sobota, 18 marca 2017

Co tam słychać w przygodówkowym świecie? #42


Połówka marca za nami, a już niedługo oficjalnie rozpocznie się wiosna. Przyznam szczerze, że nie planuję niczego specjalnego w związku z witaniem nowej pory roku. Owszem, ostatecznie mogłabym przygotować marzannę, wyjść ze słomianą lalą na spacer i szybko zakończyć jej żywot w pierwszym napotkanym bajorku, lecz ani trochę mnie to nie kręci. Jak najbardziej mam natomiast chęci, by nieustannie węszyć wśród informacji o grach przygodowych. Spójrzmy więc na to, co szczególnie wpadło mi w oczy na przestrzeni paru minionych dni.


Dark Arcana na Xbox One
Gra Dark Arcana: The Carnival, której producentem i wydawcą jest uznane polskie studio Artifex Mundi, zadebiutowała 17 marca w wersji przeznaczonej na konsolę Xbox One. To już ósma z kolei pozycja od tej firmy dedykowana sprzętowi Microsoftu, acz pierwsza, jaka ukazuje się w roku 2017. Pod względem mechaniki otrzymujemy tu charakterystyczne dla twórczości rodzimego dewelopera połączenie klasycznej przygodówki z zabawą, która bazuje na wypatrywaniu ukrytych obiektów. A wszystko to będziemy robić wędrując po surrealistycznych sceneriach i śledząc mroczną opowieść z elementami horroru.

W trakcie rozgrywki pokierujemy postacią pani detektyw, która przybywa do lunaparku, aby przeprowadzić śledztwo dotyczące zniknięcia pewnej młodej kobiety. Sprawa skądinąd bardzo dziwna, bo do incydentu doszło w ciągu dnia, a zaginiona zostawiła na terenie ośrodka małe dziecko. W każdym razie, dochodzenie zaprowadzi naszą protagonistkę na trop tragicznej miłości oraz niezbyt korzystnego paktu, jaki ktoś zawarł z siłami zła. Nietrudno zgadnąć, że taka afera rzuci bohaterkę w centrum wydarzeń o zdecydowanie paranormalnym podłożu. Ba, trafimy nawet na magiczny portal, który zabierze nas do alternatywnego świata, będącego złowieszczym odbiciem rzeczywistości. Jeżeli chcecie sprawić sobie tę interesującą produkcję w wydaniu na XBO, zapraszam do odwiedzenia sklepu Microsoftu.The Lion’s Song – premiera epizodu nr 3
Sympatycy odcinkowej przygodówki The Lion’s Song mają w tym tygodniu powody do radości, a to dlatego, że 16 marca światło dzienne ujrzał trzeci epizod pixel artowej produkcji od niezależnego studia Mi'pu'mi Games. Derivation, bo takim podtytułem ochrzczono ów rozdział, ponownie pozwoli odwiedzić Austrię z początku XX wieku. Po raz kolejny wcielimy się też w nieprzeciętnie utalentowaną osobę, acz teraz nie przypada nam rola kogoś z artystycznego światka, lecz umysłu ścisłego. Mianowicie w tej części prześledzimy losy matematyczki Emmy Recniczek, która, by zostać wysłuchana przez środowisko zdominowane przez mężczyzn, decyduje się przywdziać gentlemańskie szaty i przybrać imię Emil. The Lion’s Song: Episode 3 – Derivation można zakupić na Steamie jako oddzielne DLC lub w ramach tzw. Season Passa, obejmującego dostęp do wszystkich odcinków, włącznie z niewydanym jeszcze rozdziałem finałowym (Ep. 4 – Closure).
Attentat 1942 na Greenlight
Zgłoszone na Greenlight Attentat 1942 to nie tylko tytuł, który podejmuje trudną tematykę – w tym wypadku mowa o II wojnie światowej i nazistowskiej okupacji okiem ocalałych. Produkcję można też śmiało zaliczyć do takich projektów, jakie starają się wyróżnić swoim wykonaniem. Oto bowiem nasze wirtualne alter ego wpadnie na ślad potencjalnego udziału dziadka w zabójstwie Reinharda Heydricha – zbrodniarza wojennego, który w czasach okupacji pełnił funkcję protektora Czech i Moraw, a także należał do organizatorów Holocaustu. Za ewentualną przynależnością do ruchu oporu przemawia aresztowanie krewnego przez gestapo, co nastąpiło wkrótce po przeprowadzeniu zamachu.Nasze zadanie polegać będzie na grzebaniu w przeszłości, a to pociągnie za sobą przesłuchiwanie świadków tamtejszych wydarzeń oraz przeżywanie ich wspomnień. Od strony gameplayu dostaniemy opartą na dialogach przygodówkę, która eksperymentuje z różnymi formami przekazu. Stąd znalazło się w niej miejsce zarówno dla interaktywnych komiksów, jak i zdigitalizowanych materiałów archiwalnych, wymagających minigier czy filmowych wywiadów. Skład zespołu deweloperskiego, któremu Attentat 1942 zawdzięcza swoje powstanie, tworzą pracownicy naukowi z Uniwersytetu Karola w Pradze i Akademii Nauk Republiki Czeskiej. Warto przy tym dodać, iż produkcja jest pierwszą grą w ramach projektu „Czechoslovakia 38-89”, przyglądającego się zagadnieniom historii współczesnej.Co ciekawe, Attentat 1942 zostało już wydane w roku 2015, tyle że w języku czeskim i pod nazwą Československo 38-89: Atentát. Pierwotna edycja doczekała się kilku nagród, np. „Czech Game of the Year” czy „Games Learning Society Showcase Award”. Przeznaczona na światowy rynek, anglojęzyczna wersja ma być znacząco ulepszona w stosunku do oryginału, a jej debiut ustalono na III kwartał 2017 roku (PC, Mac). Jeżeli chcecie, by ta nietuzinkowa gra narracyjna uzyskała „zielone światło” na Steamie, zapraszam do odwiedzenia owego adresu i zagłosowania na „Tak”. Update: Twórcy pracują również nad polskim tłumaczeniem.Full Throttle Remastered – konkretna data premiery
Wiadomo już, kiedy nadjadą odnowieni motocykliści z Full Throttle Remastered. Premiera przygodówki, która jest odświeżoną wersją klasyka z 1995 roku, została ustalona na 18 kwietnia bieżącego roku. Wtedy to buty Bena, szefa gangu motocyklowego The Polecats, przywdzieją użytkownicy komputerów PC, a także posiadacze konsol PlayStation 4 i PlayStation Vita. Oprócz tego, pecetowcy mogą składać zamówienia przedpremierowe na GOGu, płacąc za grę 51,69 zł (podana kwota stanowi 20-procentową obniżkę w stosunku do normalnej ceny).
Kwietniowe entrée Blackwood Crossing
Od pewnego czasu znane są również precyzyjne daty premiery innej dobrze rokującej produkcji, a konkretnie Blackwood Crossing autorstwa niezależnego studia PaperSeven z Anglii. Nieprzypadkowo użyłam tutaj liczby mnogiej, gdyż 4 kwietnia 2017 roku ta pierwszoosobowa, narracyjna gra przygodowa trafi do sprzedaży w wersji na PlayStation 4, zaś 5 kwietnia ów tytuł zawita na komputery PC i konsole Xbox One. Zostało zatem niedużo czasu do momentu, kiedy będziemy mogli na własnej skórze doświadczyć magii i głębi, jaką zaoferować mają perypetie osieroconego rodzeństwa – nastoletniej Scarlett oraz jej młodszego brata o imieniu Finn.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

System komentarzy, tak jak cały blog, funkcjonuje na platformie Blogger, gdzie stosowane są zasady polityki prywatności Google.