wtorek, 30 lipca 2019

Co tam słychać w przygodówkowym świecie? #163


Od 26 lipca posiadacze Nintendo Switch mogą wysilać szare komórki w The House of Da Vinci, wydanym wcześniej m.in. na komputerach PC i Mac. Warto zarazem nadmienić, że twórcy tej produkcji – niezależne Blue Brain Games – zaprojektowali tutaj łamigłówki w oparciu o pomysły słynnego renesansowego mistrza. Natomiast sztokholmskie Valiant Game Studio zdradziło ostatnio datę premiery szóstego odcinka Pendula Swing na platformie Steam. Public Display of Heroism, bo takim podtytułem opatrzono nowy epizod tej wyprawy do fantastycznej wersji lat dwudziestych minionego stulecia, zadebiutuje 15 sierpnia bieżącego roku. A co jeszcze wydarzyło się w przygodówkowej branży? Poniżej kilka przykładowych wieści.


Don’t Escape Trilogy na Steam
Do oferty sklepu firmy Valve dołączyło 29 lipca Don’t Escape Trilogy (Windows), będące – zgodnie zresztą ze swoją nazwą – pakietem trzech pozycji. To antologia niedługich point and clicków, które pierwotnie ujrzały światło dzienne w formie przeglądarkowej. Co istotne, owe przygodówki posłużyły również ich autorowi, działającemu pod szyldem scriptwelder, do opracowania większej gry. Mowa o postapokaliptycznym Don’t Escape: 4 Days to Survive, które trafiło do sprzedaży w marcu 2019 roku.


O czym traktują poszczególne odsłony tej małej trylogii? Pierwsza część zabiera graczy do samotnej chaty, w której trzeba zabarykadować się przed nastaniem nocy i pełni. Wszystko po to, żebyśmy nie zagrozili później pewnej mieścinie. W Dont’t Escape 2 spieszymy się zaś z ufortyfikowaniem kryjówki, zanim nadciągnie horda nieumarłych. „Trójka” serwuje nam dla odmiany kosmiczną grozę, rozgrywając się na pokładzie międzygwiezdnej łajby. Pozbawieni wspomnień, spróbujemy zgłębić makabryczne sekrety statku, a ponadto znaleźć sposób na powrót do domu. Steamowa strona Don’t Escape Trilogy dostępna jest pod tym adresem.


DARQ z konkretnym dniem debiutu
Rynkowe entrée gry logiczno-przygodowej DARQ zapowiadane było swego czasu na tegoroczny lipiec, lecz koło połowy kończącego się właśnie miesiąca pojawiła się informacja o przesunięciu premiery na sierpień 2019. Z kolei kilka dni temu odpowiedzialne za ów tytuł Unfold Games doprecyzowało, kiedy to dokładnie mamy wypatrywać nadejścia produkcji. Tak więc wiadomo już, że perypetie Lloyda, chłopca uwięzionego w niebezpiecznym świecie snów, ukażą się 15 sierpnia. Bądź co bądź, gra wygląda zachęcająco i bazuje na ciekawych założeniach. Przemierzymy tu surrealistyczne scenerie, w których króluje mroczny klimat oraz monochromatyczny układ kolorystyczny. Przygotowane przez deweloperów zagadki uraczą nas natomiast koniecznością odstawiania tradycyjnej logiki na bok, skłaniając za to do naginania praw fizyki, a także do zabawy z grawitacją. Osoby, które chciałyby dodać grę do swoich list życzeń w serwisie Steam, zapraszam na stosowną kartę produktu.Szekspirowska przygodówka Elsinore w sprzedaży
Elsinore od studia Golden Glitch to propozycja, która intryguje zarówno na polu warstwy fabularnej, jak i mechaniki. Mamy bowiem do czynienia z wariacją na temat „Hamleta” Williama Szekspira. Jako Ofelia, doświadczamy przerażającej wizji, wedle której śmierć zbierze niebawem hurtowe żniwo na zamku Elsinore. Grywalna protagonistka pragnie zatem zmienić przyszłość, a do tego wciąż przeżywa cztery dni, które to pozostały do nastąpienia tragedii. Co ważne, motyw pętli czasowej pełni też kluczową funkcję w rozgrywce, łączącej dynamiczną i podatną na nasze decyzje narrację oraz elementy symulacji życia społecznego. Bo gdy mijają cztery dni w świecie gry, kalendarz wszak cofa się i daje Ofelii kolejną szansę, by zapobiec najgorszemu. Główna bohaterka pamięta jednak, co działo się w poprzednich pętlach, mogąc wykorzystać ów fakt na swoją korzyść. Zainteresowani sprawieniem sobie tej produkcji, zakupią ją za pośrednictwem Steama lub itch.io.Svoboda 1945 z nowym zwiastunem
Ekipa z Charles Games opublikowała w sieci nowy teaser, który to promuje narracyjną grę przygodową Svoboda 1945. Scenariusz tego tytułu kręci się wokół losów niewielkiego miasteczka, położonego na granicy czesko-niemieckiej. Nasze zadanie polegać będzie na poznaniu paru osobistych historii ze wstrząsającej przeszłości owej okolicy. Ściślej rzecz ujmując, chodzi o wydarzenia z końcowej fazy II wojny światowej. Co się tyczy gameplayu, ten aspekt Svobody nie odbiegnie od stylu, jakim cechował się wcześniejszy projekt autorstwa Charles Games – Attentat 1942. Stąd nie zabraknie filmowych wywiadów, interaktywnych komiksów, zdigitalizowanych materiałów archiwalnych ani wymagających minigierek. Przygodówka ta posiada już własną witrynę w sklepie Steam, przy czym premierę przewidziano na I kwartał 2020 roku (PC, Mac).

2 komentarze:

  1. Szekspirowska przygodówka brzmi interesująco

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Twórcy mieli bardzo ciekawy pomysł, jeśli chodzi o podejście do tego tematu. Mam więc nadzieję, że w parze z intrygującymi założeniami idzie też dobra realizacja. W każdym razie, będę chciała kiedyś to ograć. :)

      Usuń

System komentarzy, tak jak cały blog, funkcjonuje na platformie Blogger, gdzie stosowane są zasady polityki prywatności Google.