niedziela, 20 października 2019

Co tam słychać w przygodówkowym świecie? #175


Zamek pełen tajemnic, ptasia misja ratownicza, pluszowe sprawki, malowanie światłem i kosmiczne opały. O tym właśnie mowa w niniejszym przeglądzie wieści ze świata gier przygodowych. Nie przedłużając, zapraszam do lektury.


The Eyes of Ara na Switchu
The Eyes of Ara to mystopodobny, logiczno-przygodowy tytuł od australijskiego studia 100 Stones Interactive z siedzibą w Melbourne. Gra ujrzała wpierw światło dzienne na komputerach PC i Mac, a potem na mobilkach (iOS, Android). Natomiast od 15 października tego roku, za zwiedzanie starego, opuszczonego, acz klimatycznego zamku, który to wzniesiony został na pewnej odległej wyspie, mogą też zabrać się posiadacze Nintendo Switch. Progi enigmatycznego budynku przekroczymy w związku z zagadkowym sygnałem, nadanym z zamkowych wnętrz. Tak oto przystąpimy do zgłębiania licznych sekretów tego miejsca, które uraczy nas zarazem korowodem skomplikowanych mechanizmów i wymagających łamigłówek. Switchowe wcielenie The Eyes of Ara sprzedawane jest na Nintendo eShop.Suli Fallen Harmony – zwiastun i demo
Francuskie studio Coutal Games, pod szyldem którego pracują Glawdys „Alcaline” Hodiesne, Alice „Utsukuchii” Garnotel i Pauline „Cookie_WooD” Petit, podzieliło się zwiastunem przygodówki Suli Fallen Harmony. Oprócz tego, udostępniona została darmowa wersja demonstracyjna. Produkcja ta powinna szczególnie zainteresować fanów klasycznych point and clicków, zwłaszcza że grafika stawia na styl 2D, bardzo dobrze wszak sprawdzający się w tradycyjnej reprezentacji gatunku. Co do fabuły, scenariusz skoncentruje się na losach antropomorficznego ptaka o imieniu Suli oraz tajemniczej przepowiedni, wedle której wyspie Harmony i jej mieszkańcom grozi poważne niebezpieczeństwo. Główny bohater spróbuje zatem ocalić tytułowy ląd, wędrując po różnorodnych lokacjach i spotykając rozmaite postacie. Trailer do obejrzenia poniżej, a demo (w języku angielskim lub francuskim) można pobrać za pośrednictwem serwisu itch.io. Premierę przewidziano na początek 2020 roku.Woven z datą wydania i nowym filmikiem
Holenderskie studio Alterego Games ogłosiło, kiedy to dokładnie możemy spodziewać się nadejścia trójwymiarowej gry przygodowej Woven. Ta urocza propozycja zadebiutuje 15 listopada bieżącego roku, ukazując się wtedy jednocześnie na komputerach z systemami Windows, Mac OS i Linux, a także na konsolach Xbox One, PlayStation 4 oraz Nintendo Switch. Akcję Woven osadzono w nietuzinkowej krainie, wykonanej z takich materiałów jak wełna, bawełna czy inne miękkie tkaniny. Spokój żyjących tam pluszaków zburzyło zaś ostatnimi czasy nagłe pojawienie się metalowych maszyn, a wyjaśnienie zaistniałej sytuacji należeć będzie do naszych zadań.

Jako pluszowy słonik Stuffy, natkniemy się w trakcie swojej wędrówki na Glitha, metalowego świetlika z amnezją, który zacznie nam dotrzymywać towarzystwa i dostrzeże różne ukryte ścieżki. Co istotne, kluczowym aspektem mechaniki ma być modyfikowanie ciała oraz zdolności Stuffy’ego, posługując się w tym celu specjalnymi szablonami. W ramach ciekawostki dodam, że przedstawiona tu historia zostanie opowiedziana wierszem. Jeśli ktoś rozważałby nabycie komputerowej edycji Woven i chciałby dorzucić grę do swojej listy życzeń, to steamową kartę produktu znajdzie pod tym adresem. Warto przy okazji wiedzieć, że twórcy podzielili się też niedawno materiałem video z fragmentami rozgrywki.Sole na XBO, PC i Mac
Swoje rynkowe entréee zaliczyła 16 października surrealistyczna gra przygodowa Sole, której przygotowaniem zajęło się Gossamer Games. Podczas zabawy przemierzymy skąpane w ciemnościach środowiska, by dosłownie przywrócić im dawny blask. A to dlatego, że sterujemy jedynym źródłem światła i pełnimy niejako funkcję pędzla, malującego ów niezwykły świat. Stąd wizualna warstwa gry nie stroni od elementów o malarskim posmaku. Co więcej, ta artystyczna podróż pozwoli nam równocześnie odkryć dzieje pewnej starożytnej cywilizacji, która to zamieszkiwała niegdyś wykreowane na potrzeby projektu uniwersum. Sole jest obecnie dostępne w wersjach dla komputerów PC i Mac (do nabycia na Steamie lub przez portal itchi.io), a także dla konsol Xbox One (do kupienia w sklepie Miscrosoftu). Tytuł ma ponadto wkroczyć na urządzenia mobilne z systemami iOS oraz Android, lecz w przypadku debiutu takowych edycji nie podano póki co konkretnego terminu.Reality Incognita – pełna wersja w sprzedaży
14 października miała miejsce pełnoprawna premiera gry Reality Incognita (Windows), wydanej uprzednio w ramach wczesnego dostępu. Niezależna pozycja autorstwa Dire Boar Games to pierwszoosobowa przygodówka, której fabuła bazuje na połączeniu suspensu, grozy i elementów komediowych. Przejmiemy tutaj stery nad poczynaniami niejakiej Peri Res. Otworzywszy pewnego razu oczęta, nasza protagonistka z zaskoczeniem odkrywa, że przebywa akurat na pokładzie statku kosmicznego. Dlaczego tam trafiła? Dokąd zmierza ów pojazd? Nietrudno zgadnąć, że kobieta spróbuje znaleźć odpowiedzi na wszelkie dręczące ją pytania. Główna bohaterka nie uniknie przy tym niebezpiecznych sytuacji, zwłaszcza że kosmiczna łajba jest nieustannie sabotowana. Grę można kupić m.in. na platformie Steam.


6 komentarzy:

 1. Zamek pelen tajemnic, juz mi sie podoba ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Odpowiedzi
  1. Tylko czasu często brak, by wszystkie ciekawe tytuły przejść. Tak np. jest u mnie - powoli ogrywam produkcje ze swoich zaległości (nie tylko przygodowych), ale wciąż tego dużo i ciągle coś interesującego się pojawia. :)

   Usuń
 3. Odpowiedzi
  1. Będę chciała kiedyś sprawdzić wersję PC, acz wpierw muszę przejść trochę tych gier, które już posiadam i czekają, że tak to ujmę, pod ręką. :)

   Usuń

System komentarzy, tak jak cały blog, funkcjonuje na platformie Blogger, gdzie stosowane są zasady polityki prywatności Google.