sobota, 11 listopada 2017

Co tam słychać w przygodówkowym świecie? #78


Tajwańska groza, mroczne tajemnice z Chorwacji, medytacje spacerowicza i antykwaryczne śledztwo – takie są oto motywy przewodnie niniejszego przeglądu wieści ze świata gier przygodowych. Tyle słowem wstępu, zapraszam do lektury.


Detention zmierza na Nintendo Switch
Niezależne studio Red Candle Games z Tajwanu zapowiedziało wydanie gry Detention w wersji dedykowanej konsoli Nintendo Switch. O tytule tym pisałam w styczniu bieżącego roku przy okazji jego premiery na systemach Windows, Mac Os i Linux, ale pokrótce przypomnę parę podstawowych informacji. Mianowicie to sidescrollowany horror przygodowy, który bazuje na zasobach wschodnioazjatyckiej kultury, religii oraz mitologii. Akcja produkcji zabiera nas do Tajwanu za czasów stanu wojennego w latach 60. XX w., pozwalając pokierować dwójką uczniów pewnego liceum.

Główni bohaterowie mają takiego pecha, że utknęli na terenie szkoły, tak na marginesie położonej pośród górzystej scenerii. Niestety, po okolicy krążą również złe duchy, których należy oczywiście unikać, by nie zrobiły nam kuku. Gameplay nie ogranicza się jednak do uciekania i swoistej zabawy w chowanego, gdyż obejmuje ponadto zadania bliższe typowym przygodówkom, czyli eksplorację środowiska, interakcje z różnymi obiektami oraz rozwiązywanie zagadek logicznych. Dodam, że takowa formuła zaprocentowała wieloma pozytywnymi opiniami ze strony prasy branżowej i graczy. No dobrze, a kiedy debiut na Switchu? Cytując deweloperów: wkrótce.Saint Kotar z nowym filmikiem i datą dla Kickstartera
Chorwacki zespół deweloperski z Tanais Games zamieścił w sieci nowe video promujące przygodówkę Saint Kotar. Materiał, który opatrzono nazwą Follow the Fear, pochodzi z wczesnej wersji alfa i pokazuje kilkuminutowy fragment rozgrywki. Oprócz tego, niezależna ekipa ogłosiła termin uruchomienia kickstarterowej kampanii na rzecz swojego projektu – 10 kwietnia 2018 r. Co istotne, wtedy też zostanie udostępnione grywalne demo, którego roboczy tytuł brzmi „Saint Kotar: the Awakening”. Jak obiecują producenci, owa próbka, której przejście powinno potrwać do 30 minut, ma być maksymalnie dopieszczona pod kątem poszczególnych aspektów, zawierając chociażby pełny dubbing.

Saint Kotar to tradycyjny point and click w stylu 2.5D, przygotowywany z myślą o komputerach z systemami Windows, Mac Os i Linux. Tanais Games powołuje się tutaj na inspiracje klasykami gatunku pokroju serii Gabriel Knight, Black Mirror czy Broken Sword, a także literaturą grozy spod pióra H.P. Lovecrafta oraz Edgara Allana Poe. Fabuła, która zostanie utrzymana w klimacie psychologicznego horroru, przeniesie odbiorców do odludnego chorwackiego miasteczka Sveti Kotar. Tam bowiem ma odbyć się wystawa rzadkich okazów z okresu średniowiecza, którą planują obejrzeć protagoniści o imionach Benedek, Nikolay i Victoria. Jak łatwo się domyślić, ich wizyta nie sprowadzi się jedynie do podziwiania starodawnych precjozów. Ledwo bohaterowie zdążą postawić stopę w owym regionie, a już dowiadują się o makabrycznych morderstwach, dla których kluczem jest ponoć kult diabła i czarna magia.Bottle: Pilgrim w sprzedaży
Od 10 listopada można zakupić na Steamie kolejny symulator chodzenia autorstwa Tonguça Bodura, w którego portfolio figurują takie pozycje jak przykładowo The Hunting God oraz Drizzlepath. Bottle: Pilgrim, bo o tej grze teraz mowa, serwuje nam refleksyjną historię o stracie, żalu i odkupieniu, a jej bohaterem jest człowiek dokonujący corocznej pielgrzymki ze szczytu góry na plażę. Losy grywalnej postaci mają stanowić poniekąd lekcję akceptacji przeszłości i uczenia się na własnych błędach, oferując równocześnie zróżnicowanie pod względem przemierzanych lokacji (wnętrza pomieszczeń, plus przestrzenie na świeżym powietrzu – czy to pokryte śniegiem, skąpane w deszczu, czy oprawione zachodzącym słońcem). Mówiąc krótko, coś dla fanów interaktywnych kontemplacji. Jeżeli lubicie takie doświadczenia, odsyłam do steamowej karty produktu.Demetrios po mobilnemu
Demetrios – The BIG Cynical Adventure to komediowy point and click od francuskiego studia COWCAT. Ta niezależna przygodówka opowiada o perypetiach niejakiego Bjorna Thonena, gamoniowatego handlarza starociami, który pada ofiarą kradzieży. Nasz protagonista nie olewa tej sprawy, w efekcie czego przystępuje do prywatnego dochodzenia wraz ze swoją sąsiadką Sandrą. Zabawa w detektywów zaowocuje wywęszeniem większej intrygi, której istotnym elementem zdają się być starożytne sekrety. Ów śledczy duet zadebiutował pod koniec maja 2016 roku w wersji na Windows, Mac OS i Linux. Grudzień 2016 przyniósł edycję dla konsol PS Vita, a tegoroczny sierpień wprowadził grę na salony PS4 oraz XBO. Z dniem 4 listopada 2017 roku doszły natomiast sprzęty mobilne z iOSem (Apple Store) i Androidem (Google Play). Warto wiedzieć, że w przypadku iOSów nabędziemy całość za jednym zamachem, podczas gdy Adroidowe wcielenie tytułu zostało rozbite na 6 rozdziałów (do kupienia oddzielnie).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

System komentarzy, tak jak cały blog, funkcjonuje na platformie Blogger, gdzie stosowane są zasady polityki prywatności Google.