poniedziałek, 11 kwietnia 2022

Co tam słychać w przygodówkowym świecie? #297

 

W ostatnich dniach miłośnicy przygodówek żyli przede wszystkim informacją, że jeszcze w 2022 r. kultowa seria Monkey Island powrócić ma z nową odsłoną – Return to Monkey Island. Ale to nie jedyna warta uwagi wieść, jaka niedawno wypłynęła. Wymienić też trzeba choćby wypuszczenie na Switcha kryminału Sherlock Holmes: The Devil’s Daughter, który zawitał sporo wcześniej, bo kilka lat temu na komputery PC i konsole PS4 oraz XBO. A poniżej jeszcze kilka innych przykładów.

 

Panmorphia: Awakened wkrótce na komputerach i mobilkach

Jeszcze w tym miesiącu, a konkretnie 28 kwietnia, światło dzienne ujrzy gra logiczno-przygodowa Panmorphia: Awakened, trafiając owego dnia na komputery (Windows, Mac OS, Linux) i sprzęt mobilny z systemem iOS. To trzecia odsłona point and clickowego cyklu, za który odpowiada LKMAD. W trakcie rozgrywki ponownie wybierzemy się do tytułowej Panmorphii – fantastycznego uniwersum, gdzie niezwykle istotną funkcję pełni magia żywiołów. Znów też przejmiemy kontrolę nad poczynaniami czarodziejsko uzdolnionego strażnika, którego zadanie polega na dbaniu o bezpieczeństwo tej niezwykłej krainy. W Awakened działamy na zlecenie ducha Panmorphii, poszukując czterech innych wartowników, by następnie móc ich obudzić. Podczas podróży niejednokrotnie przyda nam się specjalny amulet, dzięki któremu skorzystamy z mocy żywiołów i przybierzemy formę ptaka, kota lub ryby. Komputerową wersję gry będzie można nabyć na Steamie, a przenośną dla użytkowników iOSa na AppStore. Jeśli chodzi o drugi z wymienionych sklepów, to obecnie można tam składać zamówienia przedpremierowe na taką edycję przenośną.

 


 

Chinatown Detective Agency już w sprzedaży

Pierwsza połowa kwietnia zaprocentowała rynkowym debiutem Chinatown Detective Agency, za którego opracowaniem stoi General Interactive Co. To pixel artowa przygodówka w kryminalno-cyberpunkowej konwencji, zabierająca graczy do roku 2037. Naszym wirtualnym alter ego jest Amira Darma, niegdyś policjantka w barwach Interpolu, a obecnie śledcza prowadząca własną działalność, bo prywatną agencję detektywistyczną. Siedziba protagonistki mieści na terenie futurystycznego Singapuru, aczkolwiek kobieta nie omieszkuje podejmować się także takich spraw, które wymagają poszukiwania wskazówek w innych zakątkach globu. Według oficjalnych informacji, gameplay wymaga nie tylko dochodzeniowej smykałki, lecz również umiejętnego zarządzania czasem i funduszami oraz podejmowania wyborów. Tytuł ten ukazał się na komputerach (Windows, Mac OS, Linux – do kupienia np. za pośrednictwem platformy Steam), a także na konsolach Xbox (One, Series X/S), Nintendo Switch.

 


 

Kwietniowy szturm 9 Clues na konsolowy rynek

Na tegoroczny kwiecień przypada konsolowe entrée casualowej gry 9 Clues: The Secret of Serpent Creek, w polskiej wersji językowej znanej też jako 9 Poszlak: Tajemnica Serpent Creek. HOPKA ta zrodziła się pierwotnie dzięki pracy polskiego studia Tap It Games (aktualnie funkcjonującego pod nazwą Titanite Games), a o jej wydanie zatroszczyło się rodzime Artifex Mundi, które zresztą przeniosło ową pozycję na konsole. Mieszankę prostego point and clicka i scen hidden object przystrojono tutaj detektywistyczną historią z paranormalnym dreszczykiem. Rzecz dzieje się w latach 50. XX w. na terenie fikcyjnej amerykańskiej mieściny Serpent Creek, dokąd główna bohaterka przybywa na telefoniczną prośbę przyjaciółki. Na miejscu okazuje się jednak, że znajoma zniknęła, a okolica, wespół z lokalną społecznością, sprawiają osobliwe i niepokojące wrażenie. Bynajmniej nie zraża to protagonistki, która przystępuje do śledztwa, będąc, swoją drogą, ekspertką od wyjaśniania zjawisk nadprzyrodzonych. Więcej o grze napisałam kiedyś w blogowej recenzji wersji PC. 9 Clues jest już dostępne na konsolach PS4 i 5 oraz Nintendo Switch, a edycje na Xboksy mają dojść jeszcze w tym miesiącu.

 

9 Clues - screen z wersji PC

 

Lake wkracza na PlayStation

Niezależne Lake, które po raz pierwszy pojawiło się we wrześniu ubiegłego roku na pecetach oraz Xboksach, poszerzyło w bieżącym miesiącu swój zasięg o konsole PlayStation 5. Projekt autorstwa studia Gamious to gra przygodowa z pierwiastkami RPG i symulacji, a także z silnym naciskiem na aspekty narracyjne oraz podejmowanie decyzji. Akcję osadzono tu w 1986 r,, zaś pierwszoplanową rolę przypisano czterdziestoparoletniej Meredith Weiss. Kobieta porzuca wielkomiejski zgiełk i karierę w firmie programistycznej, by odetchnąć od dotychczasowego, dość intensywnego trybu życia. Dlatego więc udaje się na 2 tygodnie w rodzinne strony, a mianowicie do sielskiego miasteczka Providence Oaks w Oregonie. Co więcej, rozpoczyna tam pracę listonoszki, zastępując na tym stanowisku swojego ojca. Równocześnie Meredith wejdzie w różne interakcje nie tylko ze starymi, ale i nowymi znajomymi. Odbiorcy pomogą jej natomiast wybrać, jaki kształt przyjmą poszczególne relacje. Chętni, by odbyć tę refleksyjną wyprawę na urządzeniu firmy Sony, nabędą takowe wydanie na PlayStation Store.

 


23 komentarze:

 1. Wszystkie są ciekawe. Pozdrawiam serdecznie Julito, dobrej nocy :-) .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, również pozdrawiam i życzę spokojnej nocy :)

   Usuń
 2. pierwsza i ostatnia wpadła mi w oko:)

  OdpowiedzUsuń
 3. 9 Clues: The Secret of Serpent Creek chętnie bym poznała

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co prawda nie jest to czołówka HOPEK, ale w ogólnym rozrachunku mamy tu do czynienia z udanym kawałkiem kodu :)

   Usuń
  2. Lubię gdy gra jest konsekwentna. Gdy ma dobrze zbudowany świat. Nie wiem jak tu, ale na oko nieźle wygląda... choć trochę niepełna.

   Usuń
  3. To nie jest zbyt rozbudowana produkcja. HOPKI zazwyczaj są takimi lekkimi daniami, które nie oferują głębokich doświadczeń, ale po prostu są miłymi relaksatorami :)

   Usuń
  4. Czyli na zęba raz 😂 też fajnie. Czasem taka chwila relaksu daje wiele.

   Usuń
 4. Przyjemnego grania życzę :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Panmorphia wydaje się dość ciekawa. No i Hopka jak zwykle wygląda kusząco <3

  OdpowiedzUsuń
 6. Pierwsza propozycja zapowiada się ciekawie :D
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń

System komentarzy, tak jak cały blog, funkcjonuje na platformie Blogger, gdzie stosowane są zasady polityki prywatności Google.