sobota, 6 października 2018

Co tam słychać w przygodówkowym świecie? #123


Kryminał noir na wesoło, wzruszająca proza życia, fantasy w oparach absurdu, gimnastyka umysłu głęboko pod powierzchnią ziemi, a na deser główkowanie z goglami VR. Słowem, zapraszam do lektury kolejnego odcinka przeglądu wieści o grach przygodowych.


Nowy Nick Bounty na Kickstarterze
Niezależne studio Pinhead Games, którego specjalizację stanowią darmowe point and clicki, uruchomiło kickstarterową zbiórkę funduszy dla swojej pierwszej komercyjnej przygodówki. Mowa o grze Nick Bounty and the Dame with the Blue Chewed Shoe, czyli trzeciej odsłonie komediowo-kryminalnego cyklu, będącego swoistą parodią kina noir. Wcześniejsze wcielenia marki to A Case of the Crabs (2004) oraz The Goat in the Grey Fedora (2005). Za narodzinami tej serii stoi Mark Darin, założyciel Pinhead Games, a do niedawna również pracownik Telltale Games, spędzając tam prawie 14 lat i uczestnicząc w  tworzeniu takich pozycji jak np. The Walking Dead, Tales from the Borderlands czy Tales of Monkey Island.


Pan Darin wraca ze swoją ekipą do postaci prywatnego detektywa Nicka Bounty, by tytułowy protagonista mógł zmierzyć się z zagadką śmierci młodej businesswoman Sii Leyter. Ktoś zamordował tę kobietę, a następnie zakopał jej ciało w piaskownicy na placu zabaw. Starając się rozwikłać sprawę owego zabójstwa, ekscentryczny Nick zatrudni do pomocy asystenta, którego gracz wybierze spośród trzech dostępnych osób. A potencjalni partnerzy to: twarda eks-policjantka Emily Blackwater, ambitne medium Zachary Forsythe oraz Walter Walterman, starzec lubiący drzemki i nie dający sobie wciskać kitu. Oprócz tego, gra posiadać będzie specjalny system analizowania dowodów. Więcej informacji na kickstarterowej witrynie produkcji, gdzie zamieszczono także odnośniki do starszych, nieodpłatnych przygód Nicka.


A Story Beside z kartą na Steam
Z początkiem bieżącego miesiąca, steamową stronę otrzymała gra A Story Beside (Windows), dzięki czemu każdy zainteresowany może teraz dodać sobie tę narracyjną przygodówkę do prywatnej listy życzeń. Projekt autorstwa Wayward Prophet, pod którego szyldem działa David Grund, przybliży nam historię w klimacie fantasy, lecz równocześnie odbiegać ma od tradycyjnego ujęcia takowej konwencji. Zamiast brać na warsztat heroiczne wyczyny, deweloper przedstawi nam liryczną opowieść o prostym życiu. Bo przecież magiczne światy też są zamieszkiwane przez ludzi, którzy wiodą skromną, spokojną egzystencję. I to właśnie jedną z takich osób pokierujemy w trakcie rozgrywki.


A Story Beside, dla którego inspiracją były powszechnie chwalone To the Moon i Life is Strange, pozwoli odbiorcom przywdziać ciuszki zwyczajnej dziewczyny o imieniu Lyric. Nasza podopieczna żyje w malowniczej górskiej miejscowości Pyreside, gdzie wykonuje zawód karczmarki. Przejmując kontrolę nad Lyric, doświadczymy zarówno radosnych, jak i bardziej gorzkich chwil. Co szczególnie istotne, będziemy regularnie podejmować rozmaite, choć trzymające się ram codzienności wybory. Czy to chodzi o kwestie ubioru, zawieranie i pielęgnowanie przyjaźni, czy nawiązywanie romantycznych relacji. Mało tego, prześledzimy wydarzenia na przestrzeni wielu lat, obserwując przy okazji, jak nasze decyzje wpłyną na otoczenie wraz z upływem długiego czasu. Premiera w grudniu 2018 roku.


Dalsze losy Sir Tiphila już dostępne
Pierwsze dni października zaowocowały sprzedażowym debiutem Poltergeist Treasure, absurdalnej komedii fantasy od niezależnego StandOff Software. To druga część serii, której fabuła rozgrywa się w magicznej krainie Artovya i opowiada o zwariowanych perypetiach rycerza Sir Typhila z Creulor. W kolejnym rozdziale tej historii nadrzędny cel protagonisty pozostaje bez zmian – wojak nadal pragnie sprowadzić do królewskiego zamku jednorożca, by samemu móc założyć koronę. Dzielny heros napotyka jednak różne przeszkody, z którymi oczywiście musi się uporać. Tym razem kłody pod nogi rzuci mu zaś ponoć pewien wredny duch, sprawiając, że bohater zostaje uwięziony w nawiedzonym lesie. Pod kątem mechaniki, przygody Sir Typhila obejmują głównie typowe dla point and clicków zadania, acz nadmienić trzeba, że Poltergeist Treasure uraczy nas też sekwencją w formie skradanki z widokiem z góry. Gra dostępna na Steamie i na stronach itch.io oraz Game Jolt. W powyższych serwisach można ponadto nabyć poprzednią odsłonę – Unicorn Dungeon.RHEM II SE na Steam
Ofertę sklepu firmy Valve zasiliła ostatnio mystopodobna przygodówka RHEM II SE: The Cave, będąca odświeżoną wersją produkcji z 2005 roku. Jak słusznie wskazuje numerek w tytule, to także część większego cyklu. Za przygotowanie całości odpowiada natomiast Knut Müller. Jeśli chodzi o tę konkretną propozycję, zawitamy tu do tajemniczego podziemnego miasta. Zapuszczając się coraz bardziej w głąb siatki tajnych pomieszczeń, jaskiń i tuneli, stawimy czoła rozgrzewającym szare komórki mechanizmom. Co ważne, wznowienie zostało rozszerzone w stosunku do oryginału o nowy obszar, wespół z dodatkowym pakietem zagadek. Dorzucono jeszcze konieczność odszukania jednej czwartej pewnego medalionu, która to prawdopodobnie przypomni o sobie podczas zabawy z RHEM V, mającym ukazać się w przyszłości. Chętni, by sprawić sobie RHEM II SE, znajdą stosowną kartę produktu pod tym adresem.Twilight Path – fantastyczna przygoda w VR
2 października miała miejsce premiera gry logiczno-przygodowej Twilight Path, którą zaprojektowano z myślą o sprzęcie do wirtualnej rzeczywistości. Twórcy produkcji – niezależne studio Charm Games z Kanady – zabierają odbiorców do mistycznego królestwa, ulokowanego gdzieś pomiędzy światem realnym a sferą życia pozagrobowego. Enigmatyczne uniwersum, dokąd to trafia alter ego gracza, okazuje się być zamieszkałe przez takie istoty jak m.in. psotne bożki czy zaklęci strażnicy, lecz na tym bynajmniej nie kończą się tamtejsze atrakcje. Nie zabraknie bowiem łamigłówek, których rozwiązywanie pomoże nie tylko przywrócić równowagę na terenie fantastycznej krainy, ale i znaleźć drogę do domu. Gra do kupienia za pośrednictwem platformy Steam tudzież sklepu Oculus.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

System komentarzy, tak jak cały blog, funkcjonuje na platformie Blogger, gdzie stosowane są zasady polityki prywatności Google.