środa, 29 września 2021

Co tam słychać w przygodówkowym świecie? #271

 

Początki kultowego belgijskiego detektywa, dramat społeczny z wątkiem morderstwa, baśniowe przygody młodej czarodziejki, wojaże w głąb szaleństwa i kłopoty żabiej fanki herbaty. O tym wspominam w kolejnym przeglądzie wieści z przygodówkowego obozu.

 

Nowy Poirot już dostępny

Ostatnie dni tegorocznego września zaprocentowały premierą przygodówki Agatha Christie - Hercule Poirot: The First Cases, której producentem jest studio Blazing Griffin, a wydawcą firma Microids. Jak dobitnie wskazuje nazwa gry, to propozycja wykorzystująca literacką twórczość królowej kryminałów, a konkretnie książki z udziałem wykreowanej przez ową autorkę postaci belgijskiego detektywa. Co ciekawe, deweloperzy przedstawiają własną opowieść o Poirocie, poniekąd pokazując, że każdy kiedyś zaczyna. A to dlatego, że tytuł ten traktuje o młodości słynnego Belga i przypadających na ów okres początkach jego śledczej kariery.

 


Sprawa, jaką przyjdzie tu Poirotowi zbadać, wiąże się z iście niefortunnym przebiegiem przyjęcia w rezydencji wpływowych i bogatych Van den Boschów. Ci postanawiają bowiem świętować zaręczyny swojej córki, zapraszając z owej okazji gości. W tymże gronie znalazło się również miejsce dla głównego bohatera, który już niebawem nie będzie tam musiał narzekać na brak zajęć. Bo nie dość, że przez burzę śnieżną zgromadzeni utkną pod dachem włości gospodarzy, to na domiar złego, ktoś zostaje zamordowany. Jak zatem nietrudno przewidzieć, Herkules Poirot przystąpi do rozwiązywania zaistniałej zagadki kryminalnej. W praktyce oznacza to eksplorację rodowej posesji pod kątem przydatnych tropów i dowodów, a także przesłuchiwanie podejrzanych oraz wykazywanie się talentem dedukcji. Gra dostępna jest na następujących platformach: PC, Switch, PS4, Xbox.

 

 

The Safe Place – pokazano teaser gry

Anatolii Koval, niezależny deweloper z Ukrainy, który działa w barwach jednoosobowego Anate Studio, podzielił się w bieżącym tygodniu teasaerem promującym tworzoną od pewnego czasu przygodówkę The Safe Place. Pozycja ta kontynuuje drogę obraną przez poprzednie point and clicki owego producenta, czyli The Kite, Little Kite i Repentant. Podobnie jak tamte tytuły, gra ma być dramatem, który nie boi się poruszyć niełatwych w odbiorze tematów społecznych. Mianowicie wiodącymi motywami uczynione zostaną trudne dzieciństwo i kwestia poświęcenia.

 

Kluczową postacią w przedstawionej historii będzie niejaki Alexander, który zabija człowieka, a potem stara się ukryć ślady swojej zbrodni, by uniknąć konsekwencji i tym samym by nie musieć opuszczać najbliższych w razie ewentualnego aresztowania. Owe plany obejmują też namówienie do milczenia świadka zdarzenia w osobie 12-letniej dziewczynki. Wprawdzie małolata zgadza się nie pisnąć słowa, lecz w zamian prosi o ochronę, co ściągnie na głowę Alexandra kolejne komplikacje. Wspomniany wcześniej zwiastun można obejrzeć poniżej. Jak widać na końcu tegoż filmiku, datę rynkowego debiutu produkcji wyznaczono na 2022 r.

 

 

A Tale for Anna, czyli magiczno-baśniowa wyprawa

28 września miała miejsce na Steamie premiera utrzymanej w pięknej kolorystyce gry przygodowej A Tale for Anna (PC). To projekt autorstwa studia Far Mills, wypuszczony pod wydawniczą pieczą Alawar Entertainment. Podczas zabawy przeniesiemy się tutaj do magicznego uniwersum, by odbyć baśniową podróż i prześledzić perypetie ostatniej czarodziejki w tym niezwykłym królestwie – młodziutkiej Anny. Nasza protagonistka podąży ku wypełnieniu własnego przeznaczenia, a ponadto spróbuje stawić czoła złej królowej, której zamarzyło się wywołanie ery ciemności oraz odebranie głównej bohaterce jej mocy. Aby osiągnąć niecny cel, zasiadająca na tronie intrygantka ośmiela się m.in. wysłać swoich sługusów z rozkazem porwania gadającego kota o imieniu Tail. Bardzo ważnego w życiu Ani zwierzaka, gdyż to on odpowiada za wychowanie poczciwej dziewczyny.

 


Wrześniowe entrée darmowego Dagona

24 września światło dzienne ujrzała interaktywna opowieść grozy Dagon: by H. P. Lovecraft (PC), za której opracowaniem stoi polski zespół deweloperski Bit Golem. Co prawda to krótka produkcja, bo – według oficjalnego opisu – trwająca ledwie 30 minut, lecz podkreślić trzeba, iż mamy do czynienia z grą udostępnioną za darmo. Do tego zapowiadającą się nad wyraz apetycznie dla sympatyków horrorów nie tylko za sprawą inspiracji opowiadaniem spod pióra H. P. Lovecrafta, lecz również ogromną wręcz liczbą pozytywnych opinii na platformie Steam. W trakcie rozgrywki zostanie nam zaś przydzielona rola ex-oficera statku, który ochoczo sięga po morfinę, aby pogrążyć się wraz z owym jegomościem w otchłani szaleństwa. Warto przy okazji nadmienić, że już w październiku powinniśmy otrzymać bezpłatną aktualizację dodającą wersję VR. A gdyby ktoś chciałby wesprzeć twórców portfelem, to istnieje opcja zakupienia DLC z takimi materiałami bonusowymi jak np. paczka tapet czy audiobook z literackim pierwowzorem.

 

 

Teacup na komputerach i konsolach

Teacup to niedługa, narracyjna gra przygodowa, której zaprojektowaniem zajęło się chilijskie studio Smarto Club. Ta niezależna propozycja pozwala odbiorcom wcielić się w młodą żabkę Teacup. Tytułowa i zarazem grywalna bohaterka jest skrytą i nieśmiałą miłośniczką herbaty, która jednocześnie lubi umilać sobie wolne chwile przy lekturze. Pewnego razu protagonistka zauważa, że skończyły się jej herbaciane zapasy. Na dokładkę, nazajutrz ma odbyć się u biednej żabusi przyjęcie, w czasie którego poczciwina zamierza poczęstować gości swym ukochanym napojem.

 

Zielona panienka wkracza więc do okolicznych lasów, by odnaleźć stosowne zioła. Jej wędrówka zaowocuje też napotkaniem różnych zwierząt, które będą skłonne pomóc w zamian za przysługę. Żabie perypetie zawitały 23 września na komputery PC i konsole Xbox (One, Series X/S) oraz PlayStation 4, przy czym w przypadku ostatniego z urządzeń mowa o premierze na terenie Ameryki Północnej. Dla posiadaczy PS4 z Europy, Australii i Nowej Zelandii, podobnie jak dla użytkowników Switcha, wyznaczono natomiast termin 30 września. Steamowa karta pecetowej wersji mieści się pod tym adresem.

 


23 komentarze:

 1. Idealne dla osób lubiących gry na jesienne wieczory :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Niezwykle klimatyczne i pociągające. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do tego każda gra w swoim stylu. Również pozdrawiam. :)

   Usuń
 3. Kryminał, horror, przygodowa, dla każdego coś dobrego. Dla mnie zdecydowanie Pairot :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że coś Cię zainteresowało z powyższych gier. :)

   Usuń
 4. The Safe place brzmi super ❤

  OdpowiedzUsuń
 5. Sporo tego- dwie pierwsze zdecydowanie w moich klimatach :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dużo gier inspiruje się Lovecraftem. Nic dziwnego daje duże pole popisu dla wyobraźni. Ja sama zaczytywałam się w jego opowiadaniach, muszę w końcu spróbować w coś zagrać z tej tematyki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fakt, sporo wychodzi takich gier, a na dokładkę w różnych sposób realizują swoje inspiracji. :)

   Usuń
 7. dla wielbicieli gatunków z rodem Agathy Christy pierwsza pozycja obowiązkowa:D

  OdpowiedzUsuń
 8. cały pakiecik prezentuje się wybornie. Ja oczywiście naj za Poirotem, ale naprawdę, każda fajna

  OdpowiedzUsuń

System komentarzy, tak jak cały blog, funkcjonuje na platformie Blogger, gdzie stosowane są zasady polityki prywatności Google.