piątek, 27 października 2017

Co tam słychać w przygodówkowym świecie? #75


Niniejszy odcinek przeglądu zacznę informacją o powrocie pewnej serii wydawniczej na półki polskich sklepów. Mowa o Dobrej Grze od Techlandu, w nowej odsłonie przemianowanej na Dobrą Grę Plus. Wśród dostępnych propozycji nie zabraknie Obduction (duchowego następcy Mysta) oraz horroru Layers of Fear. Będzie ponadto premierowa na naszym rynku przygodówka – co prawda mystopodobne Quern - Undying Thoughts wypłynęło w świat pod koniec ubiegłego roku, ale rodzime pudełka dopiero nadciągną. Dobra Gra Plus ruszy 16 listopada, w sugerowanej cenie 29,90 zł od sztuki. A tymczasem pora rzucić okiem na wieści, które dotyczą nie tylko polskich przygodówkowiczów.


Attentat 1942  - premiera lada moment
Znana jest dokładna data debiutu Attentat 1942 na Steamie, a możemy się go spodziewać już wkrótce, bo 31 października. Pozycja, którą przygotowali pracownicy naukowi z Uniwersytetu Karola w Pradze i Akademii Nauk Republiki Czeskiej, powstała w ramach projektu o nazwie „Czechoslovakia 38-89”, przybliżającego odbiorcom wybrane zagadnienia historii współczesnej. Warto przy okazji wiedzieć, iż dochody ze sprzedaży tytułu zostaną wykorzystane do prowadzenia dalszych badań na tym polu. Produkcja, która tak na marginesie jest znacznie ulepszoną wersją czeskojęzycznej gry Československo 38-89: Atentát z 2015 roku,  zawita na komputery PC i Mac.

Attentat 1942 bierze na warsztat temat II wojny światowej, poświęcając uwagę nazistowskiej okupacji z perspektywy ocalałych. Pozycja ta pozwoli bowiem wcielić się w postać, która podąży tropem rodzinnych zagadek z przeszłości. A to wszystko przez potencjalną przynależność dziadka do ruchu oporu oraz jego ewentualny udział w zamachu na zbrodniarza wojennego Reinharda Heydricha (maj 1942). Stąd zajdzie konieczność porozmawiania ze świadkami dawno minionych wydarzeń. Odkrywanie cudzych wspomnień zostało zaś zrealizowane w formie narracyjnej przygodówki, która kładzie nacisk na dialogi. Co istotne, znajdziemy tu interaktywne komiksy, zdigitalizowane materiały archiwalne, wymagające minigierki, a także filmowe wywiady. Steamowa karta produktu mieści się pod tym adresem.
Violett na Nintendo Switch
Violett to klasyczna przygodówka autorstwa gdyńskiego Forever Entertainment, które ma na swoim koncie zarówno własne produkcje, jak i wydawanie gier zewnętrznych zespołów deweloperskich. Wyżej wspomniany point and click ujrzał światło dzienne w grudniu 2013 roku, a dotąd ukazał się na kilku platformach, włącznie z poczciwymi blaszakami. Bieżący tydzień przyniósł natomiast premierę Violett na nowym sprzęcie – konsoli Nintendo Switch. 25 października takowa edycja trafiła do Europy, Australii i Nowej Zelandii, a dzień później do Stanów, Kanady oraz Meksyku.

Scenariusz gry czerpie m.in. ze słynnej „Alicji w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla. Główną i zarazem tytułową bohaterką jest nastolatka, która przeżywa typowy dla swojego wieku okres buntu, a do tego musi przełknąć czarę goryczy w postaci przeprowadzki na wieś. Tak zdecydowali rodzice protagonistki, więc cóż poradzić. Przywykłe do wielkomiejskiego życia dziewczę nie skacze oczywiście z radości, aczkolwiek los szykuje jej następną niespodziankę po zmianie adresu. Zamiast nudy, pannę czeka wycieczka do magicznego świata, gdzie panoszy się podstępna Pajęczyca. Szukając drogi powrotnej do domu, Violett nie będzie jednak całkowicie bezbronna. Jako że dziewczę może tam używać telekinetycznych mocy, przygodowa rozgrywka nie poskąpi nam zagadek opartych na manipulowaniu elementami otoczenia.
AER w sprzedaży
Od 25 października można ogrywać eksploracyjną przygodówkę AER – Memories of Old, której wydawcą jest niemieckie Daedalic Entertainment, a producentem szwedzkie Forgotten Key. Tytuł funduje graczom nastrojową podróż po kolorowym, acz utrzymanym w minimalistycznym stylu uniwersum, na które składają się latające wyspy wraz z pradawnymi ruinami. Ba, dzięki przejęciu kontroli nad zmiennokształtną postacią, poczujemy się tutaj dosłownie jak ptak. Pozycja ta dostępna jest na komputerach z systemami Windows, Mac Os i Linux (Steam, GOG), a także na konsolach PlayStation 4 (PlayStation Store) oraz Xbox One (sklep Microsoftu).
Lamplight City – nowy wydawca, premiera w 2018 r.
Francisco Gonzalez, który działa pod szyldem Grundislav Games, od pewnego czasu skupia się na tworzeniu przygodówki Lamplight City. Projekt miał pierwotnie zostać wypuszczony w barwach studia Wadjet Eye Games, stojącego przykładowo za paranormalno-detektywistyczną serią Blackwell. Niemniej ostatecznie doszło do zawodowego rozstania, a tym samym deweloper, któremu zawdzięczamy chociażby grę A Golden Wake, musiał rozejrzeć się za nowym wydawcą. Tak się składa, że już go znalazł. Firmą, która pomoże wkroczyć Lamplight City na rynek, jest Application Systems Heidelberg, wspierająca wcześniej Alasdaira Beckett-Kinga przy Nelly Cootalot: The Fowl Fleet.


Oprawiona w grafikę retro produkcja przeniesie nas do alternatywnej wersji epoki wiktoriańskiej. Inspirując się dziełami Charlesa Dickensa i Edgara Allana Poe, Francisco Gonzales zamierza opowiedzieć steampunkowo-wiktoriański kryminał z niejakim Milesem Fordhamem w roli głównej. Niegdyś policjant, obecnie prywatny detektyw, a co więcej, człowiek, który słyszy głos zmarłego partnera z pracy. Sterując takim oto bohaterem, rozgryziemy pięć kryminalnych zagadek, jakie nie pożałują nam wielu podejrzanych, fałszywych tropów ani konsekwencji podejmowanych kroków. Nie uświadczymy za to tradycyjnego ekwipunku, w zamian dostając teczkę do gromadzenia wskazówek. Co z tego wyniknie? Przekonamy się prawdopodobnie gdzieś w połowie 2018 roku.


Rogue Quest na Steamie
Zgodnie z zapowiedziami, w sklepie firmy Valve można od 25 października nabywać Rogue Quest: The Vault of the Lost Tyrant – pixel artowego point and clicka, którego opracowaniem zajęło się niezależne Expera Game Studio z Italii. Włoska przygodówka przedstawia nam perypetie Cassandry Nech, członkini elitarnej gildii zbójeckiej. Kierując poczynaniami kobiety, wybierzemy się na poszukiwania legendarnego skarbu, który spoczywa ponoć w pewnej podwodnej krypcie. Po drodze przyjdzie nam się uporać z napotkanymi niebezpieczeństwami, ale i zasmakować trochę humoru. Zainteresowanych zakupem zachęcam do odwiedzenia karty produktu na Steamie. Poniżej najświeższy zwiastun – tzw. launch trailer.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

System komentarzy, tak jak cały blog, funkcjonuje na platformie Blogger, gdzie stosowane są zasady polityki prywatności Google.