środa, 2 listopada 2022

Evidence 111 wkrótce na iOS i Androidzie

 


Już niebawem, a konkretnie 15 listopada tego roku, ukaże się anglojęzyczna wersja Evidence 111, trafiając owego dnia na urządzenia mobilne z systemami Android oraz iOS. To nietypowa gra detektywistyczna w formie interaktywnej opowieści audio, przy projektowaniu której wzięto pod uwagę potrzeby odbiorców z niepełnosprawnościami wzroku.

 

Evidence 111 stanowi owoc prac trzyosobowego studia Play By Ears z Czech, w skład którego wchodzą Tomáš Oramus, Vladimír Mareček i Michal Zátopek. Projekt ten pierwotnie ujrzał zresztą światło dzienne w rodzinnym kraju deweloperów, a pozytywne reakcje na tamtejszym rynku sprawiły, że twórcy nie poprzestali na czeskojęzycznym wydaniu. Stąd, naturalną koleją rzeczy, pomyśleli o ekspansji swojej gry na inne kraje, stawiając na jej rozwój poprzez przygotowanie angielskiej wersji językowej.

 

Fabuła gry została osadzona w latach 80. XX w. i pozwala poznać losy ambitnej pani nadinspektor Alice Weels. Kobieta pracuje na co dzień w angielskim miasteczku Farnham, maksymalnie koncentrując swoje życie na karierze. Pewnej nocy, kiedy główna i zarazem grywalna bohaterka ma akurat dyżur, odzywa się anonimowy telefon od osoby, która nad wyraz dobrze orientuje się w niewygodnych faktach z przeszłości protagonistki. Jak nietrudno zgadnąć, zaistniały problem okaże się nie lada testem dla etyki zawodowej i moralności naszej policjantki.

 

Evidence 111 - przykładowe screeny

Trop w powyższej sprawie zawiedzie do starego hotelu Harbor Watch Inn na Cork Island. A tam regularnie dokonamy niełatwych wyborów, zgłębiając okoliczne sekrety i odsłaniając kolejne karty z historii Alice. Ze względu na obecność systemu decyzji oraz wielowątkowość, możemy liczyć na ok. 10 różnych zakończeń. Co istotne, deweloperzy obiecują intuicyjne sterowanie, które polega na przewijaniu ekranu. Ponadto, kluczowym aspektem opartej na warstwie audio mechaniki jest wykorzystanie technologii dźwięku binauralnego. Dzięki temu można czerpać pełną przyjemność z rozgrywki nie tylko w rozmaitych warunkach (np. w domowym zaciszu czy w autobusie), lecz również w obliczu niepełnosprawności wzroku.

 

Dodatkową zachętą do sięgnięcia po grę w języku angielskim może okazać się obsada głosowa. Do zdubbingowania Alice Weels zatrudniono Zoë Robins, posiadającą na swoim koncie m.in. występ w serialu „Koła czasu”. Z kolei postać niejakiej Adele Keswille przemówi głosem popularnej aktorki Rosamund Pike, która również pojawiła się w wymienionej przed chwilą produkcji na bazie prozy Roberta Jordana. Ale oprócz tego, Rosamund Pike ma w portfolio role w tak znanych filmach jak np. „Duma i uprzedzenie” (2005 r.), „Jack Reacher: Jednym strzałem” (2012) czy „Zaginiona dziewczyna” (2014).

 

Premiera Evidence 111 na mobilkach, jak napisałam we wstępie, nastąpi już 15 listopada 2022 r. Zainteresowani obserwowaniem twórców na Facebooku, znajdą stosowną stronę studia pod tym adresem. A poniżej podrzucam zwiastun promujący grę.

 

 

17 komentarzy:

 1. Pozostaje więc czekać na premierę, pozdrawiam Julito :-) .

  OdpowiedzUsuń
 2. Gra wydaje się być ciekawa od strony technicznej jak i samej grywalności. 10 zakończeń to nie byle co, a możliwość poznania po drodze różnych wątków to coś, co lubię w grach.

  Babcia przeżyła 93 lata, z czego niestety ostatnie 3 leżąc. Na pewno pocieszeniem jest fakt, że już nie cierpi. Ale i tak smutek jeszcze siedzi we mnie.

  Pozdrawiam!
  https://mozaikarzeczywistosci.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem i współczuję. Trzymaj się. Pozdrawiam.

   Usuń
 3. gra fajna zrobiona widać dobrze i ciekawie

  OdpowiedzUsuń
 4. Ta gra wygląda na jedną z najlepiej zrobionych w ostatnim czasie <3

  OdpowiedzUsuń
 5. Ta gra zdecydowanie ciekawie sie zapowiada

  OdpowiedzUsuń

System komentarzy, tak jak cały blog, funkcjonuje na platformie Blogger, gdzie stosowane są zasady polityki prywatności Google.