niedziela, 6 października 2019

Co tam słychać w przygodówkowym świecie? #173


Mistyczne ścieżki białego kota, interaktywna lektura z dreszczykiem, komiksowe tępienie diabelstwa, refleksyjna wędrówka młodego zwierzaka oraz nietypowe porządki. Tak w telegraficznym skrócie prezentuje się niniejszy odcinek przeglądu wieści z przygodówkowego podwórka.


Cat and Ghostly Road na Steam Early Access
3 października pojawiła się we wczesnym dostępie na Steamie klasyczna przygodówka Cat and Ghostly Road, za przygotowanie której odpowiada niezależne studio BOV. Ten skąpany w dalekowschodnim klimacie point and click umożliwia graczom przejęcie kontroli nad poczynaniami białego kota. Nasz wąsaty protagonista został kiedyś uratowany przez pewnego malarza, który to przygarnął mruczka pod swój dach. Wspólną egzystencję zaburza jednak pewnego dnia zasłabnięcie mężczyzny, do czego dochodzi z powodu ataku demona. Otóż nadprzyrodzona istotna pragnie przywłaszczyć sobie duszę artysty, co na dłuższą metę grozi doprowadzeniem do jego śmierci.


By ocalić swojego przyjaciela, kot musi zatem udać się wprost do świata zamieszkałego przez duchy i inne nadnaturalne byty. Pod względem mechaniki, przełoży się to na gameplay w stylu point and click. Dodać równocześnie trzeba, że będziemy też dysponować talentem wizji, przy użyciu którego dostrzeżemy rzeczy niewidoczne dla zwykłego oka. Co się tyczy pobytu Cat and Ghostly Road w fazie rozwojowej, twórcy udostępniają obecnie pierwszą połowę gry, licząc na cenne uwagi od skupionej wokół tytułu społeczności. W ten sposób deweloperzy będą mogli dopieścić dalszy ciąg swej produkcji tak, żeby finalny owoc ich prac jak najlepiej odzwierciedlał oczekiwania graczy. Wydanie całości powinno nastąpić wiosną lub latem 2020 roku. Chętnych, by zaopatrzyć się w tę intrygującą propozycję, zapraszam do odwiedzenia jej steamowej strony.


Interactive Horror Stories z kartą Steam
Stosowną kartę otrzymała ostatnio w serwisie Steam darmowa, tekstowa gra przygodowa Interactive Horror Stories, której tamtejszy debiut zaplanowano na 25 października bieżącego roku. Projekt autorstwa niezależnego Aslan Game Studio z Turcji to – jak dobitnie wskazuje tytuł – zbiór opowieści grozy. Ściślej rzecz ujmując, producent zaoferuje tu 7 historii typu „Choose Your Own Adventure”, stawiając nas przed koniecznością ciągłego podejmowania decyzji. Wybory, których dokonamy podczas czytania kolejnych linijek tekstu, wpłyną oczywiście na przebieg poszczególnych opowieści, a także na to, które z ich licznych finałów zobaczymy.

Co do tematyki tych historii, „The Doll” poruszy wątek opętanej lalki, zaś „After Funeral” określane jest jako współczesna opowieść gotycka, w której otrzymamy wiadomości od niedawno zmarłego syna, o ile to faktycznie on je wysłał. „Crystal Scull” pozwoli przywdziać szaty zdesperowanego króla. Przygnębiony ciężką chorobą córki, ów monarcha ściągnie do pałacu kryształową czaszkę o leczniczych właściwościach i przypuszczalnie z klątwą w pakiecie. O tajemniczym czerepie będzie też mowa w „Crystal Skull II”, gdzie – jako bogaty nabywca takiej czachy – dostaniemy szansę na zawarcie podejrzanego układu. Z kolei „Evil Beneath the Ground” opowie o potężnym złu, które skrywa się pod ziemią. „Madness in Infinite Loop” zaserwuje nam pomysł à la „Dzień Świstaka” i każe nieustannie budzić się tego samego ranka, a „Ouija” weźmie na warsztat motyw ryzykownych kontaktów ze spirytystyczną tabliczką. Steamową witrynę gry znajdziecie pod tym odnośnikiem.The Blind Prophet – dokładna data premiery
Znany jest konkretny termin rynkowego nadejścia przygodówki The Blind Prophet, nad którą to pracuje ARS GOETIA. Ten narracyjny point and click ujrzy światło dzienne 10 grudnia 2019 roku, trafiając wtedy do katalogu sklepu Steam. Gra niewątpliwie zwraca na siebie uwagę za sprawą intrygującej, ręcznie rysowanej grafiki, w której widać wyraźną stylizację na komiksy dla dojrzałych odbiorców. Mroczny scenariusz owej pozycji przybliży losy Apostoła Bartholomeusa, który ma do wykonania nie byle jaką, bo boską misję. Nasz protagonista zostanie bowiem oddelegowany do trawionego demonicznym zepsuciem miasta Rotbork, by rozprawić się z przebywającym tam lichem. I chociaż Bartholomeus jest dobry w swoim fachu, przydzielone mu zadanie nie okaże się bułką z masłem, zaskakując bohatera dodatkowymi komplikacjami.The Long Return na PC
2 października zadebiutowała na komputerach PC gra logiczno-przygodowa The Long Return, której zaprojektowaniem zajął się Max Nielsen. To opowiedziana bez słów historia o młodym, osieroconym zwierzaku. Malec wędruje śladami ostatniej podróży, jaką odbył w towarzystwie swojej rodzicielki. Dzięki temu nie tylko zwiedzi urokliwe scenerie i odtworzy matczyne wspomnienia z przeszłości, lecz również poczyni kroki na drodze ku wejściu w dorosłe życie. Sterując głównym bohaterem, przyjdzie nam zbierać specjalne kryształy i rozwiązywać łamigłówki o zróżnicowanym stopniu skomplikowania. Odrobina zręczności też zresztą się przyda, co pokazuje poniższy zwiastun. Jednocześnie producent obiecuje, że nie uświadczymy frustrujących momentów, w zamian mogąc nacieszyć się odprężającą zabawą. Przejście całej gry powinno natomiast potrwać od 2 do 3 godzin. Zainteresowani The Long Return zakupią ten tytuł za pośrednictwem platformy Steam.Nobodies na Steam
Tuż przed startem października, bo 30 września, ukazała się w sklepie firmy Valve niezależna gra przygodowa Nobodies. Wskakujemy tutaj w buty tzw. „czyściciela”, do którego zawodowych obowiązków należy sprzątanie po cudzej brudnej robocie. Jako pracownik tajnej, rządowej agencji antyterrorystycznej, dbamy o to, by działania tej organizacji pozostały niewykryte. Stawka jest wysoka, gdyż chodzi o powstrzymanie niebezpiecznej grupy Q-100 i jej niecnych planów, dotyczących eksperymentalnej broni biologicznej. Kiedy więc licencjonowani zabójcy będą kolejno likwidować swoje cele, za każdym razem wkroczymy potem do akcji, aby dyskretnie zatrzeć wszelkie ślady (pozbyć się ciał, zniszczyć różne dowody itp.).

W trakcie rozgrywki przystąpimy do pomocy przy zatuszowaniu 11 morderstw, robiąc to poprzez rozwiązywanie zagadek przedmiotowych i logicznych. Co ciekawe, Nobodies posiada pewne elementy nieliniowości. A to dlatego, że twórcy produkcji – argentyńskie studio Blyts – przewidzieli różne, mniej bądź bardziej skuteczne sposoby na uporanie się z napotykanymi problemami. Karta produktu dostępna jest pod tym adresem. Warto przy okazji nadmienić, że twórcy nie poprzestaną na wersji komputerowej dla systemów Windows, Mac OS i Linux. Nobodies zawita ponadto na urządzenia mobilne z iOSem oraz Androidem, a premierę takowych edycji ustalono na 28 października 2019 roku.


6 komentarzy:

 1. Ta tekstowa gra przygodowa mnie zaciekawiła. Nie grałam nigdy w nic podobnego :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapowiada się interesująco. Mam nadzieję, że poszczególne historie będą wciągające. :)

   Usuń
 2. Tuszowanie morderstw - fajny temat

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I ciekawie przedstawiony, bo w formie klasycznej przygodówki. Będę chciała kiedyś zagrać. :)

   Usuń
 3. U Ciebie zawsze coś ciekawego znajduję ;)

  OdpowiedzUsuń

System komentarzy, tak jak cały blog, funkcjonuje na platformie Blogger, gdzie stosowane są zasady polityki prywatności Google.