poniedziałek, 3 września 2018

Co tam słychać w przygodówkowym świecie? #118


Detektywistyczne robótki wszelkiej maści, refleksje w surrealistycznej polewie oraz szop pracz z lepkimi łapkami. Mówiąc krótko, tak przedstawia się kolejny odcinek wieści ze świata gier przygodowych i obrzeży tego gatunku.


Observer w drodze na Switcha
Twórcy klimatycznego Layers of Fear, czyli krakowskie studio Bloober Team, zapowiedzieli, że na konsole Nintendo Switch zmierza inny horror ich autorstwa – cyberpunkowy Observer. Tytuł, który po raz pierwszy ujrzał światło dzienne w sierpniu ubiegłego roku na PC, XBO i PS4, zostanie w swoim nowym wcieleniu dostosowany do specjalnych funkcji tejże platformy, oferując chociażby pełne wsparcie dla kontrolerów Joy-Con, obsługę ekranu dotykowego, a także opcję zabawy zarówno w trybie zadokowanym, jak i przenośnym. Póki co nie podano konkretnego terminu wydania owej edycji, lecz na najświeższym zwiastunie widnieje informacja, iż powinien on nastąpić wkrótce.



Akcję Observera osadzono w Krakowie roku 2084, a w centrum tej historii umieszczono Daniela Lazarskiego, którego rolę powierzono Rutgerowi Hauerowi, znanemu z takich filmów jak dla przykładu „Łowca androidów”, „Autostopowicz” czy „Zaklęta w sokoła”. Nasz protagonista trudni się fachem neuronowego detektywa, działając w barwach policyjnej jednostki zwanej Obserwatorami. Obowiązki mężczyzny polegają na hackowaniu umysłów podejrzanych, przy czym gracz towarzyszy mu w prowadzeniu dochodzenia o osobistym charakterze. A to przez wiadomość, jaką pan Lazarski otrzymuje pewnego dnia od zaginionego syna. Poniżej do obejrzenia trailer, który promuje grę w wersji na Switcha.



Azurael’s Circle na Steam
3 września steamowy katalog wzbogacił się o pierwsze dwa rozdziały Azurael’s Circle, przygodówki w konwencji grozy i z grafiką retro. Na serię, za której opracowanie odpowiada brytyjski deweloper Jordan Allen, przewidziano zbiór mrocznych i enigmatycznych opowieści, jakie to początkowo nie wydają się mieć dużo wspólnych punktów. Jednakże wraz z kolejnymi częściami, poszczególne historie wykazywać będą coraz silniejsze, a tym samym czytelniejsze powiązania. Fabuła darmowego Azurael's Circle: Chapter 1 kręci się wokół makabrycznej śmierci niejakiej Helen Lancaster. Mimo że według policji to samobójstwo, Clint, syn nieboszczki, odrzuca takie wyjaśnienie. Stąd mężczyzna postanawia dociec prawdy poprzez eksplorację rodzinnej farmy, co przełoży się na obecność zagadek ekwipunkowych i trzech różnych finałów.


Za to aż sześć zakończeń można odkryć grając w Azurael’s Circle: Chapter 2, który jest dla odmiany produktem odpłatnym. Tym razem mamy do czynienia ze zniknięciem piątki nastolatków, a policja, podobnie jak w przypadku sprawy pani Lancaster, nie stanęła na wysokości zadania. Podczas gdy miejskie służby prawa zawodzą, większe zaangażowanie wykazuje prywatny detektyw Don Edison. Przyjąwszy zlecenie od tajemniczego dobroczyńcy, stara się zlokalizować zaginione dzieciaki. Trop zawiedzie go natomiast do pewnego apartamentowca – budynku niby opustoszałego, acz przypuszczalnie skrywającego w swoich zakamarkach coś złowrogiego. Tak na marginesie, pozwolę sobie napomknąć, że premiera na Steamie nie jest stuprocentowym debiutem cyklu. Oba epizody pojawiły się bowiem wcześniej w serwisie itch.io.



Resort – nowa gra od twórców Unforeseen Incidents
Niemieckie Backwoods Entertainment, które wypuściło w maju bieżącego roku przygodówkę Unforeseen Incidents, ogłosiło, że zajmuje się przygotowywaniem pozycji o nazwie Resort. Gra położy nacisk na warstwę narracyjną i ma być krótką, interaktywną historią, gdzie nutka tajemniczości roztoczy się nad tematyką emocji, spojrzenia w głąb własnych myśli oraz radzenia sobie z prywatnymi rozterkami. Fabuła Resort przeniesie odbiorców do lat siedemdziesiątych minionego wieku, aczkolwiek w surrealistycznym ujęciu. Jako sławna pisarka Laura Tanner, odbędziemy nietuzinkową wyprawę do niewielkiej mieściny Laburnum Creek, stanowiącej arenę dla wydarzeń z pogranicza jawy i snu. Na razie nie wiadomo, kiedy owa produkcja zostałaby wydana.


3 Minutes to Midnight – nowy zwiastun
Scarecrow Studio z siedzibą w Irlandii opublikowało nowy filmik reklamujący 3 Minutes to Midnight. Debiutancki projekt tej niezależnej ekipy, o czym niegdyś tu pisałam, będzie tradycyjnym, pod kątem mechaniki, point and clickiem, przy tworzeniu którego zainspirowano się takimi klasykami jak przykładowo The Secret of Monkey Island czy Day of the Tentacle. Rzecz dzieje się w Nowym Meksyku późnych lat czterdziestych ubiegłego stulecia, po zakończeniu II wojny światowej. Ktoś obmyśla tam podstępny plan zniszczenia ludzkości, a próbę rozgryzienia napotkanych sekretów podejmie młoda Betty Sanderson, którą dotknął przy okazji zanik pamięci. Co ważne, główna bohaterka nie będzie jedyną grywalną postacią, gdyż podczas zabawy wcielimy się ponadto w panią burmistrz Elizę Barret. I choć scenariusz oscylować ma wokół mrocznego spisku, to nie zabraknie też typowo humorystycznych akcentów. Premiera w 2019 roku (Windows, Mac Os, Linux, Xbox One, PlayStation 4, Nintendo Switch, iOS, Android).



Donut County – szopy w natarciu
Pod koniec sierpnia do sprzedaży trafiła narracyjna gra logiczna Donut County, którą opracował Ben Esposito, stojący za powstaniem The Unfinished Swan i What Remains of Edith Finch. Produkcja ta zabiera graczy na tereny tytułowego hrabstwa Donut County, gdzie rozpanoszyły się szopy, wykradając obywatelom śmieci. A nad wyraz sprytne to bestie, jako że korzystają ze sterowanych falami radiowymi dziur. W trakcie rozgrywki pokierujemy właśnie jednym z takowych kudłaczy. BK, bo tak na imię ma ów protagonista, jest zaś do tego stopnia zachłanny, że porywa swoich przyjaciół i ich domostwa. Co do mechaniki, gameplay obejmuje eksplorację otoczenia, kontrolowanie oraz poszerzanie dziury, a także szereg innych interakcji z otworem (np. łączenie obiektów tudzież efektowne wyrzucanie gratów na zewnątrz). Gra dostępna na PC, Mac, PS4 i sprzęcie mobilnym z systemem iOS (lista sklepów na oficjalnej stronie Donut County).


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

System komentarzy, tak jak cały blog, funkcjonuje na platformie Blogger, gdzie stosowane są zasady polityki prywatności Google.