niedziela, 14 kwietnia 2024

Co tam słychać w przygodówkowym świecie? #386

Babcine wspominki, oblane mrokiem baśnie, podróż przez powojenną rzeczywistość i niepokojące wyniki dziennikarskiego śledztwa. Tak pokrótce prezentuje się tematyka niniejszego przeglądu wieści z segmentu gier mniej bądź bardziej przygodowych.


Tell Me Your Story niebawem na pecetach i Switchu

Już wkrótce, bo 26 kwietnia, zadebiutować ma na komputerach PC i konsolach Nintendo Switch kusząca przytulnym klimatem gra Tell Me Your Story. Ten niezależny projekt, za którym stoi polskie studio RedDeer.Games, zaoferuje odbiorcom możliwość rozwiązywania rozmaitych, acz przystępnych zagadek, służących jednocześnie za swoiste nośniki narracji. Fabularna warstwa produkcji przedstawia zaś nam postać młodocianej Amelii, która, wraz z psem Fistaszkiem, spędza wakacje u babci Rose.Pomagając wiekowej krewnej w porządkowaniu jej rzeczy, dziewczyna odkryje przeróżne rekwizyty, jakie – dzięki podróżom po różnych zakątkach świata – starsza pani zgromadziła na przestrzeni minionych lat. Amelii będzie więc dane poznać historie związane z poszczególnymi szpargałami i odbyć coś w rodzaju wspominkowej wyprawy po takich miejscach jak np. Chiny czy puszcza amazońska. Całość zrealizowano w minimalistycznym, lecz uroczym stylu wizualnym. Steamowa karta wersji PC znajduje się pod tym adresem.Tales from Candleforth – debiut wraz z końcówką kwietnia

Z kolei kilka dni później, a konkretnie 30 kwietnia, swoją premierę zaliczyć ma Tales From Candleforth, za którego opracowanie odpowiada niezależne Under the Bed Games z Hiszpanii, podczas gdy za wydanie polskie Feardemic. Tytuł ten to point and click w konwencji surrealistycznego horroru ludowego, z mechaniką nawiązującą do escape roomów i ręcznie rysowaną grafiką. Gra ukaże się na komputerach PC, a także na konsolach Xbox (One, Series X/S), PlayStation (4, 5) i Nintendo Switch.Będziemy mieć tu do czynienia ze swoistym zbiorem baśni, które zostały niegdyś spisane w zakazanej księdze, by ukryć jej prawdziwą treść. Jednakże to, co miało przepaść w mrokach niepamięci, daje o sobie znać po wielu latach, doprowadzając do zmieszania baśniowych historii z mrocznym tekstem. Nietrudno zatem zgadnąć, że opowieści te uległy niemiłemu zniekształceniu. W trakcie rozgrywki poznamy natomiast bliżej 16-letnią Sarę, która sama zajmuje się rodzinną apteką. Ale pewnego dnia pukają do aptecznych drzwi duże zmiany. Otóż okazuje się, że zaginiona babcia dziewczyny być może żyje, a na dokładkę, odzywają się u Sary niezwykłe moce, stanowiące dziedzictwo kobiet z jej rodu. Komputerowe wydanie będzie można nabyć na Steamie lub GOGu.Letnia premiera Sunset Hills

Jakiś czas temu zdradzono również, kiedy możemy spodziewać się nadejścia narracyjnej gry logicznej Sunset Hills. Niemniej nie podano konkretnego dnia premiery, lecz bardziej ogólny termin, bo tegoroczne lato. Wtedy to przygotowywana przez Cotton Games produkcja trafić ma na pecety i Switche. Akcja tejże propozycji przeniesie nas do powojennych czasów, przy czym mowa o świecie zamieszkałym przez antropomorficzne psy. Główny bohater to pisarz Nico, który ma za sobą służbę wojskową. Nasz protagonista wyruszy w podróż, co pozwoli mu spotkać różne postacie, włącznie z dawnymi towarzyszami broni. Podczas tej wyprawy poznamy zarówno bieżący obraz rzeczywistości, jak też wspomnienia z przeszłości Nico oraz prawdziwy cel jego wojaży. Według mnie, szykuje się nastrojowy kawałek kodu, zwłaszcza w obliczu urokliwej grafiki z pociesznymi psiakami i architekturą inspirowaną stylem wiktoriańskim. Steamowa witryna gry ulokowana została pod tym odnośnikiem.
Carnival z wersją demonstracyjną

W sieci jest od niedawna dostępne demo pixel artowej przygodówki Carnival, której tworzeniem zajmuje się Beyond Booleans. Pozycja ta postawi na formułę ludowego horroru i umożliwi graczom pokierowanie losami dziennikarza Jamesa Maynarda. Ów mężczyzna przyjmuje propozycję przygotowania materiału na temat Wenecji oraz planowanej tam budowy mostu drogowego. Sęk w tym, że reporterska robota prowadzi go na trop niebezpiecznych lokalnych zwyczajów. Osoby pragnące poznać próbkę owego point and clicka, pobiorą demko za pośrednictwem portalu itch.io. Data wydania pełnej wersji nie została póki co podana, ale zdradzono, że gotowa gra zawierać ma chociażby rozwiązywane na różne sposoby zagadki, więcej niż jedno zakończenie i opcję rozwijania relacji z postaciami niezależnymi.10 komentarzy:

 1. Tell me your story oraz Sunset Hill to zdecydowanie propozycje, które mnie zainteresowały :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Najbardziej spodobała mi się druga, pozdrowienia .

  OdpowiedzUsuń
 3. Tales from Candleforth wydaje się mieć świetny klimat.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wszystkie gry w tym wpisie mnie urzekają. Grafika wymiata. Ściskam mocno

  OdpowiedzUsuń
 5. Sunset Hills to coś zdecydowanie dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń

System komentarzy, tak jak cały blog, funkcjonuje na platformie Blogger, gdzie stosowane są zasady polityki prywatności Google.