sobota, 2 kwietnia 2022

Matcho w drodze na pecety i konsole

 


Niezależne FiolaSoft Studio z Czech zajmuje się obecnie projektowaniem nietuzinkowej gry Matcho. Przygodowej strzelanki, która reklamowana jest przez swoich twórców jako przedstawicielka nowego gatunku match-3 FPS. Tytuł ten trafić ma na komputery PC, a także na konsole Xbox Series X/S i PlayStation 5.

 

Głównym bohaterem produkcji jest 25-letni Max, któremu ostro daje się we znaki osobliwa przypadłość pod postacią niekontrolowanych wyładowań elektrycznych o zabójczej wręcz sile rażenia. Stąd protagonista spędził kilka lat w podziemnych laboratoriach Triagonu, by przy wsparciu tamtejszych naukowców spróbować wyleczyć tajemniczą chorobę. Niestety, starania te niewiele, delikatnie mówiąc, pomagają. Nadchodzi jednak dzień, kiedy facet zyskuje szansę na zrozumienie swego paranormalnego stanu, acz wiążę się to z koniecznością stawienia czoła kolejnym komplikacjom. Wszystko za sprawą przyjęcia misji uratowania szefa Triagonu, który został porwany przez insektopodobnych kosmitów. Jednocześnie Maksowi przyjdzie bronić też cały świat, w czym przydadzą się jego niezwykłe moce.

 


Pod względem mechanizmów rozgrywki, perypetie iście energetycznego jegomościa przełożą się na kreatywną mechanikę w formie match-3 FPS. Mimo że poszczególne człony takowego określenia brzmią jak najbardziej znajomo, ich zestawienie w jednej grze nadają Matcho sporo oryginalności. Pierwszoosobowa strzelanka ma bowiem iść tu w parze z pomysłowo zaimplementowanymi pierwiastkami, które zapożyczono z gier typu match-3, opartych na łączeniu minimum 3 elementów. Dlatego kluczowym aspektem zabawy będzie oznaczanie trzech lub większej liczby oponentów o tym samym kolorze, by tworzyć efektowne combosy, pozwalające eliminować napotykanych przeciwników. Co równie istotne, projekt autorstwa FiolaSoft Studio zaoferuje też złożony system poruszania się w parkourowym stylu. Na porządku dziennym będą zatem w grze takie czynności jak np. podwójne skoki, wbieganie na ściany czy nad wyraz zwinne uniki.

 

W związku z powyższym, gameplay wymagać będzie zarówno zręcznych palców, jak i bardziej taktycznego podejścia. Co więcej, do takowych zmagań przystąpimy nie tylko w pojedynkę, lecz także w trybie sieciowym. A jeśli chodzi o warstwę fabularną, to warto nadmienić, że choć gra ma toczyć się tutaj o wysoką stawkę, w przedstawionej historii nie zabraknie też ponoć akcentów humorystycznych. Oprócz tego, możemy spodziewać się nieliniowości pod kątem narracyjnym, co zaprocentuje obecnością różnych zakończeń. Steamowa karta wersji PC, gdzie jako orientacyjną datę premiery podano 2022 r., ulokowana została pod tym adresem, a poniżej można obejrzeć fabularny zwiastun owej dobrze rokującej produkcji.

 

 

17 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. Też widzę potencjał w tym projekcie :)

   Usuń
  2. Ciekawe czy będzie wciągać

   Usuń
  3. Ostatnio mnie naszło na planszówki - świetne robią teraz

   Usuń
  4. Ja niestety nie mam kiedy zabrać się za planszówki. Już z komputerowymi grami się nie wyrabiam, ale wierzę, że te "bez prądu" mocno wciągają. Za dzieciaka w takie grałam czasami :)

   Usuń
 2. Grafika świetna, nic, tylko grać : - ) . Pozdrawiam serdecznie Julito :-) .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozgrywka też zapowiada się bardzo dobrze, a do tego pomysłowo :) Również pozdrawiam.

   Usuń
 3. Witam serdecznie ♡
  Wszystko zapowiada się jak najlepiej więc jestem za :) Ciekawe jak wyjdzie ^^
  Pozdrawiam cieplutko ♡

  OdpowiedzUsuń
 4. Brzmi interesująco, ale zobaczymy, jak to wszystko wyjdzie w praniu. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiadomo, po premierze będzie można się przekonać, ale liczę, że będzie dobrze :)

   Usuń
 5. Zapowiada się całkiem ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. oczarowała mnie ta grafika:) sztos!

  OdpowiedzUsuń

System komentarzy, tak jak cały blog, funkcjonuje na platformie Blogger, gdzie stosowane są zasady polityki prywatności Google.