sobota, 31 października 2020

Co tam słychać w przygodówkowym świecie? #228

 


Jako że niniejszy odcinek przygodówkowego przeglądu przypada na 31 października, to – wzorem poprzednich lat – opublikowany w tym dniu zestaw wieści ma szczególny charakter. Dlatego wspominam dziś o takich produkcjach, które nie tylko posiadają cechy mojego ulubionego gatunku, lecz również w mniejszym bądź większym stopniu sięgają po konwencję grozy.

 

Gibbous na Switchu

Klasyczna przygodówka Gibbous - A Cthulhu Adventure, której pierwotny debiut miał miejsce w sierpniu ubiegłego roku na komputerach z systemami Windows, Mac Os i Linux, doczekał się 28 października wersji dedykowanej konsoli Nintendo Switch. Twórcy owej produkcji – transylwańskie studio Stuck In Attick – serwują tutaj odbiorcom fabularny koktajl z grozy, fantastyki i komedii, przystrajając takowe danie atrakcyjną grafiką w stylu tradycyjnych animacji 2D. W trakcie point and clickowej rozgrywki prześledzimy losy trójki bohaterów, którym przypisano jednocześnie funkcję grywalnych postaci. A skład owego tria zasilają: detektyw Don R. Ketype, bibliotekarz Buzz Kerwan oraz kotka drugiego z wyżej wymienionych mężczyzn – Kitteh. O ile śledczy Don pragnie dotrzeć do mrocznej księgi zwanej Necromiconem, tak enigmatyczne tomiszcze niejako samo wpada w ręce Buzza. Na dokładkę, moc tegoż woluminu sprawia, iż wąsata pupilka pana Kerwana zaczyna mówić ludzkim głosem. Switchowy Gibbous do nabycia na Nintendo eShop.

 

 

Horror Globes na Steam

IslaOliva Games, dwuosobowe studio z Hiszpanii, wprowadziło ostatnio do sklepu firmy Valve grę Horror Globes. Jak jasno wskazuje nazwa tejże produkcji, mowa o przygodówce w klimacie grozy. Co więcej, tłem akcji uczyniono halloweenową noc. Wtedy to ośmioletni Allan, którego rolę przydziela nam deweloperski duet, posmakuje iście nieprzyjemnych wrażeń. Cóż, młodziutki protagonista przekona się w ten sposób, iż myszkowanie po cudzym terenie nie popłaca. Mianowicie chłopiec postanawia skorzystać z okazji, by zakraść się do posesji pewnej starszej pani, a następnie położyć ręce na sekretnych przysmakach owej staruszki. No i doigra się młodzian na swoistym naginaniu zasad zabawy w cukierek albo psikus, do jakiej to uprzednio przystąpił, wędrując sobie po okolicy. A to przez wpadnięcie na trop pewnych makabrycznych zdarzeń, które na zawsze zapiszą się w jego pamięci. Zainteresowani wirtualnym spędzeniem Halloween w ujęciu niezależnego IslaOliva Games? Jeśli tak, to powinniście udać się na steamową stronę gry.

 

 

Visage – wyjście ze strefy Early Access

Swoją pełnoprawną premierę zaliczył 30 października horror psychologiczny Visage, którego przygotowaniem i wydaniem zajęło się SadSquare Studio. Tego właśnie dnia owa gra zakończyła pobyt w usłudze wczesnego dostępu, zyskując status gotowego produktu. Visage kusi obietnicami ciarek na całym ciele, na co jest rzeczywiście duża szansa, zwłaszcza w obliczu wielu pozytywnych opinii od użytkowników serwisu Steam, wystawionych jeszcze podczas trwania fazy Early Access. A o czym z grubsza traktuje ten pierwszoosobowy straszak? Otóż zawitamy pod dach pewnego domu, który stał się niegdyś areną dla bardzo przykrych wydarzeń. Tam bowiem doszło do takich tragedii jak np. samobójstwa czy wyjątkowo brutalne morderstwa. Co gorsza, sterowana przez gracza postać musi liczyć się z byciem nękaną przez zmarłych, a przyczyny ich wrogiego nastawienia mogą tkwić w naszej przeszłości. Ucieczka z tego koszmaru nie należy więc do najłatwiejszych. Ba, nie dość, że owe włości regularnie podlegają przerażającym modyfikacjom, to na dokładkę, trzeba uważać, by nie popaść w śmiertelnie groźne szaleństwo.

 

 

Aimi, czyli darmowy powiew grozy w RPG Makerze

W drugiej połowie października bieżącego roku, niezależny deweloper Toasty udostępnił za darmo grę logiczno-przygodową Aimi. Napędzaną przez silnik RPG Maker produkcję, jaka to utrzymana jest w konwencji horroru i kładzie nacisk na aspekty narracyjne. Co istotne, groza nabiera tu ponoć psychologicznego wymiaru, gdyż – według oficjalnych informacji – koncentruje się na emocjonalnym wydźwięku przedstawionej historii. Fabuła porusza niełatwe w odbiorze tematy, bo kwestie chorób psychicznych i samobójstw. Kluczową rolę odgrywać ma zaś w tym wszystkim motyw wspomnień, które mogą, lecz nie muszą być prawdziwe. Nasze wirtualne alter ego zdaje się widzieć znajome twarze i miejsca, acz obserwowane otoczenie odbiega – pod pewnymi względami – od zapamiętanych przez grywalną postać rzeczy. Stąd poszukamy odpowiedzi na pytania, które to dotyczą natury zwiedzanego świata. Warto nadmienić, iż Aimi narodziło się pierwotnie w ramach konkursu Indie Game Making Contest 2018, ale później Toasty kontynuował rozbudowę i ulepszanie swojego projektu. Generalnie jednak mamy do czynienia z krótką pozycją, tyle że oferującą więcej niż jedno zakończenie. Grę można znaleźć na Steamie bądź na portalu itch.io.

 


 

Domino House na Steam

Niezależne Purple Cable wypuściło na platformie Steam grę logiczno-przygodową Domino House (Windows, Mac OS, Linux). Tytuł ten częstuje nas horrorową otoczką w lekkim wydaniu, starając się być zarówno zabawną, jak też nieco upiorną propozycją. Specyficzny klimat owej produkcji dodatkowo podkreśla zresztą monochromatyczna, dwuwymiarowa oprawa wizualna. W każdym razie, zostaniemy przeniesieni do przyprawiającego o gęsią skórkę domostwa, gdzie natkniemy się chociażby na tajemnicze kostki domino czy różne osobliwe istoty. Jak zatem łatwo przewidzieć, nasz główny cel polega na ucieczce z tej dziwacznej posiadłości. Droga do sukcesu wiedzie natomiast przez szukanie przydatnych przedmiotów i wskazówek. Wszystko to zgodnie z zasadą „wskaż i kliknij”, która obowiązuje przy zbieraniu rozmaitych fantów oraz rozwiązywaniu zagadek logicznych. Sklepowa witryna gry ulokowana została pod tym adresem.

 


 

 --------------------------------------
Źródło ilustracji na początku wpisu: pixabay.com

 

26 komentarzy:

  1. Spośród wymienionych powyżej gier, kojarzę jedynie Visage, w którą planuję zagrać. Na chwilę obecną z horrorów ogrywam Layers of Fear 2, ponieważ ostatnio była dostępna za darmo na Epic Games Store. Pierwsza część bardzo przypadła mi do gustu, co do drugiej to mam parę uwag. Zastanawiam się, w jaki sposób Gibbous zalicza się do gier horrorowych, bo nie sprawia na pierwszy rzut oka takowej. W takim razie trzeba będzie chyba samej się przekonać :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pierwsze Layers of Fear również zrobiło na mnie bardzo dobre wrażenie. Druga część natomiast wciąż jeszcze przede mną.

      Usuń
  2. Wszystkie zrecenzowane gry są arcyciekawe. Muszę w końcu w coś zagrać. Dziś tak poza tym, Wigilia Wszystkich Świętych, Halloween, i jeszcze jakieś święto celtyckie. Piękną Pełnię mamy :) Polecam z kolei piosenkę "All Souls Night" Loreeny McKennitt. Idealnie się wpasowuje w dzisiejszy wieczór. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie znam tej piosenki, ale bardzo chętnie przesłucham. Dziękuję ślicznie za jej podanie. Również pozdrawiam. :)

      Usuń
  3. Bardzo lubię gry logiczne, więc ostatnia pozycja zaciekawiła mnie najbardziej ;)

    OdpowiedzUsuń
  4. Heh Ty wiesz, że ja do grozy wielkie serce mam ❤❤❤❤❤

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No to może coś Cię z tego zainteresuje. Są zarówno typowe horrory, jak i produkcje wykorzystujące takową otoczkę. :)

      Usuń
    2. Lubię tradycyjny horror, coś by się bać ale bez flaków na wierzchu

      Usuń
    3. Ja też preferuję takie z klimatem. Wobec tego powinnaś zobaczyć film "Kobieta w czerni" z Danielem Radcliffe, o ile jeszcze nie oglądałaś owej pozycji. Stylowy horror kostiumowy ze świetną atmosferą - bardzo więc możliwe, że spodobałby Ci się ten film. :)

      Usuń
    4. Widziałam ❤ trafiłaś w dziesiątkę, bo właśnie taki klimat lubię. Polecam serial NAWIEDZONY DOM NA WZGÓRZU świetny

      Usuń
    5. Tego serialu jeszcze nie widziałam, ale słyszałam o nim dużo dobrego. Będę musiała w końcu go obejrzeć. :)

      Usuń
  5. Odpowiedzi
    1. Ładniutki jest, a raczej ładniutka, bo to dziewczynka. :)

      Usuń
  6. W każdej coś innego przyciąga. W pierwszym tytule sorry ale kot wygrywa wszytko, dwie kolejne mają fajny klimat, w Aimi wątek psychologiczny a w ostatniej logiczne zagadki :)
    Zwykle w Halloween oglądam jakiś horror ale mroczna gra też może być ciekawym spędzeniem czasu bo nawet wprowadza w większe napięcie :P. Zresztą pisałyśmy o tym kiedyś ^^.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, w grze można się czuć jeszcze bardziej niepewnie. Ja zazwyczaj w Halloween też oglądam jakiś film. Co prawda w tym roku również, ale po północy i taki bardzo kiczowaty, że szkoda gadać. Za dnia włączyłam sobie natomiast grę. Nie był to stuprocentowy horror, lecz po prostu opowieść z dreszczykiem - odprężająca gra typu HOPA (połączenie hidden object i point and click). W każdym razie, klimacik był całkiem ok jak na taki dzień. :)

      Usuń
    2. Dobrze, że miałaś jakiś klimacik. Ja co roku o niego dbałam. Coś do jedzonka, jakieś ozdoby, czasem sama się przebrałam i wiadomo film czy przeczytanie jakoś mrocznego opowiadanka, cukierki przygotowane jak przyjdą dzieciaki. W tym roku jakoś mi się nie chciało tak Halloweenowo nastrajać. Zresztą wszystkie święta marnie wypadają przez tego wirusa.

      Usuń
    3. Niestety, takie teraz czasy przez ten wirus. Oby w końcu wszystko się unormowało, bo momentami mnie już to dobija. :(

      Usuń
  7. Faktycznie na Halloween idealny klimacik :) Najchętniej w Horror Globes bym zagrała :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mam nadzieję, że gra Ci się spodoba, jeśli kiedyś zdecydujesz się dać jej szansę. :)

      Usuń
  8. no cóż, nic nie kojarzę, grać przestałam chyba przed gimnazjum, chociaż kto wie, może do tego wrócę kiedyś.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mam nadzieję, że uda się znaleźć czas, chęci, no i oczywiście odpowiadające Ci gry. :)

      Usuń
  9. Jestem beznadziejna jeśli chodzi o gry komputerowe, ale z pozycji, które to przedstawiłaś zaciekawiła mnie 2 oraz 3 :-)

    OdpowiedzUsuń
  10. Odpowiedzi
    1. Oj tak, już sam zwiastun wypada bardzo sugestywnie. :)

      Usuń

System komentarzy, tak jak cały blog, funkcjonuje na platformie Blogger, gdzie stosowane są zasady polityki prywatności Google.