vanishing of Ethan Carter. Mike T., który przyszykował ową grę, serwuje nam tutaj historię o ciężko chorym pisarzu, zmagającym się z zanikami pamięci. Zbolały literat budzi się pewnego dnia w nieznanej i opuszczonej osadzie górniczej, uświadamiając sobie, że jego umysł ogarnęła pustka. Dostrzega jednak zagadkowe błyski światła, które pełnią funkcję swoistego klucza do zrozumienia związku głównego bohatera ze zwiedzaną scenerią, a także do ewentualnego odzyskania utraconych wspomnień. Co ciekawe, w okolicy nie zabraknie ponadto mistycznej mocy, usiłującej utrudnić protagoniście jego wędrówkę. Ważną rolę w tejże opowieści przypisano też ponoć motywowi sukcesu, który, choć wpierw pożądany, może z czasem stać się przytłaczającym ciężarem. Steamową stronę produkcji ulokowano pod tym odnośnikiem.

 

 

Not Another Weekend w sprzedaży

20 maja swój rynkowy debiut zaliczyła tradycyjna przygodówka Not Another Weekend, której producentami są Animatic Vision i Dead Blue Friends, a o której wydanie zadbało Dionous Games. Twórcy tej pixel artowej propozycji reklamują ją jako zakręconą komedię z licznymi zwrotami akcji, dziwacznymi postaciami, odwołaniami do lat 80. XX w., dowcipnymi dialogami oraz z rubasznym humorem dla starszych odbiorców. Pierwsze skrzypce w owej zwariowanej historii gra zaś Mike Melkout, z zawodu boy hotelowy. Nasz protagonista sam jest zresztą ekstrawaganckim indywiduum, a co za tym idzie – pasuje do specyficznego grona bohaterów point and clicka. Ale nie oznacza to, że Mike ma zamiar spędzić z pozostałymi członkami obsady dużo czasu. Wręcz przeciwnie, w głowie pana Melkouta zrodził się plan, by wyrzucić wszystkich z hotelu, gdzie pracuje. Ba, pragnie wyrobić się z tym w przeciągu jednego weekendu. Chętni, aby pomóc przebiegłemu boyowi, mogą sprawić sobie jego perypetie za pośrednictwem serwisu Steam.

 


Darmowa „Kolacja z Sową” na Steam

Steamowy katalog, a konkretnie dział z bezpłatnymi pozycjami, wzbogacił się 18 maja o klasyczną przygodówkę Dinner with an Owl (Windows), za której przygotowaniem stoi niezależny deweloper BoringSuburbanDad. Fabularna warstwa tegoż point and clicka utrzymana jest w surrealistycznym klimacie i zabiera nas pod dach złowieszczej rezydencji należącej do ekscentrycznego Franza Browna. Ów gospodarz to iście osobliwy jegomość, bo dosłownie posiadający aparycję sowy. Niemniej największy problem z panem Brownem polega na tym, że ani myśli wypuszczać swoich gości. Co gorsza, więzi ich za sprawą tajemniczego zaklęcia, a gracz jest jednych z takich jeńców. Stąd postaramy się uciec z niewoli, pomagając przy tym towarzyszom niedoli. Warto dodać, że steamowe wydanie Dinner with an Owl to ulepszona edycja gry zaprojektowanej w ramach imprezy AdventureJam 2017. Wersja z 2020 r. oferuje pełny, profesjonalny dubbing w języku angielskim oraz nowy soundtrack. Stosowna karta produktu dostępna jest pod tym adresem.

 


The Phantom Fellows – demo do pobrania

Na platformie Steam pojawiła się w maju darmowa wersja demonstracyjna The Phantom Fellows, którego premierę zaplanowano na przyszłoroczny kwiecień. Tytuł ten to pixel artowy point and click w konwencji paranormalnej komedii. Fabuła gry koncentruje się na losach dwóch przyjaciół – Olivera Cobblestone’a i Engleberta Picklebendera. Panowie tworzą zgrany, lecz jednocześnie nietypowy duet, bowiem jeden z nich jest duchem. Nic więc dziwnego, że bohaterowie postanawiają zająć się badaniem zjawisk nadprzyrodzonych, próbując pomóc zarówno duchom, jak i nawiedzanym przez nie żywym ludziom. Co istotne, w trakcie zabawy będzie można przełączać się pomiędzy Oliverem i Englebertem. Ich perypetie zostaną natomiast podzielone na osiem dni, a niektóre zagadki rozwiążemy na więcej niż jeden sposób. Zainteresowanych odsyłam na steamową witrynę The Phantom Fellows.

 


Nemezis: Mysterious Journey III – premiera trochę później, a wcześniej prolog

Gra logiczno-przygodowa Nemezis: Mysterious Journey, za opracowanie której odpowiada polskie studio Detalion Games, zadebiutuje w innym terminie niż poprzednio podawano. Opóźnienie nie jest jednak duże, gdyż premierę przeniesiono z 17 czerwca na 8 lipca 2021 r. Za to zapowiedziano, że wcześniej, bo pod koniec maja, zostanie wypuszczony darmowy prolog na Steamie. Ten bezpłatny wstęp zawierać ma pierwszy z siedmiu zróżnicowanych i klimatycznych rejonów enigmatycznej planety o nazwie Regilus, wprowadzając odbiorców do przedstawionych realiów oraz scenariusza, a także oswajając ich z kluczowymi mechanizmami rozgrywki. Grywalną postacią w prologu będzie Amia, która odwiedza wyżej wymieniony glob wraz z niejakim Bogardem, by spędzić tam niezapomniane wakacje. I owszem, urlop faktycznie okaże się nietuzinkowy, acz niezwykłość tej podróży odbiegnie od oczekiwań kobiety, zwłaszcza że – tuż po dotarciu na miejsce – towarzysz protagonistki przepada gdzieś nagle bez śladu. Swoją drogą, Bogardem również pokierujemy, lecz dopiero w pełnej wersji.

 


17 komentarzy:

 1. Fakt - przegląd różnorodny. Bardzo ciekawie się za powiadają te przygodówki. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Druga przygodówka zapowiada się ciekawie :D
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. ale dawno nie grałam w żadne gry!

  OdpowiedzUsuń
 4. Nigdy nie grałam w typowo spacerową grę, więc zerknięcie na Where Wind Becomes Quiet będzie z pewnością interesującym doświadczeniem. Ciekawa jestem też wspomnianej mistycznej mocy. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że będziesz zadowolona, jeśli kiedyś zagrasz. :)

   Usuń
 5. Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że zainteresowały Cię te propozycje. :)

   Usuń
 6. Where Wind wydaje się ciekawe. Być pisarzem z zanikami pamięci przerąbane :P

  OdpowiedzUsuń

System komentarzy, tak jak cały blog, funkcjonuje na platformie Blogger, gdzie stosowane są zasady polityki prywatności Google.