niedziela, 28 lutego 2021

Co tam słychać w przygodówkowym świecie? #245

 

Zbrodnia w nadnaturalnej polewie, kosmicznej kariery ciąg dalszy, miks grozy i dramatu w odnowionej oprawie, sekrety opustoszałego miasteczka oraz informatyczno-detektywistyczna robota. O tym w niniejszym przeglądzie wieści o klasycznych przygodówkach i różnych ich krewniakach. Zapraszam do lektury.

 

Demon Hunter: Revelation na konsolach

Katowickie Artifex Mundi wydało w drugiej połowie lutego konsolowe wersje gry Demon Hunter: Revelation. Gwoli ścisłości, mowa o edycjach dla następującym urządzeń: PlayStation 4, Xbox One, Xbox Series X|S oraz Nintendo Switch. Revelation jest trzecią odsłoną casualowego cyklu Demon Hunter od serbskiego Brave Giant LTD, która to pojawiła się wcześniej na komputerach i mobilkach. Rola pierwszoplanowej postaci przypada w tej produkcji czerwonookiej Dawn Harlock. Główna bohaterka trudni się fachem detektywa, którego specjalizację stanowią paranormalne śledztwa i tropienie diabelskiego tałatajstwa. Dochodzenie, jakie przyjdzie jej przeprowadzić w tej konkretnej części serii, dotyczy natomiast zabójstwa pewnej kobiety  oraz tajemniczego zniknięcia córeczki ofiary. Co więcej, możliwe, że zaistniała afera pozwoli Dawn dotrzeć też do informacji na temat jej własnych korzeni. I jak przystało na grę z gatunku HOPA, na naszej drodze nie zabraknie zadań rodem z prostych point and clicków ani scen typu hidden object. Szerzej o tej pozycji pisałam niegdyś w blogowej recenzji, przygotowanej w oparciu o pecetowe wcielenie tytułu.

 

Demon Hunter: Revelation - screen z wersji PC

sobota, 27 lutego 2021

Dinos Reborn na komputerach i konsolach w 2022 r.

 


Obca, lecz pod pewnymi względami wzbudzająca konkretne skojarzenia planeta. Tajemnicze środowisko przywodzące na myśl Ziemię, tyle że z prehistorycznych czasów, bo zamieszkałe przez dinozaury. Cóż to za miejsce? Ten i inne sekrety spróbujemy właśnie zgłębić w Dinos Reborn – survivalowej grze FPP z otwartym światem, której premierę zapowiedziano na 2022 r. Wtedy to bowiem ów intrygujący projekt powinien wkroczyć na komputery PC, a także na konsole Xbox oraz PlayStation.

 

piątek, 26 lutego 2021

Przerażające Dark Moonlight w drodze na PC

 


Polskie Silent Bear Studio pracuje obecnie nad survival horrorem Dark Moonlight, który każe graczom stawić czoła różnego rodzaju lękom i fobiom. Co więcej, twórcy tejże propozycji powołują się na inspirację bardzo znanymi markami, bowiem wśród źródeł natchnienia wymieniają serial „Black Mirror” oraz takie cykle gier grozy jak Silent Hill, Resident Evil czy Outlast. Ów obiecujący sutą dawkę strachu tytuł zmierza na komputery PC, zaś o jego wydanie zadba inna rodzima firma, a konkretnie Black Rose Projects. Warto przy okazji dodać, że w tym tygodniu ujawniono pierwszy zwiastun Dark Moonlight.

 

środa, 24 lutego 2021

Marcowa premiera gry Days of Heroes: D-Day

 


Na 11 marca bieżącego roku wyznaczono dzień rynkowego debiutu gry akcji Days of Heroes: D-Day. Wojennej strzelanki zaprojektowanej z myślą o goglach VR, która przeniesie nas na wybrzeże Normandii, byśmy wzięli udział w tamtejszych walkach o losy Europy. Tytuł ten obsługiwać ma takie oto urządzenia do wirtualnej rzeczywistości: HTC Vive i Oculus Rift.

 

niedziela, 21 lutego 2021

Co tam słychać w przygodówkowym świecie? #244

 

Kto zechce być sprytniejszy od Ponurego Żniwiarza? A kto zapragnie wstąpić na ścieżkę kosmicznej kariery? Jak będzie wyglądać rzeczywistość roku 5000? I co kryje się pod pewnym łóżkiem? Odpowiedzi na te właśnie pytania udzielają gry, o których to wspominam w niniejszym przeglądzie przygodowych wieści.

 

PRIM na Kickstarterze

Aktualnie trwa kickstarterowa zbiórka funduszy na rzecz ręcznie rysowanej, czarno-białej przygodówki PRIM. Pozycja, której tworzeniem zajmuje się niezależny zespół deweloperski Common Colors pod przewodnictwem Jonasa Fischa, będzie upiorną, acz zarazem uroczą opowieścią, dla jakiej to za źródło inspiracji posłużyły animowane filmy Tima Burtona. Ale nie tylko, bo gra czerpać ma także z greckiej mitologii, książek Terry’ego Pratchetta i przygodówkowych klasyków ze stajni LucasArts. Tytułowa Prim to nastoletnia córka Anioła śmierci – Thanatosa, którą regularnie nawiedza sen o wzywającym pomocy chłopcu. Dziewczyna postanowi zareagować na ten tajemniczy apel, przysparzając w efekcie kłopotów swojemu ojcu. Protagonistce zabroniono bowiem wizyt w Królestwie Żywych, lecz bystra małolata i tak obchodzi ów zakaz, wyściubiając nosa poza Krainę Zmarłych. Zainteresowanych wsparciem gry na Kickstarterze odsyłam na tamtejszą witrynę PRIM. Dodam, że w sieci dostępne jest darmowe demo (do pobrania m.in. przez Steama).

 


sobota, 20 lutego 2021

Blinkclick Games szykuje thriller My Father My Son

 


Sztuka przetrwania na enigmatycznej wyspie i w obliczu napiętych relacji rodzinnych, która staje się udziałem dwóch rozbitków – ojca oraz syna. O tym właśnie traktować ma ciekawie rokująca gra logiczno-platformowa My Father My Son. Co istotne, projekt, nad którym pracuje polskie studio Blinkclick Games z Krakowa, pozwoli nam zarówno pokierować dwiema postaciami naraz w trybie dla pojedynczego gracza, jak też podzielić się rolami głównych bohaterów w lokalnej bądź sieciowej kooperacji. Premierę przewidziano na 2022 rok.

 

piątek, 19 lutego 2021

Bang-On Balls: Chronicles w marcu na Steam Early Access

 


Już wkrótce, a konkretnie 3 marca, w ramach usługi wczesnego dostępu na Steamie zadebiutować ma Bang-On Balls: Chronicles od niezależnego studia Exit Plan Games. Trójwymiarowa platformówka, w której – jako dzielna kulka – będziemy turlać się po luźno bazujących na historii planszach.

 

środa, 17 lutego 2021

"Wesołe przypadki kociej gromadki", Agnieszka Stelmaszyk - recenzja

 


„Wesołe przypadki kociej gromadki” to udana komedia familijna, której autorka – Agnieszka Stelmaszyk – doprawia konwencję historii o zwierzętach nutami dowcipnej fantastyki. Tytułowe koty potrafią bowiem mówić, a na dokładkę, mają głowy pełne szalonych pomysłów. I choć perypetie ekscentrycznych mruczków zostały stworzone głównie z myślą o dzieciach, nie tylko one mogą tutaj liczyć na miłą zabawę.

 

niedziela, 14 lutego 2021

Co tam słychać w przygodówkowym świecie? #243

 

Baśniowa egzotyka, gimnastyka umysłu z powodu domu dla lalek, detektywistyczne podglądactwo z balkonu, dziecięce przetrwanie w zepsutym przez złe sygnały świecie, dziwaczne zwyczaje wiewiórek i krótki obrazek z życia pewnego małżeństwa. Tak przedstawia się w telegraficznym skrócie tematyka niniejszego przeglądu wieści z segmentu gier mniej bądź bardziej przygodowych.

              

Persian Nights 2 już na Xboksach

Od 11 lutego bieżącego roku, posiadacze konsol Xbox One oraz Xbox Series X/S mogą zaznajamiać się bliżej z casualową grą Persian Nights 2: The Moonlight Veil, która zadebiutowała wcześniej na komputerach i sprzęcie mobilnym, a także na PS4 i Switchu. O produkcji tej pisałam swego czasu na łamach blogowego przeglądu, lecz przypomnę, że mamy do czynienia z HOPKĄ w klimacie perypetii Aladyna czy innych orientalnych historii rodem z „Baśni tysiąca i jednej nocy”. Ów tytuł zaprasza graczy do magiczno-egzotycznej krainy, a jego scenariusz koncentruje się wokół enigmatycznych wydarzeń, do jakich dochodzi na terenie pewnej niezwykłej Akademii. Co więcej, jedna z zagadek, które to spróbujemy oczywiście wyjaśnić, dotyczy tajemniczego zniknięcia siostry grywalnej postaci. Warto przy tym nadmienić, że w realizacji naszej misji przyda się ponoć m.in. oswajanie istot zwanych moonlingami. Xboksowe Persian Nights 2 można sobie sprawić za pośrednictwem sklepu Microsoftu.

 

Persian Nights 2: The Moonlight Veil - screen z wersji PC

piątek, 12 lutego 2021

"Przełęcz Diatłowa. Tajemnica dziewięciorga", Anna Matwiejewa - recenzja

 


Tragedia na Przełęczy Diatłowa do dziś wzbudza dużą, a do tego podlaną niepokojem i niepewnością fascynację. Wokół tajemniczego losu studenckiej ekipy, która wyruszyła w 1959 roku na wyprawę wśród uralskich szczytów, narosło bowiem wiele teorii. Co dokładnie wydarzyło się nocą na stoku góry Chołaczatl, gdzie nieszczęśnicy rozbili obóz, niejako wydając w ten sposób na siebie fatalny wyrok? Mowa o grupie doświadczonych alpinistów. Ludziach przygotowanych do podróży w niesprzyjających warunkach. A jednak spotkał ich marny koniec. Co zaś ma do powiedzenia w tym temacie rosyjska pisarka i dziennikarka Anna Matwiejewa?

 

środa, 10 lutego 2021

Premiera uroczej gry Harmony’s Odyssey jeszcze w tym roku

 


Warszawskie studio MythicOwl, któremu zawdzięczamy m.in. relaksujące gry logiczne Hexologic i One Line Coloring, zapowiedziało swój nowy projekt. Mowa o skąpanej w żywych barwach produkcji pt. Harmony’s Odyssey. Logiczno-przygodowej propozycji, która zbrata współczesne realia ze światem mitów, spinając takową mieszankę lekką i humorystyczną klamrą. Premiera nastąpić ma w bieżącym roku na komputerach PC, a także na konsolach Nintendo Switch.

 

wtorek, 9 lutego 2021

We are Legion: Rome – rzymska armia w drodze na PC i konsole

 


Komputerowi i konsolowi gracze, którzy interesują się zarazem starożytnym Rzymem, powinni mieć na oku pozycję pt. We are Legion: Rome. Przygodową grę akcji z pierwiastkami RPG, jaka to zmierza na następujące platformy: PC, Xbox, PlayStation. W produkcji tej będzie można bowiem zasilić szeregi rzymskich sił militarnych, by zawalczyć o chwałę imperium i móc zostać dowódcą legionu, wspinając się po szczeblach wojskowej hierarchii.

 

niedziela, 7 lutego 2021

Co tam słychać w przygodówkowym świecie? #242

 

Kształtowanie książkowej historii za pomocą słów, międzygalaktyczna afera, niewyjaśnione zabójstwo na tle problemów natury społecznej i psychologicznej, egipski test umysłu oraz pixel artowe perypetie kociego detektywa. O tym traktuje niniejszy odcinek wieści z przygodówkowego ogródka.

 

Beacon Pines na Kickstarterze

2 lutego uruchomiona została kickstarterowa kampania na rzecz intrygującego Beacon Pines, którego tworzeniem zajmuje się ekipa z Hiding Spot. Produkcja ta ma być uroczą i zarazem przemycającą pierwiastki niepokoju przygodówką, w jakiej to słowa zostaną użyte do zmiany biegu wydarzeń. Wszystko za sprawą specyfiki zabawy i wykreowanego przez deweloperów świata. Mianowicie będziemy tu mogli wziąć udział w kształtowaniu losów górskiego miasteczka Beacon Pines, istniejącego na kartach przepięknie ilustrowanej, a do tego iście magicznej książki. Co więcej, wcielimy się zarówno w czytelnika owej nietuzinkowej publikacji, jak i w jej głównego bohatera – młodocianego Lukę VanHorna, jednego z członków zwierzęcej społeczności wyżej wymienionej mieściny. Mechanika polegać ma natomiast na zbieraniu specjalnych amuletów ze słowami, którymi następnie wypełnimy luki w tekście, by popchnąć fabułę do przodu wedle własnego uznania. Zainteresowanych wsparciem gry na Kickstarterze odsyłam do jej tamtejszej witryny. A jeśli ktoś ma ochotę na mały przedsmak, to może przetestować bezpłatne demo, dostępne m.in. w serwisie Steam.

 


środa, 3 lutego 2021

Kosmiczna strategia Star Exodus nadleci na PC

 


Gliwickie DreamStorm Studios, które od pewnego czasu zajmuje się tworzeniem przyrodniczego symulatora Natural Instinct, pracuje też nad innym ciekawym projektem. Star Exodus, bo o tę właśnie produkcję chodzi, ma być strategią czasu rzeczywistego, nawiązującą klimatycznie do słynnego cyklu kosmicznych RTS-ów Homeworld, a także do fantastycznonaukowego serialu „Battlestar Galactica”. Gra, którą przygotowuje ekipa z Gliwic, zawita na komputery PC, a o jej wydanie zadba warszawskie Games Operators.

 

wtorek, 2 lutego 2021

"Myszart w Wenecji", Thierry Joor, Gradimir Smudja - recenzja

 


„Myszart w Wenecji” to druga odsłona sympatycznej serii komiksów, za którą odpowiadają Thierry Joor i Gradimir Smudja. Co istotne, kontynuacja nie tylko trzyma wysoki poziom poprzedniej części, lecz także – pod pewnymi względami – zdaje się z jeszcze większą pompą czarować odbiorców. A to dlatego, że zabiera ich wprost do pełnej karnawałowych masek scenerii.