poniedziałek, 1 sierpnia 2022

Co tam słychać w przygodówkowym świecie? #311

 

Od pewnego czasu wiadomo, kiedy dokładnie Alfred Hitchcock - Vertigo wkroczy na konsolowy rynek. Otóż ten narracyjny thriller psychologiczny, który jest owocem współpracy na linii Pendulo Studios – Microids i stanowi luźną wariację na temat słynnego filmu „Zawrót głowy”, zawita 27 września 2022 r. do Europy w wersjach na PlayStation (4,5), Xboksy (One, Series X/S) i Nintendo Switch. Tymczasem debiut takowych edycji w Ameryce Północnej ustalono na ciut późniejszy termin – 4 października. A poniżej tradycyjnie kilka innych wieści z przygodówkowego poletka.

 

III Akt gry Shadows on the Vatican z kartą Steam

Wprawdzie te osoby, które to od dawna pragną dostać dalszy ciąg losów bohaterów odcinkowego Shadows on the Vatican, muszą nadal być cierpliwe, ale – na osłodę – mogą aktualnie dodawać trzeci odcinek gry do swojej listy życzeń na platformie Steam. Shadows on the Vatican - Act III: Sloth, bo tak brzmi pełna nazwa owego rozdziału, posiada już tam bowiem stosowną kartę. W zapowiadanym na 2023 r. epizodzie (PC) ponownie spotkamy się z lekarzem Jamesem Murphy’m, który był niegdyś księdzem, a także z płatną zabójczynią o imieniu Silvia. Wciągnięci w intrygę sięgającą zarówno przestępczego światka, jak też watykańskich kręgów, protagoniści łączą siły, by położyć kres odkrytemu spiskowi, co z kolei zaprowadzi ich na trop enigmatycznej i niebezpiecznej organizacji zwanej Garniturami.

 


James i Silvia nie będą jednak zupełnie osamotnieni w swoich zmaganiach, a to dzięki pomocnej dłoni ze strony serdecznego przyjaciela pana Murphy’ego – barmana Mario. Oprócz tego, ważna rolę odegra w nowym rozdziale owej historii znająca różne sekrety Silvii postać, której zależy na nawiązaniu kontaktu z naszym medykiem. A co do relacji pomiędzy dwojgiem głównych i zarazem grywalnych bohaterów, ta skręci ponoć na nieoczekiwane dla nich tory. Natomiast sam James będzie musiał jeszcze stawić czoła demonom własnej przeszłości. Według zapowiedzi twórców ze studia Daring Touch, fabuła nabrać ma posępniejszego charakteru. Pod kątem rozgrywki, otrzymamy tradycyjne dla point and clicków zadania, a grafika ulegnie przeprojektowaniu w stosunku do poprzednich części. Steamowa witryna Act III: Sloth mieści się pod tym adresem.

 

 

Wadjet Eye Games wydawcą gry The Excavation of Hob's Barrow

Pixel artowa przygodówka The Excavation of Hob's Barrow (Windows, Mac OS, Linux), którą ogłaszano wcześniej pod nazwą INCANTAMENTUM, zostanie wydana przez Wadjet Eye Games. To firma bardzo dobrze kojarzona i szanowana przez miłośników gatunku, posiadająca w portfolio nie tylko produkcje innych ekip (np. Strangeland od Wormwood Studios czy Technobabylon od Technocrat Games), lecz także autorskie projekty (m.in. cykl Blackwell). Swoją drogą, nad szykowanym jeszcze na ten rok tytułem pracuje studio Cloak and Dagger Games, które bynajmniej nie jest nowicjuszem w dziedzinie tworzenia point and clicków. Owa ekipa ma wszak na koncie takie propozycje jak choćby Sumatra: Fate of Yandi i Football Game.

 

The Excavation of Hob's Barrow położy nacisk na aspekty narracyjne i będzie utrzymane w konwencji gotyckiego horroru ludowego, czerpiąc przy tym z zasobów angielskiego folkloru. W trakcie rozgrywki przeniesiemy się do epoki wiktoriańskiej, by zwiedzić małą brytyjską wioskę Bewlay, wraz z okolicznymi wrzosowiskami. Do tej właśnie ulokowanej na odludziu mieściny przybywa główna bohaterka – antykwariuszka Thomasina Bateman, zaintrygowana listownym wezwaniem od pewnego tajemniczego mężczyzny. Ma to związek z pisaną przez protagonistkę książką o kurhanach na terenie Anglii i zakopanych w nich skarbach. Sęk w tym, że – dotarłszy do Bewlay – Thomasina napotyka szereg komplikacji. Wystarczy wymienić dziwną nieobecność nadawcy listu, utrudniony dostęp do tamtejszego kurhanu czy nieufność lokalnej społeczności względem naszej antykwariuszki. Steamowa strona gry znajduje się pod tym odnośnikiem.

 

 

Lord Winklebottom Investigates już na komputerach i konsolach

Światło dzienne ujrzała 28 lipca detektywistyczna przygodówka Lord Winklebottom Investigates, za której narodzinami stoi Charlotte Sutherland ze studia Cave Monsters. Sympatyków klasycznej literatury kryminalnej z pewnością ucieszy informacja, że za źródło inspiracji posłużyły autorce gry utwory spod piór Arthura Conana Doyle’a i Agathy Christie. Akcja produkcji toczy się w alternatywnej wersji lat 20. minionego stulecia, która wypełniona została antropomorficznymi zwierzętami. W ramach ciekawostki, pozwolę sobie przy okazji wtrącić, że echa wziętej na warsztat epoki słychać w tutejszej ścieżce dźwiękowej.

 

Jako żyrafi detektyw o gentlemańskich manierach – tytułowy lord Winklebottom, wybierzemy się na odizolowaną od świata wyspę Barghest, gdzie przyjdzie nam przeprowadzić śledztwo w sprawie morderstwa. Ofiara to dawny przyjaciel pana żyrafy, zaś w poszukiwaniu winnego wesprze nas wierny kompan lorda – hipopotam doktor Frumple. Co więcej, nasze dochodzenie przystrojono urokliwą, ręcznie rysowaną oprawą wizualną, a wierna zasadzie „wskaż i kliknij” mechanika bazuje na przesłuchiwaniu nierzadko ekscentrycznych osobników, sprawdzaniu wszelkich innych tropów oraz rozgryzaniu logicznych zagadek. Gra ukazała się na komputerach z systemami Windows, Mac OS i Linux (Steam), a także na konsolach Switch oraz Xbox (One, Series X/S).

 


 

Sherlock Holmes The Awakened – powstaje remake gry

Ukraińskie studio Frogwares poinformowało, że pracuje nad „rimejkiem” przygodówki Sherlock Holmes The Awakened, czyli jednej z pierwszych odsłon swojego popularnego cyklu z udziałem kultowego brytyjskiego detektywa. Nie jest to zresztą pierwsze odświeżenie tej gry, ponieważ pierwowzór z 2006 r. doczekał się wcześniej, bo w 2008 r. zremasterowanej wersji. Niemniej ów remaster z pierwszej dekady XXI w. wprowadzał głównie kosmetyczne modyfikacje: zmieniony system pomocy, możliwość wyboru pomiędzy dotychczasowym, pierwszoosobowym trybem a zaimplementowanym na potrzeby wznowienia widokiem trzeciej osoby oraz szereg usprawnień graficznych.

 

Za to remake, który obecnie pochłania głowy deweloperów, będzie gruntowną, tworzoną praktycznie od postaw przeróbką. Co prawda scenariusz nadal zderzać ma wykreowanego przez A.C. Doyle’a Sherlocka ze znaną z prozy H.P. Lovecrafta mitologią Cthulhu, ale zostanie on przepisany tak, by fabuła stanowiła kontynuację przygód młodego Holmesa z Chapter One (2021). Rzecz jasna, grafika będzie tutaj bliższa młodszej inkarnacji Sherlocka niż oryginalnemu, de facto leciwemu już The Awakened. Dodać ponadto muszę, że w nieodległej przyszłości zostanie uruchomiona kampania na Kickstarterze, aby finansowo zabezpieczyć końcowe etapy procesu produkcyjnego. Jeśli zatem chcecie być na bieżąco w tym temacie, warto mieć na oku kickstarterową witrynę gry.

 


18 komentarzy:

 1. Moim typem jest ostatnia, pozdrawiam Julito :-) .

  OdpowiedzUsuń
 2. Żyrafi detektyw? A to coś nowego dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Sporo się dzieje w Shadows on the Vaticane, jednak wiktoriańskie czasy i gotycki klimat najbardziej do mnie przemawiają. Detektyw żyrafa mnie zadziwił 😁

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że zadziwił w pozytywnym sensie :)

   Usuń
 4. Odpowiedzi
  1. Widzę, że pan żyrafa wzbudza największe zainteresowanie spośród propozycji z tego odcinka :)

   Usuń
  2. Dziękuję. Mam nadzieję, że Twój dzień mija w przyjemnej atmosferze. Spokojnego wieczoru :)

   Usuń
 5. Odpowiedzi
  1. Nic tylko grać, acz na razie trzeba poczekać na większość z tych gier :)

   Usuń

System komentarzy, tak jak cały blog, funkcjonuje na platformie Blogger, gdzie stosowane są zasady polityki prywatności Google.