niedziela, 21 stycznia 2018

Co tam słychać w przygodówkowym świecie? #89


Parę minionych dni zaprocentowało obfitymi wieściami z obozu Artifex Mundi, aczkolwiek niniejszy odcinek przeglądu nie zapomina też o innych przedstawicielach branży, w tym dla przykładu o rodzimym Jujubee, skupionym na przyrządzaniu doświadczenia z pogranicza gry i wirtualnego dokumentu. Zapraszam w każdym razie do lektury.


Kursk – premiera w tym roku, powstaną dodatki
Polskie studio Jujubee, która ma na koncie m.in. strategię Realpolitiks, od pewnego czasu zajęte jest ambitnym, przygodowo-dokumentalnym projektem Kursk, biorącym na warsztat katastrofę tytułowego okrętu. Twórcy poinformowali ostatnio, że prace idą w dobrym kierunku, a produkcja zadebiutować ma w roku 2018, ukazując się na kilku platformach: PC, Mac, PS4, XBO. Poza tym, zapowiedziano dwa rozszerzenia, których powinniśmy wypatrywać po premierze pełnej wersji. Pierwszy dodatek to samodzielne DLC, a jego oparta na faktach fabuła dotyczyć będzie powstania więźniów łagru w Kengirze oraz ucieczki jednego z nich. Drugi wprowadzi z kolei obsługę technologii VR i rozdzielczości 4K wzwyż.Inspirowany tragicznymi wydarzeniami Kursk to gra przeznaczona dla dojrzałych odbiorców, pozwalająca odwiedzić pokład rosyjskiego okrętu podwodnego, który zatonął w roku 2000 na Morzu Barentsa. Śledząc akcję z perspektywy pierwszoosobowej, przejmiemy kontrolę nad postacią szpiega, jaki ma za zadanie dostać się do danych na temat torped superkawitacyjnych „Szkwał”. Warto nadmienić, iż zwiedzane lokacje nie ograniczą się wyłącznie do pomieszczeń wewnątrz łodzi. Produkcja zabierze nas bowiem również do Moskwy oraz garnizonowego miasta Widiajewo, starając się zapewnić możliwie najdokładniejszy wgląd w poruszane kwestie. Co istotne, główną rolę przypisano warstwie narracyjnej, na którą rzutować mają podejmowane przez gracza decyzje.Artifex Mundi – owocny I kwartał 2018
Katowicka firma Artifex Mundi, która urzekła graczy niejedną wyśmienitą HOPKĄ, pochwaliła się swoimi producencko-wydawniczymi planami na pierwszy kwartał bieżącego roku. W styczniu, a konkretnie 25 dnia tegoż miesiąca, rodzima ekipa wypuści casualowe spojrzenie na konwencję kryminału noir. Mowa o grze Noir Chronicles: Miasto Zbrodni (Noir Chronicles: City of Crime), której producentem jest serbskie studio Brave Giant LTD. Połączenie relaksującej przygodówki i elementów hidden object wykorzystano tutaj do nakreślenia losów Alfreda Foxa, prywatnego detektywa uwikłanego w kłopoty byłej dziewczyny – dziennikarki Barbary le Purr. Tytuł będzie można zakupić za pośrednictwem Steama (Windows, Mac OS, Linux), a także w sklepach z aplikacjami mobilnymi (iOS, Android).
 
Noir Chronicles: Miasto Zbrodni - screen z wersji PC
Luty zarezerwowano dla dwóch pozycji. Pierwsza to prawdziwy hicior – trzecia część Koszmarów z Głębin, w przypadku których Artifex Mundi pełni zarówno funkcję wydawcy, jak i producenta. Nightmares from the Deep 3: Davy Jones, bo tak brzmi pełna angielska nazwa tej odsłony, ponownie wciągnie kustoszkę Sarę Black do świata marynistycznych wierzeń, stawiając kobietę naprzeciw legendarnego Davy’ego Jonesa. Finał popularnej trylogii ujrzał światło dzienne już w roku 2014, lecz na ten rok przypada debiut edycji dla PlayStation 4 oraz Xboksa One. Druga lutowa premiera jest zaś kolejną grą od Brave Giant LTD, wkraczającą na Steama i sprzęty przenośne. Co więcej, chodzi o nowe wcielenie Łowcy Demonów, czyli znanej sympatykom gatunku serii. W Demon Hunter 4: Riddles of the Lights pokierujemy bohaterką tropiącą istoty paranormalne, a nasze przygody rozegrają się tym razem wśród ruin, będących pozostałościami po cywilizacji starożytnego Egiptu.
 
Nightmares from the Deep 3 - screen z wersji PC
Marzec również uraczy nas świeżynką i tytułem o doskonale wyrobionej marce. Zacznijmy od totalnej nowinki – Chronicles of Magic: Divided Kingdoms. Fantastyczna historia dwóch skonfliktowanych krain to efekt współpracy pomiędzy Artifex Mundi i warszawskim The House of Fables od słowiańskiego cyklu Eventide. Gra zawita na następujące systemy: Windows, Mac OS, Linux, iOS, Android. A co z propozycją, która pojawiła się uprzednio na powyższych platformach, a teraz doczeka się wersji dla konsol XBO i PS4? Jest nią Enigmatis 3: The Shadow of Karkhala (Cień Karkhali). Kapitalne zwieńczenie serii, którą zaprojektowali zdolni deweloperzy z Artifex Mundi, przedstawia ostateczną konfrontację z diabolicznym Pastorem, do czego dojdzie w scenerii azjatyckich gór Karakorum. Oprócz tego, katowicki zespół zdradził, iż zamierza wejść na rynek Nintendo Switch. Niemniej póki co nie podano, kiedy ani jaka gra pierwsza trafi na japońskie urządzenie. Za to ogłoszono, choć dość ogólnie, że dystrybucja HOPEK zostanie poszerzona o nowy, subskrypcyjny model sprzedaży.
 
Enigmatis 3 - screen z wersji PC

InnerSpace – latająca eksploracja do kupienia
Czy gra o lataniu zawsze musi być typowym symulatorem lotnika, który nie tylko zręcznie porusza się wśród podniebnych przestworzy, ale i dodatkowo walczy czasem z napotkanymi tam przeciwnikami? Otóż nie, co pokazał chociażby eksploracyjny AER autorstwa Forgotten Key. W nurt narracyjnego fruwania wpisuje się ponadto InnerSpace, który wraz z dniem 16 stycznia 2018 roku nadleciał do oferty Steama (Windows, Mac OS, Linux), a także na konsole PlayStation 4 (PlayStation Store), Xbox One (sklep Microsoftu) i Nintendo Switch. Ta eksploracyjna produkcja, za którą odpowiada niezależne PolyKnight Games, dostarczy nam ponoć jednocześnie intymnych i spektakularnych wrażeń. Jako kartograf działający na zlecenie pewnego archeologa, podróżujemy po surrealistycznym środowisku w poszukiwaniu reliktów odległej przeszłości. Szczególnie intrygująco wypada tu koncepcja świata przedstawionego – uniwersum Inverse, gdzie nie obowiązuje tradycyjna grawitacja, a planety wywrócone są na drugą stronę.The Crooked Man na Steam
Wprawdzie przygodowy horror The Crooked Man to gra sprzed kilku lat, lecz katalog Steam został wzbogacony o tę propozycję całkiem niedawno, bo dopiero 16 stycznia tego roku. Tytuł, który przygotował niezależny deweloper Uri Games, koncentruje się na perypetiach niejakiego Davida Hoovera. Mężczyzna przeprowadza się do nowego mieszkania akurat wtedy, gdy przeżywa ciężkie chwile. Niestety, okazuje się, że najwyraźniej nie dokonał trafnego wyboru lokum. Dziwne zjawiska zdają się sugerować, iż wylądował w nawiedzonym miejscu. Nieborak postanowi wobec tego spróbować dowiedzieć się czegoś o poprzednim właścicielu owych czterech ścian. The Crooked Man jest pierwszą z czterech części serii The Strange Men, a dalsze odsłony (The Sandman, The Boogie Man i The Hanged Man) też pojawią się na Steamie, tyle że nieco później. Steamowa karta produktu dostępna pod tym adresem.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

System komentarzy, tak jak cały blog, funkcjonuje na platformie Blogger, gdzie stosowane są zasady polityki prywatności Google.